Ezeket látta már?

Lábszárfekély: egy különleges kezeléssel javul!

Betegségek
2011. szeptember 28. 10:41
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

A légynyüvek alkalmazásával hatékonyan kezelhetők a cukorbajjal összefüggésben kialakult makacs lábszárfekélyek - derítették ki a Hawaii Egyetem kutatói, akik a módszerről egy chicagói tanácskozáson számoltak be.

A krónikus lábszárfekély esetében az orvosok kimetszik az elhalt, fertőzött szöveteket, hogy lehetővé tegyék a sebgyógyulást. A Hawaii Egyetem kutatói a honolului Kaiser kórház orvosaival karöltve a sebtisztításra a selymes döglégy (Lucilla sericata) nyüveit helyezték a fekélyre. Az eljárást 37 betegnél alkalmazták, akik között volt olyan is, akiknél a lábszárfekély több mint öt éve fennállt.

legy-rovar-d0000118C80186f396f4d

Forrás: MTI


Az orvosok esetenként 50-100 nyüvet helyeztek a sebre, a férgeket 2 napig otthagyták, majd újakra cserélték. Az eljárást betegenként átlagosan ötször ismételték meg.

A kutatásokat irányító Lawrence Eron magyarázata szerint a nyüvek által kibocsátott nedvek "cseppfolyósítják" az elhalt szöveteket, amelyeket a férgek így már képesek elfogyasztani. A megtisztított sebben a nyüvek váladékának más komponensei indítják meg a sebgyógyulást, lehetővé téve egy speciális kötőszövet, úgynevezett granulációs szövet kialakulását.

A 37 résztvevő közül huszonegynél sikeres volt a terápia - megszűnt a fertőzés, a seb teljességgel megtisztult az elhalt szövetektől, és a fekély háromnegyedét befedő granulációs szövet alakult ki. Öt seb esetében az úgynevezett szuperbaktérium, az MRSA (meticillin-rezisztens Staphylococcus aureus) okozta a fertőzést, ám a betegek mindegyikét sikeresen kikezelték a légynyüvek segítségével. Kilenc seb esetében az MSSA-kórokozót (meticillin-szenzitív Staphylococcus aureus) mutatták ki, közülük hatnál gyógyult be a seb. Sikeresen kikezelték a B. streptococcus-szal fertőzött tíz lábszárfekélyt is.

Gyors komment a vizsgálatokról...

Mielőtt a kedves Olvasó elszörnyedne...

Évek óta folynak vizsgálatok a légy-nyüvek (Lucilla sericata faj) terápiás alkalmazásával kapcsolatosan főként a diabétesz okozta érszűkület miatt kialakuló lábszárfekély kezelésében.

A Yorki Egyetem közlése (2009) szerint a lárva-terápia jelentős mértékben csökkentette a sebkimetszésig (debridement) tartó időszakot, és jól feltisztította a az artériás/vénás lábszerfekélyek sebes területét. Az egyik fő szempont a költség-hatékonyság volt egyébként.

forrás: Health Technology Assessment, 2009.

Némely betegnél az eljárás kudarcot vallott - az egyik páciensnél a lábszárfekély környékén kiterjedt gyulladás alakult ki, két beteg erősen vérzett, három további páciens csontfertőzéssel bajlódott.

"Természetesen, további kezeléseket is alkalmaztunk, de a sikeres sebgyógyuláshoz mindenekelőtt meg kell tisztítani a fekélyt, el kell távolítani az elhalt szöveteket és elősegíteni a granulációs szövet kialakulását. Ebben segítenek a nyüvek" - hangsúlyozta Lawrence Eron.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: MTI
# bőrbetegség # Cukorbetegség # fertőző betegség # lábszárfekély # terápia

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés