Szponzorált tartalom
Így sportoljunk helyesen, ha hajlamosak vagyunk az aranyérre
A sport az egészséges életmód alapeleme. Ám vannak olyan mozgásformák, amelyek elősegíthetik az aranyér kialakulását, vagy éppen a kiújulását.
Ilyen tényezők segíthetik az aranyér kialakulását
Az aranyér civilizációs betegség, és nagyon sok embert érint. A felnőtt lakosság 50 százaléka megtapasztalja az aranyér kellemetlen tüneteit életes során legalább egyszer. Gyakran az okok mögött leginkább az örökletes kötőszöveti gyengeség áll, de kiválthatja székrekedés, a székelés közbeni erőlködés, amit általában a helytelen, rostszegény táplálkozás okoz. Ám a fizikai megterhelés, a hosszas ülés gépjárművezetéskor és a túlsúly is hozzájárulhat a betegség kialakulásához.
Ezeket a sportokat mellőzzük
Az aktív életmóddal sokat tehetünk az aranyér megelőzése érdekében. A sport serkenti a vérkeringést és az anyagcserét, illetve jó hatással van a hormonrendszerre és megmozgatja a belső szerveket. Ha hajlamosak vagyunk az aranyérre, egyáltalán nem mindegy, hogy milyen mozgásformát választunk. A cipekedés, erőlködés tiltólistás aranyeres problémák esetén, és minden olyan edzés is, amely komolyabb erőfeszítést igényel. A súlyzós feladatokat érdemes teljesen elhagyni és minden olyan gyakorlatot mellőzni, amely haspréssel jár. De a túlzottan megerőltető futás és a megfelelő nyereg nélküli biciklizés sem javasolt. Ha nem szeretjük a vizet akkor futás helyett váltsunk nagyobb tempójú sétára, de a legjobbat akkor tesszük magunkkal, ha az úszás mellett döntünk.
Eddzük a medenceizmokat
Fontos, hogy folyamatosan eddzük a medencefenék- és záróizomzatot, és tanuljuk meg kontrollálni ezeket az izmokat. Otthon mi is könnyedén erősíthetjük a medenceizmunkat, ha minden nap elvégezzük a következő feladatot. Üljünk le egy székre, és tíz másodpercig szorítsuk össze fenékizomzatunkat, utána lazítsuk el azokat, majd ismételjük meg legalább ötször a gyakorlatot.
Legyen a házi patikánkban kenőcs és kúp
Ám előfordulhat, hogy mindent megteszünk azért, hogy ne alakuljon vagy újuljon ki az aranyér, mégsem járunk szerencsével. Ha hajlamosak vagyunk a betegségre, akkor jól tesszük, ha a házi patikánkban mindig tartunk otthon aranyér elleni kenőcsöt és kúpot. Az aranyér kellemetlen panaszai ugyanis kezdetben otthon is jól kezelhetőek, ám később akár műtéti beavatkozásra is szükség lehet.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!