Ezeket látta már?

Innen jöhet rá, hogy gond van a pajzsmirigyével szülés után

Vizsgálat
2024. augusztus 28. 19:04
hormonzavar, pajzsmirigy, terhesség, szülés

A szülés után az anyukák gyakran találkoznak különböző fizikai és mentális panaszokkal, melyek okai legtöbbször óriási hormonális változások, valamint az újszülött körüli teendők.

Előfordulhat azonban, hogy a szülés után olyan hormonzavarok lépnek fel, melyeket kezelni szükséges. Ilyen például a szülés utáni pajzsmirigygyulladás. Hogy mit kell tudni az állapotról, milyenek tünetek jelzik és hogy miként kell kezelni, azt dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája osztotta meg velünk.

Hibák a pajzsmirigy hormontermelésében

A pajzsmirigy a nyak elülső részén elhelyezkedő apró mirigy, melynek feladata a pajzsmirigy hormonok (T4, T3) előállítása. Ezek a hormonok jelentős befolyást gyakorolnak a szervezet anyagcseréjére. Sem a túl kevés, sem a túl sok pajzsmirigy hormon nem megfelelő: előbbi esetben az anyagcsere lelassul, míg utóbbinál felgyorsul. A probléma számos területre hathat a szervezet működésében: többek között az általános energiaszintre, a hangulatra, a menstruációra, a vérnyomásra, emésztésre, pulzusszámra stb. Éppen ezért a pajzsmirigy betegségei számos tünetet okozhatnak.

Pajzsmirigy alulműködés tünetei:

  • Alacsony pulzus
  • Súlygyarapodás
  • Fáradékonyság
  • Székrekedés
  • Depresszió
  • Bőrszárazság
  • Menstruációs zavarok
  • Meddőség/vetélés
  • Csökkent hidegtűrés

Pajzsmirigy túlműködés tünetei:

  • Szapora pulzus
  • Fogyás (étrendváltoztatás nélkül)
  • Stressz
  • Hasmenés
  • Alvászavarok
  • Menstruációs zavarok
  • Meddőség/vetélés
  • Csökkent melegtűrés
  • Fokozott verejtékezés

Szülés utáni pajzsmirigygyulladás

Szülés utáni pajzsmirigygyulladásról (postpartum thyroiditis) akkor beszélünk, amikor a pajzsmirigy a szülés után gyulladásba kerül, és hormontermelési problémák adódnak (a hormontermelési zavar általában átmeneti, ám néha tartós). A pajzsmirigy gyulladása a szülést követő első évben fordul elő olyan nőknél, akiknek a terhesség előtt nem volt pajzsmirigybetegségük. Pontos oka nem tisztázott, ám fontos szerepe van a kialakulásában annak, hogy a várandósság során az immunrendszer hatásfoka csökken, hogy a félig testidegen magzat ki ne lökődjön. Azonban ez a szülést követően megszűnik, és az immunfolyamatok megkezdődnek, illetve fellángolhatnak.

A szülés utáni pajzsmirigygyulladás igen hasonló a - szintén gyulladással járó- autoimmun Hashimoto betegséghez, ugyanis ez is pajzsmirigy-ellenes antitestek jelenlétével jár. Éppen ezért az antitestekkel rendelkező nőknél sokkal nagyobb a kockázata a szülés utáni pajzsmirigygyulladás kialakulásának. (Tanulmányok szerint a szülés utáni pajzsmirigygyulladás kialakulásának esélye olyan terhes nőknél, akiknek ATPO antitestjei vannak a terhesség korai szakaszában, elérheti a 30-52%-ot).

A probléma először hyperthyreosis-hoz (pajzsmirigy túlműködéshez) vezethet, majd átmegy hypothyreosis-ba (pajzsmirigy alulműködésbe).

Bár az esetek többségében a pajzsmirigy működése 12-18 hónapon belül visszatér a normális állapotba, azonban előfordulhat, hogy tartós pajzsmirigy alulműködés alakul ki.

Tünetek, melyek a szülés utáni pajzsmirigygyulladásra utalnak

A szülés utáni pajzsmirigygyulladás sok esetben tünetszegény, vagy a fellépő panaszokat a kismama a szülés utáni természetes és gyakran fellépő állapotnak tudja be.

Amikor az állapot az első, fokozott hormontermeléssel járó szakaszban van, úgy a pajzsmirigy túlműködés tüneteit veheti magán észre az érintett (idegesség, alvászavar, szapora pulzus, hőintolerancia). Ebben a fázisban a legtöbb nő nem ismeri fel a tüneteket, mivel gyakran enyhék és kevés ideig vannak jelen. Amikor pajzsmirigy alulműködésbe megy át az állapot, úgy megjelenik a fáradtság, a székrekedés, csökkent hidegtűrés, aluszékonyság, depresszív hangulat- mondja dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája. Érdemes tudni, hogy nem minden nő megy keresztül mindkét fázison (vagyis van, akinél csak a fokozott, vagy csak a csökkent hormontermelés jelenik meg)

Hogyan kezelhető a szülés utáni pajzsmirigygyulladás?

A szülés utáni pajzsmirigygyulladásban szenvedő nők többségének nincs szükségük kezelésre, hiszen a probléma a legtöbb esetben magától megszűnik. Ha a tünetek megkívánják, úgy az orvos átmenetileg gyógyszeres kezelést javasolhat (pl. béta-blokkolók, hormonpótlás). Ám fontos, hogy monitorozza a beteg állapotát az orvos, ugyanis az esetek kb. 20%-ában a pajzsmirigy alulműködés megmarad- melyet már élethosszig tartó hormonpótló gyógyszeres terápiával kezelni kell!

Összegzés

  • A szülés utáni pajzsmirigygyulladás hormonális problémákhoz vezethet.
  • A túl kevés vagy túl sok pajzsmirigy hormon befolyásolhatja a szervezet működését.
  • A betegség tünetei közé tartozik a fáradtság, depresszió, idegesség, alvászavar.
  • A pajzsmirigy alulműködése esetén élethosszig tartó hormonpótló kezelésre lehet szükség.

Olvasta már?

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Lombikprogram: ennyire fontos a D-vitamin pótlása



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Budai Endokrinközpont
# pajzsmirigy # pajzsmirigyzavar # szülés # terhesség

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés