Ezeket látta már?

Az antikoagulálás új korszaka

Betegségek
2010. június 16. 10:25
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Az antikoagulálás új korszaka - új véralvadásgátlót fogadott be az OEP. A csípő- és térdprotézis műtéteket követő mélyvénás trombózisok elsődleges megelőzésére törzskönyvezett új gyógyszer mostantól társadalombiztosítási támogatással is elérhető a hazai betegek számára. A véralvadási folyamatban központi szerepet játszó enzim gátlásával ható, szájon át szedhető véralvadásgátló készítmény alkalmazásával a betegek életminősége és komfortérzete javul. A június elsejétől elérhető terápia kényelmesebb, jobban illeszthető a beteg napi életviteléhez, ezért a súlyos, esetenként halálos kimenetelű szövődmények elkerülését célzó gyógyszeres kezelés optimális a beteg számára.

Eddig az ortopédiai nagyműtétek után a mélyvénás trombózisok csak injekció formájában adható véralvadásgátlókkal voltak megelőzhetőek. Az új készítmény nagy előnye, hogy szájon át szedhető, napi egyszeri adagolású, ami maximális kényelmet nyújt a betegeknek, különösen az otthoni alkalmazás során. Az új véralvadásgátló gyógyszer nem korlátozza a betegek mindennapi életvitelét: élelmiszerekkel egyáltalán nem, más gyógyszerekkel pedig csak ritkán lép kölcsönhatásba, nem kell a véralvadás mértékét rendszeresen ellenőrizni, és a beteg nem szorul külső segítségre a gyógyszer szedésében.

Kommentár: oralisan adható véralvadásgátlók

Régebben is alkalmaztak szájon át adható véralvadásgátló szereket (kumarinok), az új szer egy új szerkezeti családba tartozik, mely direkt módon gátolja a véralvadási kaszkádban részt vevő Xa faktort. A szer rivaroxaban névre hallgat, korábban már törzskönyvezték, a támogatotti gyógyszerkörbe most került be. Klinikai vizsgálatokban főként nagyműtétek esetén került alkalmazásra heparin-származékokkal szemben, a vénás tromboembólia megelőzése céljából. (Kipróbálás alatt áll stroke és akut koszorúér-szindróma esetén is jelenleg.) Lényeges előnye valóban az, hogy nincsen szükség a véralvadásgátló injekciókra, hanem viszonylag egyszerűen, napi egy tabletta bevételével, a műtéttől függően 2-5 hétig szedendő ez a véralvadásgátló. A szerk., Dr. Székely G.

Az ortopédiai csípő- és térdprotézis műtéten átesett betegek mélyvénás trombózist megelőző gyógyszeres kezelése egyre nagyobb figyelmet kap. A lakosság elöregedésével egyre több, artrózisban szenvedő idős beteg szorul ízületpótló protézis műtétre, ezért egyre nagyobb számban végzik ezeket a beavatkozásokat szerte a világon. Magyarországon az elmúlt évben hozzávetőlegesen 15 000 beteg esett át csípő- vagy térdprotézis műtéten. Ezen beavatkozások után a vénás tromboembólia kialakulásának veszélye kiugróan magas, gyógyszeres megelőzés nélkül akár a beteg 60% is érintett lehet. Ez a kockázat a beavatkozás követő első két hétben a legmagasabb, azonban a beteg kórházi elbocsátását követően is fokozott marad, azáltal szükségessé téve a megelőző terápiát.

További információ:

Környei Ágnes, WELL PR Ügynökség

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Sajtóközlemény
# gyógyszer # szív- érrendszeri betegségek # terápia # trombózis

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés