Ezeket látta már?

Hangszalagbénulás: ezt teheti, ha pajzsmirigyműtét után jelentkezik

Kezelés
2023. november 27. 11:06
köhögés, copd, torokkaparás, dohányzás

A pajzsmirigyműtétek egyik lehetséges szövődménye a hangszalag átmeneti vagy végleges bénulása, mely a hangképzési problémák mellett komoly nyelési és légzési nehezítettséget is okozhat.

Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ munkatársának segítségével vesszük sorra a hangszalagbénulás okait, tüneteit, valamint a kezelési lehetőségeket.

Hangképzésünk karmestere, a hangszalag

A hangképzésben számtalan szervünk vesz részt, ezek közül az egyik legfontosabb a gége közepén elhelyezkedő páros hangszalag. A gége vázát gégeporcok alkotják, melyek ízülettel kapcsolódnak össze. A hangszalagok a pajzsporc és a két kannaporc között feszülnek, a köztük lévő területet nevezzük hangrésnek. Hangképzés során a belégzést követően a két kannaporc befordul, a hangszalagok egymás mellé kerülnek, így a hangrés záródik. Amikor a levegő kiáramlik a tüdőből, a hangszalagok, melyeknek a mozgását a belső gégeizmok biztosítják, a levegő hatására rezgésbe jönnek, és létrejön az alaphang.

– magyarázza dr. Holpert Valéria, aki hozzáteszi, hogy a hangszalagok nemcsak a beszédben és a hangképzésben játszanak fontos szerepet, de azt is megakadályozzák, hogy az étel-ital vagy a nyál a légutakba kerülhessen. Előfordulhat azonban – mondja a doktornő, hogy a hangképzés folyamata – betegség, trauma vagy műtéti beavatkozás következtében – sérül, és a hangszálak nem tudnak záródni, hangképzési, nyelési vagy légzési problémát idézve ezzel elő.

Amikor a torkunkra forr a szó – a hangszalagbénulás

-Ha hangszalagokhoz futó idegi impulzusok megszakadnak, hangszalagbénulás alakul ki, ami érintheti csak az egyik vagy mindkét hangszálat. A kétoldali hangszalagbénulás viszonylag ritkán alakul ki, de fulladást okozhat, ezért sürgős esetekben légcsőmetszésre is szükség lehet. Az egyoldali hangszalag bénulás sokkal gyakoribb, és enyhébb esetben hangképzési problémákat (fátyolos, gyenge, rekedt a hang), míg súlyosabb esetekben légszomjat, félrenyelést, nyelési nehézségeket okozhat ismerteti a doktornő.

Pajzsmirigyműtét szövődmény is lehet a hangszalag bénulása

A hangszalagbénulás nagyon gyakran a pajzsmirigyműtéteket követően jelentkezik. Ennek az az oka, hogy pajzsmirigy azt a területet öleli körbe, ahol a hangszalagok mozgását szabályozó idegek elérik a gégét. A pajzsmirigyműtét során sajnos a legnagyobb gondosság mellett is előfordulhat, hogy a hangszálakat beidegző idege megsérül, vagy átvágásra kerül, a betegek ilyenkor azt tapasztalják, hogy a hangképzésükkel gondok adódnak. Vannak, akik csak suttogni képesek, mások arra panaszkodnak, hogy levegős a beszédjük, rekedtté vált a hangjuk, vagy beszéd közben fulladnak.

Az érintettek gyakrabban köhécselnek, de nagyon sokszor előforduló és igen kellemetlen tünet a gombócérzés és a félrenyelés is. - A hangképzés nehezítettsége miatt a páciensek kirekesztve érzik magukat, nehezen vagy egyáltalán nem kommunikálnak, ami érzelmileg is rendkívül megterhelő lehet – teszi hozzá a szakember.

Mikor nyerik vissza a hangjukat a betegek?

A hangszalag-bénulás tüneteivel fül-orr-gégész, foniáter szakemberhez kell fordulni, de azt tudni kell, hogy az ideg- és hangszalagműködés regenerálódása nagy türelmet igényel a szakember és a páciens részéről is.

– mondja Holpert doktornő, hiszen a folyamat akár hosszú hónapokig is elhúzódhat. A kétoldali hangszalag bénulás kezelése műtéttel történik, melynek során az egyik hangszalagot a középvonaltól lateralizálják, azaz kifele rögzítik gége falához, hogy a szabad légutat biztosítsák. Az egyoldali bénulás tünetei enyhébb esetekben maguktól is lassan javulhatnak, főként, ha átmentei csak a bénulás. Súlyosabb esetben gyógyszeres kezelés és műtét is szóba kerülhet, de mindkét esetben elengedhetetlen a megfelelő hangterápia. Tehát a kezelés fontos eleme a foniátriai és logopédia kezelés, amely során hangterápiával segítik a szakemberek a pácienst abban, hogy minél előbb visszanyerje eredeti hangját és a nyelése is javuljon.

Olvasta már?

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Nem győz szőrteleníteni? Van, amikor daganat áll a háttérben

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Fül-orr-gégeközpont
# pajzsmirigy # pajzsmirigyzavar # hormonzavar # hangszálbénulás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés