Ezeket látta már?

Hajhullás... Tehetünk valamit ellene?

Betegségek
2011. január 21. 10:22
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Sokan úgy gondolják, hogy a hajhullást csakis a padló állíthatja meg... A kopaszodás kezelése valóban nem egyszerű, de azért nem reménytelen.

Egy dús hajú ember fejbőrén több tízezer hajszál található. A kevésbé szerencséseknek már jóval kevesebb tincset kell reggelente helyre állítaniuk a tükör előtt. A napi 100 szál kihullása átlagosnak számít, főként hajmosáskor nem meglepő az ekkora mennyiségű hajvesztés. A folyamatos, nagy mennyiségű hajhullás viszont komoly betegségek előjele lehet, de öröklött hajlamra is utalhat.

ferfi-haj-zuhany-d00000EAD089bbdec72ca

Forrás: Medipress


Miért kezdünk Kojak-re hasonlítani?

A férfias típusú kopaszodás kis mértékben korral járó, természetes folyamat. Legfőképp a homlok két oldalán és a fejtetőn jelentkezik. Nagyobb mértékben a kopaszodást alopéciának nevezzük, amelyben férfiak és nők milliói szenvednek az egész világon. A kopaszodás legfőbb kiváltó oka a hajhagymák fokozott DHT (dihydro-tesztoszteron) érzékenysége, mely a tesztoszteron szinttel áll összefüggésben. Nőknél 35 éves kor felett, férfiaknál már a 20-as évek elején jelentkezik. A DHT a szőr- és hajtüszőkben található androgén receptorokhoz kapcsolódik. Ez okozza a hajgyökerek növekedési (anagen) fázisának lerövidülését, a hajszálak elvékonyodását, majd kihullását.

A hajhulláshoz több tényező is hozzájárul: fejbőr baktériumok, stressz, szegényes étrend, genetikai kopaszság (mind a férfiakat, mind a nőket érintheti) és hormonális egyensúlyhiány. Sok esetben, a hajhullás oka ezen tényezők kombinációja, de a leggyakoribbak a kopaszodás genetikai mintái, amely a férfiak hajhullásának 95%-ért felelős, de a nők körében is milliókat érint.

Bár a férfi kopaszodás kezelhető, kigyógyulni belőle azonban nem lehet, mert genetikailag meghatározott. Először is fontos, hogy kiderüljön, mi okozta a hajhullást, és utána következik a hajbeültetés. Ma már szerencsére úgy működik, hogy nem kell levágni a hajat rövidre, így a hölgyeknek sem okoz problémát. A nőknek leginkább megritkul a haja, avagy fejtetőn bekövetkező hajritkulással számolhatnak. Korszerű módszerekkel ezen is lehet segíteni.

Sörényvédők, hajnövelők és tincsmegtartók

Nem létezik varázsszer azok számára, akik fokozatosan veszítik el hajukat, kopaszodnak. A kopaszodásra javasolt külső szerek, samponok és oldatok azonban segítséget jelenthetnek a meglévő hajszálak megerősítésében, illetve gyógyszeres kezelés is segíthet a DHT kiiktatásában.

Olyan területeken, ahol már nincs remény a hajhagymák újraélesztésére, a hajátültetés megoldás lehet. Onnan ültetnek át hajszálakat, ahol még épek, dúsabb a hajzat. A fej hátsó része, a tarkó környéki lazább fejbőr kiváló táptalaja az erősebb hajszálaknak, mivel azok az androgén hormonok hatására kevésbé érzékenyek.

Aki végképp nem tudja elfogadni a kopaszodása mértékét, az sebészi eljárással is hajhoz juttathatja tar fejbőrét. Plasztikai műtét során a fejbőrből kimetszett bőrdarabba ültetik a hajhagymákat. A műtét után a páciens néhány hétig tartó feszülést érez, ugyanis a bőr rugalmasságának köszönhetően gyorsan a kellő méretűre nyúlik. Az átültetett hajhagymák szinte 100%-a megmarad. Az eljárás sikeressége tehát vitathatatlan, ám a hajbeültetésnél jóval fájdalmasabb és költségesebb a művelet.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Napidoktor
# bőrbetegség # diagnózis # hajhullás # terápia

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés