Ezeket látta már?

Lézeres visszérkezelés - és műtét, melyik a jobb?

A legújabb kutatás alapján a lézeres kezelés nem múlja felül a szabványos sebészeti eljárást a visszér kezelésében. A széles körű tanulmány kimutatta, hogy két évvel a kezelés után nincs jelentős különbség a két eljárás esetében az új visszerek kialakulásában.

A visszér gyakori rendellenességnek számít a felnőtt népesség körében. Többnyire nem okoz komolyabb problémát, de súlyos esetekben fájdalmat és duzzanatot, sőt időnként sebeket vagy vérrögöt is kiválthat. Kevésbé súlyos esetekben mozgással, fogyással és kompressziós harisnyával csillapítható a fájdalom, és megelőzhető az állapot súlyosbodása. Súlyos esetekben azonban az a hagyományos eljárás, hogy műtéti úton eltávolítják az eret. A beavatkozás biztonságos és hatékony ugyan, számos betegben mégis új visszerek fejlődnek ki az erek újranövekedése következtében.

Lézeres visszérkezelés - és műtét, melyik a jobb?

Az endovénás lézeres abláció egy alternatív eljárás, mely során lézerrel semmisítik meg a visszeret. Magasabb ára ellenére egyre nagyobb népszerűségnek örvend, mivel kevésbé invazív, mint a hagyományos műtét. Korábban kevés kutatás született a lézeres kezelés és a műtét összehasonlításával kapcsolatban. A hamburgi Saarland Egyetemi Kórház kutatói Dr. Knuth Rass vezetésével 400 beteget osztottak be a két eljárás valamelyikére. A két év múlva elérhető 316 beteg közül a lézeres kezelésen átesettek 16 százalékában újult ki a visszér. A műtéten átesettek körében ugyanez a szám 23 százalék volt, ami a kutatók szerint elég elenyésző ahhoz, hogy akár a véletlennek lehessen betudni.

Az Archives of Dermatology szaklapban megjelent tanulmány szerint a mellékhatások tekintetében is voltak eltérések. A lézeres kezelésen átesettek közül többen tapasztaltak vérrög okozta duzzanatot, fájdalmat a beavatkozás után illetve bőrelszíneződést. A műtéten átesett betegeknek viszont átlagosan másfél nappal tovább tartott, mire újra visszatérhettek munkahelyükre.

A kutatók összességében arra a következtetésre jutottak, hogy a két eljárás egyformán hatékony, és a páciensek 98 százaléka állította, hogy amennyiben orvosilag szükségessé válna, újra alávetné magát a rajta elvégzett beavatkozásnak.

Forrás: Medipress
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához