Ezeket látta már?

Hamis aranyér: a tünetek miatt sokan összetévesztik a valódi aranyérrel

hamis vénás trombotizált aranyér

Az aranyér nemcsak fájdalmas és kellemetlen probléma, de a kialakuló gyulladás, vérrögök kezeletlen állapotban komolyabb szövődményeket is okozhatnak.

Az aranyér gyakran okozhat kellemetlenséget, de általában nem jelent komoly egészségügyi problémát. Azonban súlyosabb esetekben, mint például trombotizált aranyér esetén további kezelésre lehet szükség. Fontos, hogy az aranyértünetek jelentkezésekor mihamarabb konzultáljon orvosával a megfelelő diagnózis és kezelés érdekében.

Mi az aranyér?

Aranyérről akkor beszélünk, ha a végbélben található véna és/vagy érgomolyag vérelvezetése nem megfelelő. Az érintett érszakasz kitágul, a vér pangani kezd és kialakul az aranyeres csomó. Ilyen tünetekkel jár:

Az aranyér tünetei sokfélék és változatosak. Jellemzően, az aranyeres duzzanat anális diszkomforthoz és viszketéshez vezet, valamint a wc használata közben dudort érezhet a fenekén, anális váladékozást, bőrpírt és gyulladást tapasztalhat vagy vért láthat.

Az aranyér két formájája, típusa

  • Külső aranyér: a végbélnyílás körüli bőr alatt vagy közvetlenül a végbél körül található. Gyakran fájdalmat okoz, az érintett terület duzzadt, érzékeny lehet.
  • Belső aranyér: a végbél belső részén található, a végbél nyálkahártyája és a vénák közötti területen. Általában fájdalommentes, és a legtöbb esetben nem látható vagy tapintható külsőleg.

Mi a hamis (külső) aranyér?

Az igazi (belső) aranyér az érpárna kitágult artériáiból ered, amely a végbél belsejében található a kijárat (végbélnyílás) közelében.

Különbséget kell tenni az úgynevezett hamis (külső) aranyér között : ezek a dudorok az anális záróizom vénás rendszerében kialakuló vérrögök (trombózisok), amelyek a végbélnyílás külső szélén keletkeznek. Néha összetévesztik a valódi aranyérrel, amely a végbélnyílásból domborodik ki.

Az orvosok ezeket az aranyéreket anális vénás trombózisnak, anális trombózisnak vagy perianális trombózisnak nevezik. Az aranyérrel ellentétben nem az artériás erek, hanem inkább a vénás erek záródnak el. Hirtelen jelennek meg és tartósan fájdalmasakká is válhatnak. Az aranyérrel ellentétben ezek kívül helyezkednek el, és folyamatosan tapinthatók kemény, kidudorodó csomók formájában a végbélnyílás külső szélén.

A rögösödött aranyér bármely formából kialakulhat

Akár a külső, akár a belső aranyeres megbetegedésekben is számolni kell vele, ugyanakkor külső aranyérben gyakrabban fordul elő. Az aranyeres csomó sok esetben kiszorul az ánuszon (végbélnyílás) kívül és a pangó véráramlás okán, az arra hajlamosoknál vérrögök is kialakulhatnak az aranyeres érszakaszban.

A trombotizált aranyér tünetei

  • viszkető ánusz
  • fájdalmas ülés, székletürítés, akár járás is
  • vérzés székletürítés közben
  • duzzanat, vagy csomók az ánusz körül

A trombotizált aranyér akár el is fertőződhet, amely tályoghoz vezethet. Ha a tályog is begyullad akkor hőemelkedés, láz jelentkezhet.

Hogyan kezelhető a trombolizált aranyér?

A trombotizált aranyér, csakúgy, mint az aranyér, egyaránt kapcsolatba hozható a helytelen étrenddel, életmóddal. Az akut aranyeres krízis megszüntethető a trombotikus érszakasz sebészi eltávolításával. A procedúrát érzéstelenítéssel, vagy altatásban végzik, így fájdalommal nem jár. Ezt az eljárást érdemes minél hamarabb elvégezni, mielőtt a trombotizált aranyér súlyossabbá válik.

Ha esetlegesen nem hozna eredményt, egyéb megoldások is rendelkezésre állnak:

  • Aranyér sebészi eltávolítása: műtéti úton kimetszik a problémát okozó érszakaszt
  • Aranyér gyűrűzés: ekkor a szakorvos egy speciális eszközzel elszorítja a kellemetlenséget okozó érszakaszt, így elzárva a vér útját, így az pár hét alatt teljesen eltűnhet.
  • Kúpok: főképp fájdalomcsillapításra használják
  • Gyógyszerek: ezek a vénák állapotát javítják illetve gyulladáscsökkentők
  • Életmód: a helyes életmód követésével magát az aranyér kialakulását is kiküszöbölhetjük. Ehhez a rendszeres mozgás valamint a helyes táplálkozás tartozik. A zöldségek, gyümölcsök, teljes kiőrlésű gabonafélék fogyasztása segíti az optimális székelési habitus kialakulását. Emellett bőséges folyadékfogyasztás javasolt, főleg víz és cukormentes, natúr tea a trombotizált aranyér kialakulásának megelőzése végett.

Mi húzza vissza az aranyeret?

Aranyér esetén az öngyógyító módszerek, házi praktikák, megfelelő szakértelemmel előállított készítmények segíthetnek a tünetek enyhítésében, azonban nem fogják eltüntetni azt. Ha egy héten belül nem enyhülnek a tünetek a vény nélkül kapható szerek alkalmazása mellett, illetve ha a fájdalom súlyos, vagy nehezen elálló vérzés jelentkezik, érdemes orvosi segítséget kérni. Ezek a módszerek segíthetnek otthon a tünetek enyhítésében:

  • Higiénia a végbélnyílás környékén -  lehetőleg minden székelés után
  • Meleg ülőfürdő - naponta néhány alkalommal.
  • Hideg víz, jegelés - a jeget soha nem szabad közvetlenül a bőrre helyezni, csavarja textilbe.
  • Nedves törlőkendő - ha érzékeny külső aranyere van, ne használjon száraz WC papírt, inkább irritáló anyagtól mentes, nedves törlőkendőt. 
  • Ülőpárna, U alakú párna - a megfelelő alátámasztás csökkenti a gyulladt aranyér irritációját.
  • Rostban gazdag étrend -  a belek aktívabbak lesznek és széklet kisebb erőfeszítéssel üríthető.
  • Bőséges folyadékbevitel - a belek kevesebb vizet szívnak vissza a béltartalomból és a széklet kevésbé lesz kemény. 
  • Rendszeres testmozgás -  javítja a vénás vér elfolyását a test alsó részéből és csökkenti a vénákra nehezedő nyomást.
  • Ne erőlködjön székelés közben - az erőlködés, a levegő visszatartása miatt a végbél alsó szakaszában található vénák fokozott nyomás alá kerülnek.
  •  Vény nélküli kúpok, krémek - közvetlenül székelés után ideális a használatuk.

Egyéb kórképek, amelyek az aranyérhez hasonló panaszt okozhatnak

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Fájdalmas aranyér: ilyen tüneteknél, már kell az orvos

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

aranyér

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához