Ezeket látta már?

Ölelőhormonnal az autizmus ellen?

Betegségek
2012. január 19. 10:43
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

A gyakran ölelőhormonként is emlegetett, az anyai kedvességet fokozó természetes vegyület, az oxitocin, több millió emberen segíthet, akik a társas kapcsolatok zavarát okozó betegségekben, például autizmusban szenvednek.

A kutatók kimutatták, hogy a magasabb oxitocinszinttel rendelkező nők kedvesebben bánnak csecsemőjükkel. Egy másik kísérletben az oxitocint kapott alanyok 80 százalékkal több pénzt ajándékoztak idegeneknek, mint azok, akik csak placebót kaptak. A felfedezéstől azt remélik, hogy segítségére lesz a kutatóknak a hatékonyabb kezelések kifejlesztésében azon betegek számára, akik a társas érintkezés és kommunikáció zavarát okozó betegségekben szenvednek.

autizmus-280x200-d00000588abf9fad57666

Forrás: Medipress


Az izraeli Bar-Ilan Egyetem kutatói 62 nőben mérték a terhesség alatt az oxitocin természetes szintjét. Ezen kívül megfigyelték a nők tekintetét, érintését, beszédét és gyermekük iránt mutatott szeretetét a szülés utáni négy hétben. A kutatók egyértelmű összefüggést mutattak ki az oxitocinszint és az édesanya gyermekének szentelt figyelmének mértéke között.

Ezzel párhuzamosan Paul Zak, a kaliforniai Claremont Egyetem kutatója oxitocint illetve placebót adott kísérleti alanyainak, és arra kérte őket, hogy osszanak meg egy bizonyos pénzösszeget egy idegennel. A magasabb oxitocinszinttel rendelkező alanyok 80 százalékkal több pénzt ajánlottak fel az idegennek, mint azok, akik placebót kaptak.

A Duke Egyetem legújabb kísérletéből pedig az derült ki, hogy az oxitocin injekció javította a jellegzetesen versengő és agresszív rézusz majmok társas készségeit és bizalmát. A maszkon keresztül inhalált oxitocin hatására a majmok nagyobb figyelmet fordítottak főemlős társaikra. Michael Platt, a kutatás vezetője elmondta, hogy a hormon azáltal fokozta a majmok proszociális választásait, hogy nagyobb figyelmet fordítottak társaikra. "Ha ez így van, az fantasztikus, mert ez azt sugallja, hogy az oxitocin lerombolja a normális szociális korlátokat" – állítja a kutató.

Korábbi kutatások azonban azt mutatták, hogy a hormon negatív hatást is gyakorolhat, és inkább dühössé és agresszívabbá teheti az alanyokat. Ezt támasztja alá Platt megfigyelése is, mely szerint a majmok a hormon alkalmazását követő első egy-két órában önzőbbek lettek, és csak néhány óra múlva váltak szociálisabbak és együttérzőbbek.

Dr. Gina Gomez-de-la-Cuesta, a brit Országos Autizmus Társaság kutatója viszont hangsúlyozta, az előzetes eredmények alapján elhamarkodott lenne kijelenteni, hogy az oxitocin hormon alkalmazható az autizmus kezelésében. A szakértő úgy véli, egyelőre nincs elegendő bizonyíték annak alátámasztására, hogy az oxitocin hatékony lehet az autizmus kezelésében.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Medipress
# autizmus # kutatás # terápia

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés