Ezeket látta már?

Hogyan élhetünk jó szívvel?

Betegségek
2016. február 26. 14:51
Módosítva: 2016. február 26. 14:51

Fáj a szívem érte – mondjuk, ha nagyon szeretnénk valamit. Szívügyem – rímel rá a szó. Szívhez szóló – örülünk egy szívből jövő kedvességnek. Amit igazán szeretünk, azt szívvel-lélekkel csináljuk. S mindannyian szeretnénk szívfájdalom nélkül élni.

Hogyan éljünk jó szívvel? – kérdeztük dr. Édes Istvánt, a DEOEC Kardiológiai Klinika igazgatóját, a Magyar Kardiológusok Társasága elnökét. A szívbetegségek és a stroke (agyi katasztrófa) nagy mértékben megelőzhetők egészséges életmóddal. Már néhány apró változtatás is jelentős hasznot hozhat. Tegyen jót magának és barátainak a dohányzás és a dohánytermékek élvezetének abbahagyásával! Tegye a mozgást mindennapi élete részévé! Tartsa fenn egészséges testsúlyát! Táplálkozzon kiegyensúlyozottan! Kerülj e az élelmiszerek zsírban sütését! A cukorbeteg legyen fokozottan tudatában veszélyeztetettségének! Vegyen részt orvosi ellenőrzésen! Próbálja meg korlátozni a stresszt! Kezdje korán a "jószívűen" élés megtervezését! Maradjanak meg jó szokásai az egész életen át! Vigyázzon magzatára! Figyeljen szeretteire! A menopauza után ellenőriztesse magát rendszeresen orvosával! Éljen soká jó szívvel és mindenekelőtt élvezze az életet – foglalta össze a professzor.

Elkerülhető betegség

A szív- és érrendszeri halálokok az első helyen állnak a magyarországi mortalitási listán. Minden második ember agyvérzésben vagy infarktusban hal meg – folytatta a kardiológus. A WHO (Egészségügyi Világszervezet) szerint ezek elkerülhető halálokok a 65 év alatti népességnél, mégis harmaduk szív- és érrendszeri betegségekben hal meg. Pedig szemléletváltással sok életévet nyerhetnénk. A betegség kiváltó okai közül az unos-untalan ismételt, s a lakosság által is jól ismert okok húzódnak meg, mégis nehéz a kezelésük. Pontosabban nehéz megváltoztatni az emberek szemléletét.

Dohányzás, elhízás, stressz

Vegyük például a dohányzást. A világon az elsők között vagyunk az egy főre jutó cigarettafogyasztásban. Ez hozzájárul ahhoz, hogy előrehaladott érbetegségekben szenvednek fiatalok és középkorúak, főleg a férfiak. Az érelmeszesedés okozhat súlyos végtagi elhalásos betegséget, végtagi érszűkületet, szívinfarktust, agyi vérellátási zavart, agyi embóliát, kisebb szélütést. A másik okként az elhízást jelölte meg a professzor. Elmondta, hogy a koleszterinszint (vérzsírszint) genetikailag meghatározott. A magyar népesség genetikusan magasabb koleszterin értékkel rendelkezik, mint például a japán, akiknek csak kétharmad annyi az átlagos vérzsírszintjük. A koleszterinre szüksége van a szervezetnek, de bizonyos koncentráció fölött csak mint zsír jelenik meg, lerakódik az érfalba, s elzsírosodást, érelmeszesedést okoz. Emellett a harmadik oknak, a stressznek nem tulajdonítanak nagy szerepet az emberek. Keveset mozognak, s túlsúlyosak. Javaslom, hogy a zsíros ételek helyett a mediterrán vidéken hagyományos ételekkel táplálkozanak, zöldségekben, gyümölcsökben, rostos ételekben gazdagon étkezzenek, sertéshús helyett halat fogyasszanak.

Korán mutatkozik

Megtudtuk, a szív-és érrendszeri betegségek férfiaknál már 40-50 éves korban jelentkezhetnek. A nőket fiatal korukban védik a női nemi hormonok, majd a változókor után a férfiakhoz hasonlóképpen sújtja őket a betegség. A magyar nők és férfiak statisztikájának összevetésében lényegesen rosszabbak a férfiak adatai, de az európaihoz hasonlítva nincs jobb helyzetben egyik nem sem, sőt a nőké ötször rosszabb, mint az európai nőké. – Jobb megelőzni a bajt, mint gyógyítani – foglalta össze dr. Édes István. Úgymint a cigarettafogyasztás visszaszorításával, testmozgással, egészséges étrenddel, s rendszeres szűréssel azok körében, akiknek családjában volt infarktusos beteg. Ezzel jelentősen lehetne javítani a magyar népesség átlagéletkorát. A legújabb statisztikai adatok szerint a rendszerváltást követően nem növekedett a szív-érrendszeri betegségekben szenvedők száma. Értéknek tekintik az emberek az egészséget. A most a 20-as, 30as éveikben lévő fiatalok statisztikai adatai nem különböznek az európai fiatalokétól. Ők többet sportolnak, jobban élnek, egészségesebben étkeznek, s ez kedvező tendenciát jelent.

DEOEC

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrum
# egészség

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés