Ezeket látta már?

A passzív dohányzás fokozza a demencia kockázatát

2009.01.01. Módosítva: 2015.11.04.

Több mint kétszeresére növelheti a demencia előfordulásának kockázatát, ha valaki évtizedekig együtt él egy dohányossal.

A passzív dohányzás fokozza a demencia kockázatát

Több mint kétszeresére növelheti a demencia előfordulásának kockázatát, ha valaki évtizedekig együtt él egy dohányossal.

Egy új tanulmány szerint azoknál, akik több mint 30 évig élnek együtt egy dohányossal, 30 százalékkal valószínűbb a demencia (elbutulás) kialakulásának veszélye, azokhoz képest, akik társas sosem dohányzott.

„A helyzet még rosszabb azok esetében, akik eleve veszélyeztetettebbek a demencia kialakulásában az agyba vezető artériák eldugulása miatt” – mondta Tad Haigh, a Berkeley Egyetem statisztikusa.

A kutatási eredményeket az Amerikai Neurológiai Akadémia idei, 59. évi találkozóján mutatták be. A kutatásban 985 ember vett részt, akik 65 év felettiek voltak és sosem dohányoztak. A kutatás kezdetén senki sem szenvedett demenciában, nem volt szívrohama, gutaütése vagy eltömődött artériája a lábakban. A vizsgált emberek közül 495 fő élt együtt átlagosan 28 éven át egy dohányossal.

A kutatás következő hét évében a 985 fő 10 százaléka szenvedett szívrohamot, gutaütést vagy alakult ki nála mélyvénás trombózis az alsó végtagok artériáiban. 15 százaléknál demencia is kialakult.

„Bár a tanulmány összefüggést fedezett fel a passzív dohányzás és a demencia kialakulása között, nem bizonyított, hogy valóban ez okozta-e a szellemi hanyatlást” – mondta a kutatás kapcsán Dr. Ronald C. Petersen, a Mayo Klinika Alzheimer Központjának igazgatója.

Petersen szerint az eddig dohányosokkal élőknek nem kell azonnal orvoshoz rohanniuk elbutulás-szűrés céljából. „Egyéb praktikus szempontból persze érdemes kivonnunk magunkat a helyzetből és egészségesebb életmódot folytatnunk – legalábbis mi ezt javasoljuk.”- mondta a szakember.

medipress.hu

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához