Ezeket látta már?

Az anyajegyszűréssel meg kell várni, amíg lekopik a nyári barnaság? A bőrgyógyász elmondja mi az igazság

Betegségek
2024. szeptember 11. 16:04
mikor menjek anyajegyszűrésre ősz

A nyári hónapokban sokan tapasztalhatják, hogy az UV-sugárzás hatására nem csak a bőrük, de az anyajegyeik is besötétednek.

Ez természetesen nem téveszti meg a bőrgyógyászokat, de ha nincs gyanús jel, érdemes megvárni az anyajegyszűréssel a természetes bőrszín visszaállását. Dr. Karászi Viktória, az Anyajegyszűrő Központ bőrgyógyásza, nemigyógyász szakorvos azt foglalta össze, miért ideálisak az őszi hónapok mind az anyajegyek ellenőrzésére, mind az esetleges eltávolításra.

A barnulással az anyajegyek is sötétednek

Természetes jelenség, hogy fény hatására a pigmentált részek, vagyis azok a bőrterületek, amelyeken több a festékanyag, szintén sötétebbé válnak. Ez az oka annak, hogy a korábban világosbarna anyajegyek is sötétebb barna színűek lesznek. Ugyanez a jelenség figyelhető meg bizonyos hormonális változások hatására, például kamaszkorban és a terhesség során. Az egységes színváltozás tehát önmagában nem vészjelző tünet, de az éves anyajegyszűrés feltűnő változások nélkül is fontos.

- Amennyiben nincs gyanút keltő változás az anyajegyekben, a rutinszerű anyajegyszűrést érdemes az őszi, és általában a fényszegényebb hónapokra időzíteni, mert ha a bőr és az anyajegyek is visszanyerik eredeti, világosabb színüket, természetes képet alkothatunk róluk. Legjobb, ha valaki az évnek mindig azonos hónapjában vesz részt a szűrésen, hiszen, ha készült fotódokumentáció, így egy hasonló állapotú képpel hasonlíthatjuk össze az új képeket – ismerteti dr. Karászi Viktória, az Anyajegyszűrő Központ bőrgyógyásza, nemigyógyász szakorvos. – Igaz ez a legmodernebb eljárás, a teljes testtérképes anyajegyszűrés esetén is, ami különösen azoknak ajánlott, akiknek nagyon sok (több, mint 50) anyajegyük van. Természetesen, ha nem éves szűrésről van szó, hanem valamilyen szín-, méret-, alakváltozásról, vagy bármilyen gyanúsnak tűnő jelzésről, nem kell megvárni, amíg teljesen lekopik a barnaság, azt a lehető leggyorsabban bőrgyógyásznak kell megmutatni.

7 ok az őszi anyajegyszűrésre

Minél előbb bőrgyógyászhoz kell fordulni, ha az alábbi változásokat tapasztaljuk egy-egy anyajegynél, illetve az alábbi előzmények merülnek fel:

  1. 1 Gyakori nyári napozás, esetleges leégés és/vagy rendszeres szolárium használat.
  2. 2 Változás az anyajegy színében. Feltűnő jel lehet, ha keveredik benne a barna, a fekete, a piros, a fehéres, a kékes, a szürkés vagy a rózsaszínes árnyalat.
  3. 3 Az anyajegy méretének növekedése, határainak változása, valamint a felszín változásai, megvastagodás, kiemelkedés. 
  4. 4 Új anyajegy jelentkezése.
  5. 5 Az anyajegy alakjának aszimmetrikussá válása.
  6. 6 Az anyajegy felmaródása, kisebesedése, vérzékenysége.
  7. 7 „Rút kiskacsa” képlet jelenléte: a többi anyajegytől méretben, színben eltérő, látszólag változást nem mutató folt a bőrön.

Ősszel-télen az anyajegylevételre is optimális az idő

Ha rosszindulatúság gyanúja miatt van szükség az anyajegy eltávolításra, akkor azt a lehető leggyorsabban meg kell tenni, akár nyáron is. Szövettan minden esetben készül, bármilyen okból is történik az eltávolítás, és ezt legkönnyebben a szikével történő sebészi kimetszés után lehet megtenni, bár lézeres eltávolítás után sem teljesen lehetetlen. Ha azonban esztétikai oka van a levételnek, azzal érdemes megvárni az őszi-téli hónapokat. Ennek főként az az oka, hogy friss hegeknél az egyik legfontosabb szabály a fényvédelem. Az a legoptimálisabb, ha a heg területét legalább fél évig nem éri nap, különösen a fedetlen testrészek esetében. Ezzel az időzítéssel és gondos sebkezeléssel érhető el a lehető legbiztonságosabb és legesztétikusabb sebgyógyulás.

Összegezve

  • Az UV-sugárzás sötétebbé teheti az anyajegyeket.
  • Az őszi hónapok ideálisak az anyajegyek ellenőrzésére és eltávolítására.
  • A pigmentált részek sötétedése természetes jelenség fényhatásra vagy hormonális változások miatt.
  • A rutinszerű anyajegyszűrést érdemes őszi, fényszegényebb hónapokra időzíteni.
  • Az anyajegy eltávolítása esztétikai okból érdemes az őszi-téli hónapokra időzíteni a legjobb gyógyulás érdekében.
Melanóma: sokan nem tudnak valami fontos dolgot arról, miből is alakul ki
Ez is érdekelheti

Melanóma: sokan nem tudnak valami fontos dolgot arról, miből is alakul ki



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Anyajegyszűrő Központ
# anyajegyszűrés # anyajegy # melanóma # UV-sugárzás # bőrgyógyász # anyajegy levétel

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés