Ezeket látta már?

Létezik olyan, hogy "jó" rák? Erre a ráktípusra gyakran mondják, pedig nem kellene

Betegségek
2024. november 03. 07:04
papilláris pajzsmirigyrák jó rák

A pajzsmirigyrák egyik fajtáját hajlamosak vagyunk "jó ráknak" kezelni.

A pajzsmirigyráknak több típusa is van:

  • papilláris,
  • follikuláris,
  • medulláris,
  • valamint anaplasztikus.

Ez utóbbi igen veszélyes, mivel gyorsan nő, hamar képez áttéteket és sajnos a kezelésekre sem reagál jól. A leggyakoribb a papilláris rák, ami viszonlyag jobban kezelhető, ám a környező nyirokcsomókban ez is áttéteket generálhat.

A papilláris pajzsmirigyrák kapcsán a "jó rák" kifejezést épp ezért használják: ez a ráktípus viszonlyag jól kezelhető, és jó a túlélési aránya. A legújabb kutatások, tapasztalatok és a betegek visszajelzései azonban azt sugallják, hogy a kifejezést jobb lenne, ha nem használná rá senki.

A papilláris a pajzsmirigyrák leggyakoribb típusa, amely az összes pajzsmirigyrák körülbelül 70-80%-át teszi ki. Az American Thyroid Association szerint lassan nő, és "általában kiváló kilátásokkal rendelkezik, még akkor is, ha a nyirokcsomókra terjedt"

"Gyakran az a felfogás, hogy a pácienst diagnosztizálják, kezelik, majd a kezelés befejezése után visszatér a "normális" életéhez, és a probléma megoldva, ennyi az egész" - mondta el Fiona Schulte, PhD, RPsych, a kanadai Calgary Egyetem munkatársa a Medscape Medical Newsnak.

"A pajzsmirigy-betegeknek előírt műtét és egyéb kezelések azonban nem kis kihívást, és következményket jelentenek a betegek számára. A kezelés csak a kezdete egy hosszú útnak amely során a páciens többszörös, megterhelő kezelési hatással szembesülhet."

Félreérthető lelki támogatás

"Az orvos szándéka vélhetően az, hogy vigaszt nyújtson a páciensnek azzal, hogy azt mondja, hogy jól gyógyítható betegsége van" - mondta Miranda Fidler-Benaoudia, a kanadai Calgary Egyetem munkatársa.

Fidler-Benaoudia a korai pajzsmirigyrák túlélőiről készült közelmúltbeli felmérés/interjús tanulmány fő szerzője , melynek címe "Nincs olyan, hogy jó rák". Az orvos szándéka ellenére csapata úgy találta, hogy a megkérdezettek többségénél a válasz valójában meglehetősen negatív volt".

"Konkrétan a pajzsmirigyrákos betegek úgy érezték, hogy a "jó rák" kifejezés használata minimálisra csökkenti a diagnózis jelentőségét, és úgy érezték, hogy a diagnózissal és az azzal járó kezeléssel kapcsolatos küzdelmük nem indokolt. Megértették a rákdiagnózis, de a pozitív prognózis miatt nem vették annyira komolyan, és előfordult, hogy nem kérték az intenzívebb terápiát, például sugárkezelést vagy kemoterápiát sem."

Mi a valóság ezzel szemben?

"A pajzsmirigyrák diagnózisa, még a nagyon jó prognózis mellett is, megváltoztathatja az addig élt életet" - mondta Caitlin P. McMullen, MD, a floridai Tampa állambeli Moffitt Cancer Center fej- és nyakrák specialistája.

A legtöbb papilláris pajzsmirigyrák önmagában műtéttel gyógyítható, amit néha radioaktív jód követ. A műtét magában foglalja a pajzsmirigy felét (lobectomia), vagy néha az egészet (teljes pajzsmirigyeltávolítás) eltávolítják. A nyirokcsomó érintett betegeknél hosszabb műtétet végeznek, amely magában foglalja a nyirokcsomók eltávolítását.

Sok betegnek tartósan is gyógyszert kell szednie a pajzsmirigyhormon pótlására, és a kezelés befejezése után "a betegeknek sok éven át rendszeres vérvizsgálatra és képalkotókkal végzett kontrollra van szükségük azt bizonyítandó, hogy a rák visszatért-e vagy sem.

"Az ismételt orvosi látogatások, gyógyszerezések, vizsgálatok pénzügyi kiadást, és lelki megterelést jelent" - tette hozzá. "A pajzsmirigyrák diagnózisának ezen "mellékhatásai" pedig igenis jelentősen megváltoztathatják a páciens életét."

Pajzsmirigyrák- a túlkezelést is el kell kerülni

Egyre több pajzsmirigyrákot diagnosztizálnak, köszönhetően a több, korszerűbb szűrési módszereknek. Viszont több szakember is felhívja arra a figyelmet, hogy ezzel egyidejűleg megnőtt a túlkezelések száma is. Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája a pajzsmirigyrákról és annak megfelelő terápiás módjairól beszélt.

Túldiagnosztizálás és túlkezelés

Az utóbbi években egyre több tanulmány látott napvilágot a pajzsmirigyrák túldiagnosztizálásával és túlkezelésével kapcsolatban. Az egyre fejlettebb eszközöknek hála már az igen apró elváltozások is láthatóvá válnak, ám ennek megvan az az árnyoldala, hogy az orvos túldiagnosztizálja a beteget. Vannak ugyanis olyan rosszindulatúnak titulált göbök, melyeket jóindulatúnak kéne tekinteni, és úgy is kezelni. Ezáltal a beteget nem tennék ki felesleges – és olykor káros – beavatkozásoknak, nem beszélve a diagnózis okozta pszichés hatásokról. Éppen ezért a radiológus orvosnak, valamint az endokrinológusnak igen körültekintően kell eljárniuk annak érdekében, hogy elkerülhető legyen a túldiagnosztizálás, ám a malignus elváltozásokat idejében kezeljék.

Pajzsmirigyrák kezelési lehetőségei

  • A pajzsmirigyrák legfontosabb terápiás módszere a műtét, mely során a mirigy egy részét vagy egészét eltávolítják (ilyenkor élethosszig tartó pajzsmirigy hormon terápiára van szükség). 
  • Utána izotópos terápiát alkalmazhatnak (főleg súlyosabb esetben).
  • A műtétet követően a beteg hormonkezelésre szorul, mellyel a hiányzó pajzsmirigy hormonok pótlásra kerülnek.
  • Az orvos úgy állatja be ilyenkor a kezelést, hogy a TSH a normál szint alá csökkenjen, mivel a TSH ekkor daganatnövelő hatással bírhat, így nagyobb szintje esetén fennállhat a kiújulás veszélye.

Milyen jelek, tünetek utalhatnak pajzsmirigyrákra?

A pajzsmirigyrák nem minden esetben okoz tünetek, gyakran véletlenül fedezik felel, esetleg akkor, ha áttéteket találtak (pl. nyirokcsomóban). Amennyiben tüneteket okoz, akkor azok leginkább a következők:

  • növekvő fájdalmas/fájdalmatlan csomók,
  • rekedtség,
  • nyelési nehézség.

Érdemes tudni, hogy a pajzsmirigyén sok embernek keletkeznek göbök, ám ezek általában jóindulatúak, de érdemes őket nyomon követni, ugyanis, ha nagyok (>1 cm) és növekednek, akkor szövettani vizsgálattal meg kell bizonyosodni az elváltozás természetéről. Hogy kiderüljön, hogy milyen típusú a probléma, ahhoz az UH-on kívül aspirációs citológiára van szükség.

A rosszindulatú pajzsmirigyrák tünetei ugyanazok lehetnek, mint a jóindulatú elváltozásoké:

  • gyorsan növekvő, fájdalmas vagy fájdalommentes pajzsmirigygöb;
  • a nyaki nyirokcsomók tartós duzzanata;
  • rekedtség;
  • mással nem indokolható köhögés;
  • légzési vagy nyelési nehézség.

Amennyiben az elváltozás mégis befolyásolja a pajzsmirigy működését, úgy az alulműködésre vagy a túlműködésre jellemző tünetek is megjelennek.

Mikor forduljon orvoshoz?

Gyorsan növekvő nyaki csomó vagy göb megjelenése esetén mielőbb forduljon háziorvosához vagy endokrinológushoz a rosszindulatú daganat kizárása érdekében, a tünetek hátterében ugyanis más betegségek – jóindulatú sejtosztódás, ciszta vagy pajzsmirigygyulladás – is állhatnak.

Háziorvosa szükség esetén gondoskodik a szakorvosi vizsgálatokra történő beutalásról.

Pajzsmirigyrák: tünetei, kiváltó okai és kezelési lehetőségei
Kapcsolódó cikk

Pajzsmirigyrák: tünetei, kiváltó okai és kezelési lehetőségei



Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# pajzsmirigyrák # papilláris pajzsmirigyrák # terápiás módszerek # Diagnosztika # Kezelés

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés