Ezeket látta már?

Mi okozhatja a szklerózis multiplex (SM) betegséget?

Betegségek
2008. január 22. 16:19
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Az orvostudomány jelenleg nem tudja pontosan meghatározni a betegség okát, de több tényező is felmerül: a genetika, a környezet szerep, valamint egyes vírusok is közrejátszhatnak az SM kialakulásában.

Mi a környezet szerepe a betegség létrejöttében?

agy-gerinc-280x200-d000006FD2c2561eabe13

Forrás: MyDoctor


Az epidemiológiai adatok érdekes képet mutatnak. Különböző emberi populációkban, és népcsoportokban más és más az SM előfordulási aránya. A betegség Észak-Európában halmozottabb, pl. Skóciában és a skandináv országokban. Az USA-ban gyakoribb a fehér népesség körében, mint más bőrszín esetén.

Vizsgálatok szerint az SM gyakoribb a világ egyes területein, de érdekes az a megállapítás, hogy ha valaki más országba – főként, ha messzire az eredetitől – költözik, a célország kockázati arányát fogja ő is "megkapni", méghozzá leginkább akkor, ha ez a költözés még a kamaszkor beállta előtt zajlott. Tehát ezek az adatok azt jelenhetik, hogy a pubertás előtt valamilyen környezeti tényező hatása is szerepet játszik abban, hogy kiváltódik-e az SM a későbbiekben.

Érdekes az is, hogy az SM főként a mérsékelt égöv jellemző betegsége. Előfordulása az Egyenlítőtől való távolodással növekszik.

Lehetséges "járványos" szintje is az SM-nek, pl. a dán partok mentén élő embercsoport a II. világháború után, jellemző eset a környezeti hatás érvényesülésére.

Mi a genetika szerepe az SM-ben?

A kutatók szerint az SM örökíthető. Első-, másod- és harmadfokú rokonság esetén halmozottabb az előfordulás, illetve ikergyermekek esetén 2-5% az esély, hogy a szülő SM betegsége manifesztálódik, megjelenik bennük.

A kutatók állítják, hogy több gén együttes hatásának eredménye az SM megjelenése. Az elképzelés szerint a genetikusan prediszponált egyedet valamely környezeti hatás éri, és ez fogja kiváltani az autoimmun választ, létrejön a betegség.

Milyen vírusok játszhatnak szerepet az SM kialakulásában?

Egyes tanulmányok szerint a kanyaró, a herpesz és az influenza vírusa is gyanúba fogható, ám konkrét bizonyítékok mindeddig nem adódtak.

Vannak-e egyéb kiváltó okok?

Egyre több az evidencia arról, hogy a hormonok, beleértve a nemi hormonokat is, befolyásolják az immunrendszer működését – és viszont. Pl. az ösztrogén és progeszteron, a két fő női nemi hormon bizonyos mértékig elnyomhatja az immunaktivitást. A tesztoszteron, a főbb férfihormon is kifejthet hasonló hatást. Terhességben, amikor magas a hormonszint, ezzel lenne magyarázható, hogy csökken az SM tünetek aktivitása. A magasabb tesztoszteronszint férfiakban részben felelőssé tehető azért, hogy az SM tünetek gyakorisága mintegy 1/3-ával csökken.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: MyDoctor
# Idegrendszeri betegségek # sclerosis multiplex

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés