Ezeket látta már?

Nőnapra hölgyeknek: látjuk a rózsa illatát?!

Betegségek
2012. március 08. 10:44
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Nyitott szemmel érezhető a rózsa illata... Egy új kutatás elsőként mutatta ki, hogy az agy látókérgét apró elektromos árammal stimulálva javítható a szaglás. Az eredmények a Journal of Neuroscience című folyóiratban jelent meg. A Montreali Neurológiai Intézet (The Neuro), a McGill Egyetem és a philadelphiai Monell Központ kutatóinak munkája által megérthető az agy érzékelő működésének komplexitása.

"Ismeretes, hogy az agy különböző területei specializálódtak a különféle érzékszervekből érkező ingerek feldolgozására. A minket körülvevő világ észlelése során azonban összefüggő kép keletkezik az összes érzékszervből érkező információk alapján. Meg akartuk vizsgálni, miként működik ez az agyban" – mondta el Dr. Christopher Pack, a The Neuro munkatársa, a kutatás vezetője.

rozsa-grandiflora-d00001297ab8504f9eba5

Forrás: Medipress


"Különösen arra voltunk kíváncsiak, hogy az eredetileg egy bizonyos érzékelés felfogására szolgáló agyi terület aktivációja befolyásolja-e más érzékelés menetét. Kiderült, hogy a látókéreg elektromos ingerlésével a résztvevők könnyebben azonosították be három illat közül az oda nem illőt."

Az eredmény érdekes, mert elsőként derült fény arra, hogy alapszinten a különféle érzékszervi ingerek feldolgozásában résztvevő agyi részek összeköttetésben állnak egymással, sokkal inkább, mint azt korábban feltételezték.

"Ezt a keresztbekapcsolódást már megfigyelték a szinesztéziás embereknél, vagyis azoknál, akik automatikusan és önkéntelenül is több érzékükkel tapasztalnak egy bizonyos inger kapcsán. Ők azok, akik például arról számolnak be, hogy a számoknak színük, a szavaknak illatuk, az illatoknak pedig hangjuk van" - magyarázta Dr. Johan Lundstrom a Monell Központból. "Most kimutattuk, hogy minden emberben létezik ez a jelenség, így bizonyos mértékig mindannyian szineztéziásnak számítunk."

A kísérletben résztvevők látókérgét egy nem invazív módszerrel, TMS-sel stimulálták, hogy lássák, befolyásolja-e a szaglást. A transzkraniális mágneses stimulációról a The Neuro tudósai már korábban kimutatták, hogy javítja a látást. A módszert már széles körben alkalmazzák bizonyos betegségek kezelésében.

Az eredményekből láthatóvá vált, hogy a látókéreg aktivitása egyesül az illatok feldolgozásával, ezzel elsőként bizonyították be a látóidegek és szaglóidegek keresztbekapcsolódását. Érdekes módon a szaglás és hallás közt nem találtak hasonló összeköttetést. Ez arra utal, hogy a látás esetleg speciális szerepet játszik a különféle érzékszervekből származó információ összekapcsolásában.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Medipress
# érzékszervek betegségei # kutatás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés