Ezeket látta már?

Mágnesezett őssejtekkel a szívizom gyógyulásáért!

Betegségek
2012. július 22. 12:42
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

A megvasalt gyógysejteket mágnes segíti a kezelés helyére. Francia kutatók új módszert dolgoztak ki a szívroham következményeinek őssejtekkel való kezelésére: a szív fölé beültetett mágnes segítségével vonzzák oda a vasoxidos nanorészecskékkel kezelt őssejteket a károsodott szívizomhoz.

A szívroham következményeinek kezelésére évek óta folynak próbálkozások különböző eredetű őssejtek adásával, de a módszer egyik nehézsége az, hogy a különleges sejteket nem könnyű megfelelő számban eljuttatni a kezelést igénylő szívterületre.

ossejtek-szines-d000012083b34a44280a4

Forrás: MTI


Párizsban Philippe Menasche és munkatársai évek óta foglalkoznak a szívbetegség őssejtekkel történő kezelésével. Most állatkísérletes technikával vizsgálták, hogyan lehet a szívinfarktus következtében elpusztult sejtszövetet ilyen új sejtekkel pótolni. Előző kísérleteik azt jelezték, hogy a véráramlásba bejuttatott őssejtekből nagyon kevés kerül arra a helyre, a szívizomba, ahol ténylegesen szükség volna rájuk.

Úgy vélték, hogy ha sikerül az őssejteket mágnesessé tenni, akkor a szív fölé bevarrt mágnes odavonzza ezeket a sejteket, és így beépülnek éppen oda, ahol az elhalt sejteket pótolni tudják. A patkányszív egy-egy koszorúerének lekötésével olyan helyzetet hoztak létre, mint emberi szívinfarktus esetén történik. A mellkas bőre alá, a szív fölé kis mágnest varrtak, majd beadták a különleges őssejteket.

Az őssejtek azért voltak különlegesek, mert vasoxid nanorészecskékkel mágnesessé tették őket. A kísérleti állatok szívét egy nap múlva tanulmányozták az egyik legérzékenyebb vizsgálati technikával, mágneses rezonancia képalkotással. Ez bizonyította, hogy a mágnesessé tett őssejtek a külső mágnes hatására tízszer nagyobb mennyiségben jutottak el a szív azon területére, ahová a kutatók beültetni kívánták.

A munkacsoport, amelynek tanulmányát a Cell Transplantation legújabb száma közölte, hangsúlyozta, hogy további vizsgálatokra van szükség. Mivel ebben az első kísérletben aránylag kevés sejtet adtak be, ezért nagyobb adaggal a hatás valószínűleg növelhető. Ha igazolták, hogy a módszernek nincs hátránya, viszont segíti az elhalt szívizom gyógyulását, elindulhatnak az emberen történő vizsgálatok is.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: MTI
# őssejtterápia # szív- érrendszeri betegségek

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés