Ezeket látta már?

Porckopás: mennyire hatásosak a porcvédő patikaszerek?

porckopás tünete porcvédő porcépítő hatása

Ha a porc elvékonyodik, netán annak a folytonossága megszakad, az gyulladáshoz és fájdalomhoz vezethet. De mit lehet ilyenkor tenni?

A porckopásos (artrózisos) térd-, csípő- és egyéb ízületi panaszok megelőzésére, kezelésére sokan porcvédőnek vagy porcképzőnek nevezett gyógyszereket, étrend-kiegészítőket keresnek. Ezeknek a termékeknek a fájdalomcsillapító, porcvédő hatása azonban nem minden esetben bizonyított.

Az emberi szervezetben 143 olyan ízület található, amelyekben porccal fedett csontok gördülnek el egymás mellett. A találkozó csontok felszínén lévő porcok mind-mind a kopás és a sérülés veszélyének vannak kitéve. Ha a porc elvékonyodik, netán annak a folytonossága megszakad, és rajta „lyuk” alakul ki, az gyulladáshoz és fájdalomhoz vezethet.

Az emberek döntő többsége találkozik az élete során a térd- vagy csípőíületi kopás jelentette panaszokkal, kínokkal. Sajnos, az ízületiporcok nem képesek regenerációra. Fontos tehát – már fiatal kortól kezdve - törekedni arra, hogy a porcok épsége minél tovább megtartott legyen. Logikus megoldásnak tűnik a porcot felépítő természetes anyagokat gyógyszerek vagy étrendkiegészítők formájában bejuttatni a szervezetbe, és ilyen módon pótolni azt, ami hiányzik. Felmerül a kérdés, hogy mennyire megbízható és hatásos ez a fajta “pótlás”?

Mire képesek a porcvédő patikaszerek?

A sérült porc nem képes a gyógyulásra, patikaszerekkel elsősorban a porckopás folyamatának a lassítása, feltartóztatása valósítható meg, illetve a gyulladás gátlására, a fájdalom csillapítására lehet törekedni. Ha tehát valakinek többé-kevésbé “elkopott” a térdízületi porca, azt az eredeti állapotába visszaállítani nem lehetséges. A rendelkezésre álló porcvédő (más szóval kondroprotektív) szerek abban segíthetnek, hogy a térd fájdalma okozta mozgási nehézségek enyhíthetők legyenek, illetve az állapot romlása megfékezhető legyen.

Vény nélkül is kapható gyógyszerek - glükózaminnal, kondroitin-szulfáttal

1. A glükózamin az ízületi porc természetes alkotórészeinek, az úgynevezett glükózaminoglikánoknak és a hialuronsavnak a szintéziséhez szükséges. Klinikai vizsgálatok alapján a porckopással járó fájdalom enyhülése néhány hetes glükózamin-szulfáttal történő gyógyszeres kezelés (napi 1200-1500 mg-os adagoknál) után várható.

2. A kondroitin-szulfát az ízületi porc proteoglikán- és kollagéntermeléséhez járul hozzá, és gátolja a porcbontó enzimeket. A kondroitin-szulfát tartalmú gyógyszerek szedését követően az ízületi kopással összefüggő fájdalom csökken, és a legtöbb esetben javul az ízület mozgathatósága. Kondroitin-szulfátból napi 800 mg-os adagok szedése szükséges.

Kollagén, zselatin és az egyéb vegyületek

A porcvédő patikaszerek skálája széles. A gyógyszerek közé sorolt, garantált minőségű, ellenőrzött gyártási és forgalomba kerülési folyamattal rendelkező szereken túl sokféle étrend-kiegészítő gazdagítja a kínálatot. A készítmények általában glükózamin-szulfátot, metil-szulfonil-metánt (MSM), kondroitin-szulfátot vagy ezek kombinációit tartalmazzák. Újabban kollagént, kollagén-hidrolizátumot vagy zselatint tartalmazó készítmények is forgalomban vannak,- bár ezeknek a terápiás hatását széleskörű, nagyszámú beteg bevonásával végzett klinikai vizsgálatok egyelőre nem támogatják.

Nehéz a lépcsőzés, fáj a csípő? Ez csípőízületi kopás! Ha többet szeretne megtudni a fájdalom enyhítéséről, kattintson tovább!

A sok patikaszer közül csak kevésnél igazolt a hatás

A porcok természetes építőköveit tartalmazó készítmények skálája színes. A hatósági vizsgálatok azonban sajnos azt mutatják, hogy sok olyan porcerősítőnek/porcépítőnek hirdetett termék van forgalomban (számos közülük az interneten), amiknek az összetétele kérdéses, a hatása kétséges. Igazoltan kedvező terápiás hatás elsősorban a gyógyszerekhez – nem pedig az étrend-kiegészítőkhöz – köthető, azaz ebben az esetben lehet számítani a kopásos eredetű fájdalmak mérséklésére, ami a szükséges fájdalomcsillapító-adagok csökkentését is lehetővé teheti. A termékek közötti választásban érdemes az orvos és a gyógyszerész tanácsát kikérni.

Dr. Budai Marianna,

szakgyógyszerész

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Zsibbad a dereka? Ilyen, amikor érszűkületet jelez a zsibbadó csípő

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

#Mozgásszervi betegségek

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához