Ezeket látta már?

Ez az a folyamat, amely a nap minden pillanatában milliónyiszor lezajlik a szervezetében

Betegségek
2024. november 03. 09:24
hormonok működése szerepe

Amikor ez a preciz folyamat, akár nagyon apró eltéréssel is felborul, máris komoly egészségügyi problémát eredményezhet.

A hormonok a szervezet belső kommunikációs rendszerének kulcsfontosságú elemei. Ezek az anyagok kémiai hírvivőként működnek, és fontos szerepük van a test számos folyamatának szabályozásában. Az endokrin mirigyekben, például a pajzsmirigyben, mellékvesékben vagy az agyalapi mirigyben termelődnek, és a véráramba jutva elérik célsejtjeiket, amelyek reagálnak a hormonális üzenetekre.

Mi a neuroendokrin rendszer?

A neuroendokrin rendszer az idegrendszerrel szoros kapcsolatban álló belső elválasztású mirigyek rendszere.

A belső elválasztású, azaz endokrin mirigyekre jellemző, hogy nincs kivezetőcsövük, a váladékukat a vérbe juttatják, és azok a vér útján jutnak el a rájuk specifikusan érzékeny sejtekhez. Ezek a sejtek receptorokat tartalmaznak, amikhez a hormonok kapcsolódnak.

A hormonok, az endokrin mirigyek váladékai, speciális kémiai anyagok

A szabályozás visszacsatolás útján történik: a sejtektől, a vérből az információ az idegrendszeren keresztül jut majd el a hormontermelő szervekhez. Ez a visszacsatolás nagyon preciz folyamat, a nap minden pillanatában millió zajlik belőle a szerve-zetünkben. Lényeges, hogy már nagyon kis koncentrációban is hatnak, emiatt apró eltérések is okozhatnak egészségügyi problémákat.

Sok olyan hormonunk van, amely minden egyes sejtünkre hat, mint például az inzulin vagy a pajzsmirigyhormonok. De vannak olyanok is, mint például az FSH (follikulusstimuláló hormon) vagy az LH (luteinizáló hormon), amelyek specifikusan egy-egy területen fejtik ki a hatásukat.

A hormontermelő mirigyek

A hormonokat hormontermelő mirigyek választják ki és juttatják közvetlenül a véráramba. Ezek a mirigyek a szervezet különböző pontjain találhatók, mint pédául:

  • hipotalamusz,
  • agyalapi mirigy,
  • tobozmirigy,
  • pajzsmirigy és mellékpajzsmirigy,
  • csecsemőmirigy,
  • mellékvese,
  • hasnyálmirigy,
  • petefészkek, herék.

Hogyan működnek a hormonok?

A hormonok szerepe a szervezetben összetett. Különböző folyamatokat szabályoznak, így a növekedést, a fejlődést, az anyagcserét, az emésztést, a szaporodást és az érzelmi reakciókat is. Miután egy hormon eléri a célsejtjeit, azok specifikus receptoraihoz kapcsolódik, majd kémiai reakciókat indít el, amelyek biztosítják a megfelelő sejtműködést.

A legfontosabb hormonok és funkcióik

  1. 1 Növekedési hormon (GH): az agyalapi mirigy által termelt GH serkenti a növekedést, különösen a csontokban és izmokban. Emellett segít az anyagcserében is.
  2. 2 Inzulin és Glukagon: a hasnyálmirigy által termelt inzulin és glukagon a vércukorszint szabályozásáért felelős. Az inzulin csökkenti, míg a glukagon emeli a vércukorszintet, fenntartva ezzel az egyensúlyt.
  3. 3 Pajzsmirigy hormonok (T3 és T4): ezek a hormonok szabályozzák az anyagcserét és befolyásolják az energiatermelést, valamint a testhőmérsékletet.
  4. 4 Kortizol: a stresszhormonként is ismert kortizol a mellékvese által termelődik, és részt vesz a stresszre adott válaszreakciókban, valamint az anyagcsere és immunrendszer működésében.
  5. 5 Ösztrogén és Tesztoszteron: a nemi hormonok fontosak a reprodukciós rendszer és a másodlagos nemi jellegek kialakulásában. Az ösztrogén a női szervezetben domináns, míg a tesztoszteron a férfiaknál.

A hormonális egyensúly fontossága

Az egyensúly a hormonok között létfontosságú a szervezet egészséges működéséhez. Hormonális zavarok, például alul- vagy túlműködés esetén különböző betegségek alakulhatnak ki, mint a cukorbetegség, pajzsmirigy-rendellenességek, és mellékvese-problémák. A hormonális egyensúly fenntartása érdekében fontos az egészséges életmód, a kiegyensúlyozott táplálkozás és a megfelelő alvás.

A hormonrendszer egyensúlya felborulásának okai

Különböző tényezők vagy betegségek hatására felborulhat a hormonrendszer finoman szabályozott egyensúlya, így például:

  • hormonhatású gyógyszerek,
  • kemoterápia,
  • sugárterápia,
  • daganatok,
  • táplálkozási rendellenességek,
  • stressz,
  • sérülés,
  • hormonhatású szennyező anyagok által.

Hogyan diagnosztizálhatók a hormonproblémák?

A diagnózis – a tünetek megismerésén túl – általában speciális vérvizsgálatokkal történik. A diagnózis felállításában emellett fontos szerepet játszanak a képalkotó vizsgálatok is, amelyek által megvizsgálható a hormontermelő mirigyek/szervek állapota és működése.



Felhasznált irodalom:

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# hormonok # neuroendokrin rendszer # endokrin mirigyek # hormontermelő mirigyek

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés