Ezeket látta már?

Mikrochippel - a ráksejtek ellen?

Betegségek
2010. április 21. 10:05
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

A vérben keringő, a rák áttétképzését okozó tumorsejtek kimutatására dolgoztak ki tesztet a Harvard Egyetem kutatói, akik úgy vélik, hogy módszerükkel megjósolható lesz, melyik rák újul ki.

Az amerikai kutatók újonnan kifejlesztett tesztjüket húsz prosztatarákos férfi vérmintáin próbálták ki.

A vérben keringő tumorsejteket találtak olyan pácienseknél, akiknek áttét nélküli daganata volt, és olyanoknál is, akiknek dülmirigyeit három hónappal korábban eltávolították. Mint Sunitha Nagrath kutatásvezető hangsúlyozta, e betegcsoportoknál általában nem számítanak vérben keringő, ezáltal áttétképzésre alkalmas tumorsejtek jelenlétére, tehát ha mégis felbukkannak, az igen fontos információ a páciensek kockázatáról.

Az Amerikai Rákkutatási Szövetség találkozóján elmondta, csoportja követi a páciensek állapotát, hogy megállapítsák, visszatér-e a daganat azoknál, akiknek vérében az új teszttel tumorsejteket találtak. Felhívta a figyelmet arra, hogy tesztjük igen érzékeny, egy rákos betegtől vett teáskanálnyi vérből 200 keringő sejtet képes kimutatni.

A prosztatarák általában lassan növekszik, ám a daganat egyes típusai agresszívabbak, ezért az orvosok nem biztosak benne, hogy az adott páciensnél mekkora kockázatot jelent, ha nem műtik meg a diagnózist követően.

A vizsgálat során a prosztataműtétet követőn egy és kilenc nap elteltével vettek vérmintát, majd három hónap után megismételték azt. A páciensek 42 százalékánál találtak a vérben tumorsejteket, közülük 64 százaléknak előrehaladott prosztatarákja volt.

A kutató szerint egy egyszerű vérteszttel akár minden nap ellenőrizni lehetne, miként változik a daganat genotípusa, megjelennek-e bizonyos genetikai mutációk.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: MTI
# Daganatos betegségek # diagnózis

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés