Ezeket látta már?

Lassan börtönné változtatja Celine Dion testét a betegsége

celine dion

Az 54 éves énekesnő gyógyíthatatlan betegségén hiába próbál egy komplett orvoscsapat segíteni, az állapota nem javul.

Ahogy arról nem rég beszámoltunk, Celine Dionnál Stiff-person szindrómát, azaz merev ember szindrómát diagnosztizáltak. A ritka neurológiai betegség velejárója, hogy idővel egyre rosszabbodnak a tünetek, amik közé a hosszabb-rövidebb időre blokkolt idegpályák miatt az izommerevség, fájdalmas izomgörcsök, ez által bizonyos testrészek mozdulatlansága is hozzátartozik. Az akár óráikig is tartó izomgörcsöket a stressz, bizonyos hanghatások, a hangos zajok is kiválthatják, ez miatt ezek a betegek egy idő után már csak otthonuk csendjében érzik valamennyire biztonságban magukat, ez a fajta világtól való elszigetelődés viszont könnyen depresszióhoz vezethet.

Céline nemrégiben az Instagram oldalán jelentette be sírva, hogy bár évek óta küzd izomgörcsökkel, csak nemrégiben diagnosztizálták nála a betegséget, csak pár hete derült ki az orvosok számára, hogy a tüneteit a Stiff-szindróma okozza.

Gyógyíthatatlan betegsége a mindennapjait nagyban megnehezítik, és a munkájában is korlátozzák, hiszen esetében a járás és az éneklést is akadályozza, ez miatt kellett lemondania a turnéját is - sőt, egyelőre még az sem biztos, hogy valaha a színpadra állhat. Az énekesnő könnyek között mondta el a videóban, hogy 12 éves ikerfiai és 22 éves fia adnak neki erőt,

Milyen tünetei vannak a Stiff-person szindrómának?

A tünetegyüttes neve árulkodó, hogy a Stiff-person nagyjából merev személyt jelent, ugyanis a szindróma ismétlődő izomgörcsökkel és egyre romló izommerevséggel jár. A görcsöket egészen változatos ingerek válthatják ki, a hirtelen hanghatásoktól az enyhe fizikai kontaktusokon át a stresszhelyzetekig. Sok esetben nincs is más tünet, ám a meglévő tünetek kezelés nélkül annyira fel tudnak erősödni, hogy járási nehézséget okoznak, és a mindennapi tevékenység elvégzését is jelentősen gátolhatják. A Stiff-person szindróma (amit más néven Moersch-Woltman szindrómának is neveztek/neveznek) oka nem pontosan ismert, de nem kizárható az autoimmun eredet.

Jellemzően deréktájon vagy a lábakban jelentkeznek a tünetek, de a vállban, a nyaknál és a csípőnél, sőt, akár a mellkasban is jelentkeznek a tünetek - utóbbi esetben a légzést nehezítve. A helyzet idővel romlik, lassú, merev mozgáshoz, járáshoz vezet, egyfajta görnyedt testtartás is kialakulhat, egyeseknél pedig a karokat, az arcot is érintheti a betegség. A későbbi stádiumban a betegeknek általában botra, esetleg kerekesszékre is szükségük van a helyzetváltoztatáshoz.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Ez a neurológiai betegség támadta meg Celine Diont

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához