Ezeket látta már?

Így cseppentsen megfelelően a szemébe

Gyógyszerterápia
2024. szeptember 15. 14:04
szemcsepp hatása használata cseppentés szembe

Ön hogy szokta magának beadni?

A szemcsepp használatától sokan tartanak, pedig annak alkalmazása hozzájárul a szembetegség gyorsabb gyógyulásához, a műtét utáni regenerálódáshoz.

Fertőzések, allergia, kisebb szemsérülések vagy szembetegségek esetén a szemcseppek rövidebb vagy hosszabb ideig tartó használatával sokat segíthetünk szemünk komfortérzetén. Dr. Lendvai Zsanett, a Budai Szemészeti Központ szemész szakorvosának segítségét kértük a helyes cseppentési rutin elsajátításához.

Szemcsepp: ez a megfelelő technika

„A szemcsepp olyan gyakori szemészeti problémák kezelésében segíthet, mint például a szemgyulladás, a kóros szemszárazság és a zöldhályog betegség” – kezdi a felsorolást Dr. Lendvai Zsanett. „Ugyanakkor a lézeres látásjavítás, a látásjavító szemlencse műtét, a szürkehályog műtét és egyéb szemészeti műtétek után is nélkülözhetetlen. A vény nélkül kapható műkönnyeket pedig akár a nyaralás során a medence- vagy tengervíz által okozott szemirritáció enyhítésére is bevethetjük.”

Nem számít, miért van rá szükségünk, fontos, hogy helyesen használjuk a szemcseppeket. A megfelelő technika elősegíti, hogy a hatóanyag jól felszívódjon, ugyanakkor véletlenül se vigyünk kórokozókat a szembe. A szemcseppek használata során az alábbi lépéseket érdemes követni:

Így használjuk helyesen a szemcseppeket!

  1. 1 Mindig alaposan mossunk kezet, mielőtt a szemünkhöz nyúlnánk.
  2. 2 Távolítsuk el a szemcseppes üvegcse kupakját, és a rögzítő gyűrűt is vegyük le, nehogy a szemünkbe essen a cseppentés során. Arra ügyeljünk, hogy soha ne érintsük meg a cseppentő csúcsát. Ha hozzáérünk, a cseppentő baktériumokat szedhet fel az ujjunkról, ami bekerülhet az üvegbe és beszennyezheti a folyadékot, ami a következő cseppentésnél rámosódhat a szemfelszínre.
  3. 3 Enyhén döntsük hátra a fejünket, majd húzzuk lefelé az alsó szemhéjunkat, így a hatóanyag a kötőhártyazsákba kerül. Tartsuk a cseppentő tartály hegyét közvetlenül efölé, de annak végét ne érintsük a szemünkhöz vagy a szemhéjunkhoz, mert az érintkezés ismét lehetőséget ad a kórokozóknak, hogy a cseppentőfejre kerüljenek. Miközben felfelé tekintünk, nyomjuk össze az üveget, és egy csepp szemcseppet juttassunk a szemrésbe.
  4. 4 Néhány másodpercig tartsuk lehunyva a szemünket, hogy a szemcsepp hatóanyagai fel tudjanak szívódni. Ne aggódjunk, ha esetleg több csepp került a szemünkbe, a felesleget kipislogjuk. A szemhéjakra ürülő folyadékot egy tiszta papírzsebkendővel vagy sminklemosó vattával itassuk fel.

Szemcseppentés gyerekeknél

Gyermek esetében szükség lehet egy kis extra türelemre a cseppentéshez, hiszen számukra a folyamat még ijesztőbbnek tűnhet, és gyakran egyáltalán nem kooperálnak a folyamatban.

  • Készüljünk fel! Tekintsük át a használati útmutatót és végezzünk néhány próbacseppentést, hogy ráérezzünk, mekkora nyomást érdemes helyezni a tartályra a gyors cseppentéshez. 
  • Legyünk őszinték a gyerekekkel! A legtöbb csepp enyhén csíp, ezt nem érdemes eltitkolni, fontos megőrizni a gyermek bizalmát.
  • Játsszuk el! Mutassuk be a folyamatot a gyermek egyik játékán.
  • Egész kicsi gyermek esetén kérjünk segítséget! A segítő meg tudja tartani a gyermeket, míg mi cseppentünk.
  • Cselekedjünk gyorsan! Az alkudozás során csak fokozódik a szorongás a gyermekben. Egy vonakodó gyermek soha nem fog "készen állni". 
  • Ha minden más elbukik és a gyermek nem nyitja ki a szemét, végső megoldásként fektessük a hátára, cseppentsünk a belső szemzugába, majd két ujjal húzzuk szét a szemhéjakat, hogy a hatóanyag befolyhasson a szemfelszínre.

Ha több különböző hatóanyagú cseppet kell használnunk párhuzamosan vagy a gyógyszeres csepp mellé műkönnyet is javasol a szakorvos, akkor ügyeljük arra, hogy a szemcseppek használata között legalább 10 perc teljen el. Ezzel elkerülhető, hogy a különböző folyadékok kimossák a másik csepp hatóanyagát.

A szemcseppkúra során arra is figyeljünk, hogy a készítményeket nem szabad a címkén feltüntetett lejárati időn túl tárolni. Fertőzés esetén előfordulhat, hogy valaki, akivel közvetlen kapcsolatban vagyunk szintén elkapja a betegséget. Ilyen esetben ne osszuk meg a saját szemcseppünket másokkal, így elkerülhetjük egy tartós oda-vissza fertőzési spirál kialakulását. Ugyanezen okból mindig saját műkönnyet használjunk!

Összegezve

  • A szemcseppek segítenek különböző szembetegségek kezelésében, látásjavító műtétek után, és a szemirritáció enyhítésében.
  • Fontos, hogy helyesen használjuk a szemcseppeket, hogy a hatóanyag jól felszívódjon és ne vigyünk kórokozókat a szembe.
  • Gyermek esetében extra türelem szükséges a cseppentéshez, és ha több különböző hatóanyagú cseppet használunk, ügyeljünk arra, hogy legalább 10 perc teljen el közöttük.
  • Ne osszuk meg a saját szemcseppünket másokkal a fertőzés elkerülése érdekében, és mindig saját műkönnyet használjunk.
  • A szemcseppkúra során ügyeljünk arra, hogy a készítményeket ne tároljuk a címkén feltüntetett lejárati időn túl.

Olvasta már?

Tartós szemcsepp kezelés: mikor van rá szükség? A szemész válaszol
Ez a cikk is érdekelheti

Tartós szemcsepp kezelés: mikor van rá szükség? A szemész válaszol



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Budai Szemészeti Központ, purecom
# szembetegség # szemcsepp # szem # szemcseppentés # szemcseppkúra # allergia # Sanitas-szolgáltatás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés