Ezeket látta már?

Inkontinencia: ilyen, amikor prosztata probléma áll mögötte

prosztata

Milyen formái vannak és hogy kezelhető a vizeletcsepegés a férfiaknál, és hogy a nőknél?

Vizeletcsepegés okai

Nőknél a szülések, az idős kor, az elhízás, örökletes tényezők és a változó korban a hormonális változások szerepelhetnek kiváltó tényezőként. A fentiek miatt meggyengülhet a hólyag záróapparátusa, és köhögésre, tüsszentésre a vizelet csepegni kezd. Ez az úgynevezett terheléses, vagy más szóval stresszinkontinencia.

Az életkor előrehaladtával a hólyag izomzata, kötőszövetes szerkezete és idegi szabályozása is megváltozik, átalakul. Ennek eredményeképpen a hólyag rugalmassága, befogadóképessége is csökken, a vizelettartás a gyakori vizelési ingerek miatt válik nehézkessé. Ezt a formát hívjuk késztetéses inkontinenciának, amely mindkét nemben az idősebb korosztálynál gyakoribb. Előfordul, hogy a két forma tünetei keverednek, vagy belgyógyászati, ideggyógyászati betegségek, fejlődési rendellenességek okozzák az inkontinenciát. Ilyenkor a beteg kezelése az adott társszakma képviselőjével egyeztetve történik.

Férfiaknál – az időskorban előforduló késztetéses inkontinencián kívül – leggyakrabban a prosztata betegségeivel kapcsolatban észleljük a problémát. Oka lehet az elhanyagolt és krónikus elzáródást okozó jóindulatú prosztatanagyobbodás vagy a radikális prosztataeltávolítást követő záróizom-gyengeség. Az inkontinencia eredményes gyógyításához az okok tisztázása nélkülözhetetlen.

A beteg panaszainak megismerése után a részletes betegvizsgálat alapvető. A beteg által vezetett vizelési napló és a speciális kérdőívek segítenek a betegség súlyosságának és típusának tisztázásában. Az ultrahangvizsgálat fontos információkat nyújt a vesék és a hólyagállapotáról.

Az inkontinencia diagnózisa: húgyhólyag-vizsgálat

Az egyes típusok elkülönítésében nélkülözhetetlenek az urodinamikai vizsgálatok. A vizsgálat során egy vékony mérőkatétert alkalmazunk, amelyen keresztül pontosan tudjuk mérni a nyomás viszonyokat a hólyagban és a húgycsőben. A módszerrel pontosan meghatározható a hólyag befogadóképessége és a záróizomzat ereje.

A vizsgálat nagy segítséget jelent az urológus számára a kezelési terv felállításában, a beteg számára nem megterhelő, fájdalmatlan.

Az inkontinencia kezelésében fontos a fokozatosság elve

A késztetéses inkontinencia gyógyításában a gyógyszeres kezelést, míg a terheléses inkontinenciánál a különböző fizikoterápiás módszereket alkalmazzuk elsőként. Klinikánkon 10 éve használjuk az úgynevezett mágneses széket, amely ülő helyzetben stimulálja és erősíti a meggyengült gátizomzatot. Elősegíti és meggyorsítja a rehabilitációt a daganat miatt végzett prosztataműtét után is. Megterhelést a beteg számára nem jelent.

Az inkontinencia súlyosabb formáinál alkalmazunk műtéti beavatkozásokat. Nőknél több mint tíz éve végezzük a húgycső alátámasztását segítő szövetbarát szalagok beültetését, amely általában sikeres módszer. A beavatkozás kis metszésből történik, úgynevezett minimálisan invazív (orvosi beavatkozás, a testbe szúrás, vágás általi behatolás) műtét. A beavatkozás általában gyors és problémamentes.

Férfiaknál a súlyos formák gyógyításánál egy bonyolultabb segédeszköz – a művi záróizom – beültetésével orvosolható a probléma. Mindezen módszerek mellett is vannak olyan betegek, akik a fenti módszerekkel nem gyógyíthatók. Ilyen esetekben nagy segítséget jelentenek a modern inkontinenciabetétek.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben is!

Forrás: Debreceni Egyetem Klinikai Központ
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához