Ezeket látta már?

Hiába szedi a gyógyszert, nem szűnnek a pajzsmirigy panaszai? Ez lehet az oka!

pajzsmirigy, alulműködés, túlműködés, hormonális betegség

Az autoimmun betegségek gyakran társulnak más autoimmun betegségekkel is.

Hasmenés és székrekedés, puffadás, fogyás vagy hízás, hasfájás. Ezek a pajzsmirigy alul- és túlműködés tünetei is lehetnek, ám ha a kezelése már jól beállított, és a panaszai mégsem szűnnek, érdemes más irányba is vizsgálódni. Dr. Sárdi Krisztina gasztroenterológus, a Budai Allergiaközpont orvosa elmondta, mi állhat még a háttérben.

Autoimmun eredetű pajzsmirigy betegségek

A pajzsmirigy rendellenességek kialakulásának több oka lehet, ezek egyike az autoimmun eredet. Graves-Basedow kórnak nevezzük a túlműködéssel járó, Hashimoto thyreoditis-nek pedig az alulműködéssel járó autoimmun eredetű pajzsmirigy betegséget.

„A túlműködés mellett a betegeknél fogyás következik be, jellemző panasz a hasmenés. Az alulműködés hízást, székrekedést, puffadást és hasfájást is okozhat, de a betegnél nem ritkák a refluxos panaszok sem. Ezek a tünetek, ha nincs egyéb ok a háttérben, a pajzsmirigy gyógyszer megfelelő dózisban történő szedésével rendszerint rövid időn belül rendeződnek. Előfordul azonban, hogy egyes panaszok továbbra sem szűnnek, így a betegek gasztroenterológushoz fordulnak.”

Mi lehet a háttérben?

Az autoimmun betegségek gyakran társulnak más autoimmun betegségekkel. Így, ha a betegnél igazolódik a Graves-Basedow kór vagy a Hashimoto thyreoditis diagnózisa, akkor javasolt szűrővizsgálatot végezni cöliákia irányába is. Ha ez korábban nem történt meg, akkor mindenképp javasolt elvégeztetni, különösen, ha panaszaink is vannak.

Az autoimmun eredetű gluténérzékenység (más néven cöliákia) tünetei lehetnek:

  • fogyás
  • székrekedés
  • hasmenés
  • vashiányos vérszegénység
  • hasfájás
  • puffadás.

„A cöliákiás betegek mintegy 10 százalékának van autoimmun pajzsmirigy betegsége, az átlag populációhoz képest 4,4-szer nagyobb esélyük van Hashimoto thyreoiditis kialakulására és 2,9-szer nagyobb a rizikójuk Graves-Basedow kórra. A két betegség tehát egy azon betegnél, gyakran együtt van jelen.”

Pajzsmirigybetegség és gluténmentes diéta

A cöliákia vérvizsgálattal és gyomortükrözés elvégzésével diagnosztizálható. Ha az eredmények igazolják, hogy valóban fennáll az autoimmun pajzsmirigybetegség mellett cöliákia is, akkor szigorú gluténmentes diétát kell tartani. Ennek segítségével a hasi panaszok is rendeződni fognak.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Torokfájással és fülfájással is jelezhet a pajzsmirigyrák

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

pajzsmirigyrák

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához