Ezeket látta már?

Ilyen tünetekkel járnak a krónikus vesebetegség szakaszai - így kezelik az egyes stádiumokat

Betegségek
2024. december 16. 21:34
krónikus vesebetegség szakasz stádium tünet kezelés

A vesék elengedhetetlenek a vér szűrésében és a felesleges anyagok, folyadékok eltávolításában. Hibás működésük esetén a szervezetben felgyülemlenek a méreganyagok és a folyadékok, ami súlyos egészségügyi problémák kialakulásához vezethet.

Vesebetegség felléphet hirtelen, általában súlyos betegségek vagy sérülések következtében, de létezik krónikus formája is, ami lassan fejlődik ki, gyakran évek vagy évtizedek alatt.

A veseelégtelenség hátterében különféle okok állhatnak (pl. magas vérnyomás) és tünetei igen széles skálán mozognak. Általában a következő panaszok utalnak rá:

  • gyengeség
  • fáradékonyság
  • émelygés, hányinger
  • szédülés, zavartság
  • gyakori vagy fájdalmas vizelés
  • vér vagy fehérje a vizeletben
  • ödéma
  • magas vérnyomás

A krónikus vesebetegség stádiumai

A vesebetegség stádiumát a glomeruláris filtrációs rátával (GFR) állapítják meg. A GFR az aktív veseműködés egy fontos mutatója. Ezt az értéket a vér szérum kreatinin szintjéből számítják ki. A kreatinin az izmok működése során keletkező salakanyag, amely normális esetben a vesék által kerül kiválasztásra a vérből. Azonban, ha a veseműködés lelassul vagy károsodik, akkor a kreatinin szintje megemelkedik a vérben.

Az egészséges veseműködés esetén a GFR általában 90 felett van.

1. stádium

GFR: 90 vagy magasabb

Az első stádiumú CKD azt jelenti, hogy a vesék még jól működnek, de enyhe károsodás jelei már megfigyelhetők. Ekkor általában nem tapasztalhatóak tünetek, de a vizeletvizsgálatok során fehérje jelenléte mutatkozhat. További figyelmeztető jelek lehetnek a magas vérnyomás vagy a végtagok duzzanata – figyelmeztet Dr. Robert Greenwell, a Baltimore-i Mercy Medical Center nefrológiai osztályának vezetője a health.com-nak.

Kezelés: a terápia a mögöttes egészségügyi problémák, például a magas vérnyomás és a 2-es típusú cukorbetegség kezelésével kezdődik. Szükség esetén gyógyszeres terápia indokolt.

2. stádium

GFR: 60-89

A második stádiumban a vesék továbbra is jól működnek, de már egyértelműbb fizikai károsodás tünetei mutatkozhatnak. Fehérje a vizeletben ebben a szakaszban is megjelenhet. A vesék normális esetben eltávolítják a felesleges folyadékot és salakanyagokat a vérből, de károsodás esetén az albumin képes átszivárogni a szűrőkön, és a vizeletben köt ki. Ilyenkor az érintett már észreveheti a folyadék felhalmozódását, különösen a kezében és a lábában.

Kezelés: hasonló az első stádiumhoz. Ha magas vérnyomás áll fenn, a betegek gyakran már szednek rá gyógyszereket, de ha nem, az orvosok javasolhatják azok alkalmazását, mivel segítenek megvédeni a vesét a további károsodásoktól. Ezen kívül fontos a rendszeres testmozgás, a dohányzás elhagyása és a vesebarát étrend követése is hasznos lehet.

3. stádium

GFR: 30-59

A harmadik stádiumban a vesék már jelentős károsodást mutatnak, így ajánlott nefrológushoz fordulni. Ilyenkor már jelen lehet vérszegénység és a csontanyagcsere zavar.

Kezelés: vérnyomás és a vércukorszint szabályozása, továbbra is kiemelten fontos. A D-vitamin, kalcium és vas-kiegészítők szedése is ajánlott a csontok és a vérszegénység kezelésére.

4. stádium

GFR: 15-29

Ebben a stádiumban a vesék már súlyosan károsodtak, és a betegeknél a korábbi stádiumok tünetei mellett sárgaság is jelentkezhet. A betegek gyakran tapasztalnak a szövődmények okozta problémákat, melyek miatt általános rossz közérzet lép fel. Folyamatos felügyelet és kezelés szükséges a súlyosbodás megelőzése érdekében. A következő tünetek fordulhatnak elő: fáradtság, duzzanat, gyakori vizelés, alsó hátfájás, izomgörcsök, hányinger, étvágytalanság.

Kezelés: az alap betegség és a szövődmények terápiáján kívül az orvosok eldöntik, hogy szükség van-e dialízis kezelésre, amely eltávolítja a salakanyagokat a szervezetből. A betegnek fel kell készülni a vesepótló kezelésre.

5. stádium

GFR: 15 alatt

Az ötödik stádiumú már súlyos veseelégtelenséget jelent. Ilyenkor a salakanyagok nagyobb mennyiségben halmozódnak fel a vérben, ami súlyos egészségügyi problémákhoz vezethet. A tünetek közé tartozik a légzési nehézség, bőrváltozások, valamint a vizeletmennyiség csökkenése.

Kezelési lehetőségek: ekkor már mindenképp indokolt a dialízis vagy a veseátültetés.

Kezeletlen vesebetegség: ilyen végzetes következményei is lehetnek
Ez a cikk is érdekelheti

Kezeletlen vesebetegség: ilyen végzetes következményei is lehetnek

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# vesebetegség # krónikus vesebetegség # vesebetegség stádiumai # tünet # Kezelés

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés