Ezeket látta már?

Gyakori betegség a nőiesség útjában: a PCOS-szindróma minden tizedik nőt érinti

Betegségek
2024. április 09. 13:04
PCOS-szindróma oka tünete hormon

Hiábavaló fogyókúrák, sikertelen teherbeesés, vetélés vagy hajhullás? Gyakori panaszok, melyek hátterében gyakran PCOS áll. Íme, mi mindent érdemes tudni a nők rettegett betegségéről!

A PCOS egy mozaikszó, mely policisztás ovárium szindrómát jelöl. Jellegzetessége, hogy ekkor a petefészkekben sok kis ciszta található. Bár az elnevezés csupán a petefészek (ovarium) betegségére utal, mégis számos egyéb eltérést is generál. Igen gyakori állapot, megközelítőleg a fogamzóképes korú női lakosság 5-16%-át érinti világszerte. Magyarországra vetítve körülbelül 500.000 nőt diagnosztizálnak vele, ám ez a szám nagy valószínűséggel jóval magasabb.

Zavar a rendszerben

- A PCOS fellépésében döntő szerepet játszanak az örökletes tényezők, ám a környezeti faktorok jelentős mértékben súlyosbítják a betegséget. Kialakulása általában már a pubertás előtt megindul - magyarázza Prof. Balázs Csaba, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa.

A hormonrendszerben keletkező zavar jellemzően nem egyik pillanatról a másikra jelentkezik.

A PCOS egy igen összetett betegség, melyben nem csak nőgyógyászati, de hormonális zavarok is közrejátszanak. Hátterében az esetek döntő többségében inzulinrezisztencia (IR) áll, ráadásul ekkor a férfi nemi hormonok túlsúlyba kerülnek a nőiekkel szemben, továbbá az FSH/LH aránya is felborul. Emiatt nem tud végbemenni megfelelően a peteérés, nem alakul ki megrepedni kész tüsző, csak sok kis ciszta.

A PCOS tünetei főleg a sok férfi hormon miatt jelentkeznek. Jellemzően az alábbi panaszokat tapasztalja a beteg:

  • túlsúly (főleg hasi elhízás)
  • aknék
  • zsíros bőr
  • férfiakra jellemző hajhullás
  • erős, sötét szőrszálak férfiakra jellemző területeken (áll, bajusz)
  • menstruációs problémák
  • meddőség/vetélés
  • emelkedett inzulinszint, IR

Fontos megjegyezni, hogy az elhízás nem csak a PCOS következménye, de egyben kiváltó oka is lehet. Az elhízás ugyanis gyakran jár együtt a metabolikus szindrómának nevezett kórképpel. A metabolikus szindróma jelei a magas koleszterin, megnövekedett vérzsír- és vércukorértékek. Mindezek együttese -különösen öröklött hajlam esetén- nagymértékben növeli a PCOS kialakulásának kockázatát.

Hogyan állapítható meg, hogy a tüneteimet PCOS okozza?

A PCOS diagnosztizálására többfajta módszer is létezik. A jelenleg leggyakrabban alkalmazott diagnosztikai hátterét az un. Rotterdami kritériumok adják. A diagnózis akkor állapítható meg, ha:

1./ Két tünet jelen van a következő háromból:

  1. 1 A peteérés és tüszőrepedés időleges elmaradása, vagy végleges megszűnése.
  2. 2 Androgén (férfihormon) túlsúly klinikai és/vagy laboratóriumi jelei.
  3. 3 Ultrahanggal igazolt PCOS (vagyis sok kis ciszta a petefészekben).

2. Nem más hormonális eltérés okozza a tüneteket

Ez utóbbi nagyon fontos momentum, hiszen több betegség is hasonló panaszokat okozhat! Éppen ezért lényeges a komplex kivizsgálás, több szakterületet is érintve! Gyanú esetén szükség van a megfelelő időben (ciklusfüggő) történő hormonszint ellenőrzésre, ahol képet kaphatunk a nemi hormonok mennyiségéről, de indokolt ezen kívül még a lipidszintek, a kortizol, valamint az inzulin és a vércukor szintjének a vizsgálata is.

Komplex kezelés szükséges

Amennyiben bebizonyosodik a PCOS megléte, úgy a kezelés igen összetett és személyre szabott. Először is nagyon fontos a hormonszintek normalizálása - ehhez indokolt lehet gyógyszeres terápia is, ám talán még fontosabb a megfelelő életmód követése. Ez magában foglalja a túlsúly leadását, a diétát (alacsony szénhidráttartalmú) és a rendszeres testmozgást. Ezek ugyanis mind jótékony hatással vannak az inzulin szintjére, melynek normalizálása a többi hormon értékét is visszabillentheti.

Amennyiben gyógyszeres terápia is szóba kerül, érdemes tudni, hogy azok egy része tüneti kezelésre szolgálnak, míg mások az állapot okát célozzák meg. Ezek szerencsére a legtöbb esetben egyszerre is alkalmazhatóak.

A kezelés tehát nem csak a panaszok megszüntetésére irányul, de az is fontos momentum, hogy segítségével megelőzhetjük a PCOS olyan gyakori szövődményeit, mint pl. a diabétesz, szív-és érrendszeri betegségek vagy az endometrium karcinóma (méhnyálkahártya daganat).

<KÖVETKEZŐ CIKK>

PCOS-re gyanakszik? Ezeket a nőgyógyászati vizsgálatokat végeztesse el!

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# PCOS # PCOS-szindróma # tünet # hormonok # hormonbetegségek

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés