Ezeket látta már?

Egy Parkinson-kóros férfi élete teljesen megváltozott a gerincimplantátum után

parkinson-kór, séta, implantátum

A beépített implantátum, elektromos stimulációt ad az alsó gerincvelőhöz.

A hát alsó részébe beültetett kísérleti gerincimplantátumnak köszönhetően egy Parkinson-kórban szenvedő férfi drasztikus javulást tapasztalt az esés nélküli járásban.

A 63 éves, francia bordeaux-i Marc Gauthier-nél több mint 20 évvel ezelőtt diagnosztizálták a neurodegeneratív állapotot. A betegséget ellenőrizhetetlen mozgások és koordinációs problémák jellemzik, és előrehaladott stádiumában Gauthier lábai többször lefagytak, amitől naponta többször elesett. Az implantátum hatására ez már nem történik meg.

Az implantátum az úgynevezett neuroprotézis eszköz, amely elektromos stimulációt ad a gerincvelőnek, abban a reményben, hogy aktiválja a diszfunkcionális idegi áramköröket, amelyek befolyásolják a járást. Ezt a megközelítést már korábban is alkalmazták Parkinson-kórban szenvedőknél , amikor a gerinc felső és középső részébe helyeztek be implantátumot, de ez csak szerény eredményeket mutatott.

Gauthier esetében a kutatók ehelyett a hát alsó részébe ültették be az eszközt, a lumbosacralis gerincvelőnek nevezett régió fölé; stimulálva aktiválja a gerincvelő és a lábizmok közötti idegsejteket, kijavítva a betegség okozta „helytelen” agyi jeleket. A stimuláció szintjét Gauthier személyre szabta, elemezve, hogyan járt az eljárás előtt.

Biztos lábakon állva

Most a Gauthier lábára helyezett mozgásérzékelők érzékelik, amikor sétál, és bekapcsolja az implantátumot, elektromos stimulációt adva a gerincére. Ennek eredményeként még két évvel az implantátum beültetése után is jelentős javulás következett be járási képességében. Amikor a kutatók újra elemezték járását a beültetés után, azt találták, hogy ez közelebb áll az egészséges kontrollhoz, mint egy másik Parkinson- betegéhez.

„Minden vasárnap elmegyek a tóhoz, és körülbelül 6 kilométert gyalogolok. Hihetetlen” – mondta a Guardiannek .

Noha a kezelés ebben az esetben jól működött, nem világos, hogy a jelenleg a nem gyógyítható betegség széles körben elterjedt kezelésévé válik-e.

"Nincs elég adat ebben a kutatásban ahhoz, hogy levonjuk azt a következtetést, hogy ez a megközelítés jobb lenne, mint a jelenlegi szokásos kezelések" - mondta Susan Harkema, a Kentucky-i Louisville Egyetem idegkutatója a Nature- nek .

További, több résztvevővel végzett kutatásra lesz szükség annak megállapításához, hogy ez a fajta gerincvelő-stimuláció hatékony kezelés-e a Parkinson-kórban. A kutatócsoport jövőre további hat beteg kezelésének tanulmányozását tervezi.

Függetlenül attól, hogy a kutatás hogyan alakul, az eljárás minden bizonnyal jelentős hatással volt Gauthier mindennapi életére

„Naponta ötször-hatszor elestem. Én is gyakran maradtam otthon, és három éve kénytelen voltam abbahagyni a munkát. Például korábban lehetetlen volt, hogy bemenjek egy boltba, mert az ilyen környezetben gyakran előfordult, hogy lefagyott a járásom” – mondta Gauthier egy sajtótájékoztatón.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Ezeket a szűrővizsgálatokat ne hagyja ki, ha férfi és elmúlt 45 éves

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

Parkinson-kór

Forrás: TheGuardian
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához