Ezeket látta már?

Inkontinencia: más-más az oka, kezelése nőknél és férfiaknál

Betegségek
2022. november 04. 13:34
inkontinencia, nő, férfi, ok, kezelés, vizeletcsepegés

A férfiakat is gyakran érinti a probléma, esetükben mégis kevés szó esik róla.

Milyen formái vannak és hogyan kezelhető a vizeletcsepegés a férfiaknál, és hogy a nőknél?

Az inkontinencia típusai

Az inkontinenciát gyakran azzal azonosítják, amikor az illetőnél tüsszentés vagy köhögés során vizeletszivárgás/csepegés lép fel. Ez azonban csak az egyik típusa az állapotnak, hiszen a következők léteznek:

  • stressz inkontinencia: terhelésre jelentkezik (pl. köhögés, tüsszentés)
  • túlfolyásos inkontinencia: nem ürül ki teljesen a hólyag, ez pedig vizeletszivárgást okoz.
  • késztetéses inkontinencia: hirtelen, heves vizelési inger jelentkezik, mely nem elnyomható, így az illetőnek alig van ideje eljutni a WC-re.
  • funkcionális inkontinencia: mentális vagy fizikai problémák miatt az illető nem képes időben eljutni a mosdóba.
  • kevert inkontinencia: egyszerre több típus áll fenn.

Vizeletcsepegés okai nőknél

Nőknél a szülések, az idős kor, az elhízás, örökletes tényezők és a változó korban a hormonális változások szerepelhetnek kiváltó tényezőként. A fentiek miatt meggyengülhet a hólyag záróapparátusa, és köhögésre, tüsszentésre a vizelet csepegni kezd. Ez az úgynevezett terheléses, vagy más szóval stresszinkontinencia.

Az életkor előrehaladtával a hólyag izomzata, kötőszövetes szerkezete és idegi szabályozása is megváltozik, átalakul. Ennek eredményeképpen a hólyag rugalmassága, befogadóképessége is csökken, a vizelettartás a gyakori vizelési ingerek miatt válik nehézkessé. Ezt a formát hívjuk késztetéses inkontinenciának, amely mindkét nemben az idősebb korosztálynál gyakoribb. Előfordul, hogy a két forma tünetei keverednek, vagy belgyógyászati, ideggyógyászati betegségek, fejlődési rendellenességek okozzák az inkontinenciát. Ilyenkor a beteg kezelése az adott társszakma képviselőjével egyeztetve történik.

Vizeletcsepegés okai férfiaknál

Férfiaknál – az időskorban előforduló késztetéses inkontinencián kívül – leggyakrabban a prosztata betegségeivel kapcsolatban észleljük a problémát. Oka lehet az elhanyagolt és krónikus elzáródást okozó jóindulatú prosztatanagyobbodás vagy a radikális prosztataeltávolítást követő záróizom-gyengeség. Az inkontinencia eredményes gyógyításához az okok tisztázása nélkülözhetetlen.

A beteg panaszainak megismerése után a részletes betegvizsgálat alapvető. A beteg által vezetett vizelési napló és a speciális kérdőívek segítenek a betegség súlyosságának és típusának tisztázásában. Az ultrahang vizsgálat fontos információkat nyújt a vesék és a hólyagállapotáról.

Az inkontinencia diagnózisa: húgyhólyag-vizsgálat

Az egyes típusok elkülönítésében nélkülözhetetlenek az urodinamikai vizsgálatok. A vizsgálat során egy vékony mérőkatétert alkalmazunk, amelyen keresztül pontosan tudjuk mérni a nyomás viszonyokat a hólyagban és a húgycsőben. A módszerrel pontosan meghatározható a hólyag befogadóképessége és a záróizomzat ereje.

A vizsgálat nagy segítséget jelent az urológus számára a kezelési terv felállításában, a beteg számára nem megterhelő, fájdalmatlan.

Az inkontinencia kezelésében fontos a fokozatosság elve

A késztetéses inkontinencia gyógyításában a gyógyszeres kezelést, míg a terheléses inkontinenciánál a különböző fizikoterápiás módszereket alkalmazzuk elsőként. Klinikánkon 10 éve használjuk az úgynevezett mágneses széket, amely ülő helyzetben stimulálja és erősíti a meggyengült gátizomzatot. Elősegíti és meggyorsítja a rehabilitációt a daganat miatt végzett prosztataműtét után is. Megterhelést a beteg számára nem jelent.

Az inkontinencia súlyosabb formáinál alkalmazunk műtéti beavatkozásokat. Nőknél több mint tíz éve végezzük a húgycső alátámasztását segítő szövetbarát szalagok beültetését, amely általában sikeres módszer. A beavatkozás kis metszésből történik, úgynevezett minimálisan invazív (orvosi beavatkozás, a testbe szúrás, vágás általi behatolás) műtét. A beavatkozás általában gyors és problémamentes.

Férfiaknál a súlyos formák gyógyításánál egy bonyolultabb segédeszköz – a művi záróizom – beültetésével orvosolható a probléma. Mindezen módszerek mellett is vannak olyan betegek, akik a fenti módszerekkel nem gyógyíthatók. Ilyen esetekben nagy segítséget jelentenek a modern inkontinenciabetétek.

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Inkontinencia: miért gyakori a cukorbetegeknél a vizelettartási zavar?



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Debreceni Egyetem Klinikai Központ
# vizeletcsepegés # inkontinencia # stressz inkontinencia # prosztata megnagyobbodás # vizelettartás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés