Ezeket látta már?

Városi zaj és gyakoribb szívroham?

Gyakoribb a szívroham a zajos helyen élőknél? Minél nagyobb a közlekedési zaj egy ember lakóhelyének közelében, annál nagyobb nála a szívroham kockázata - állapították meg dán kutatók.

A szakemberek - akik több mint 50 ezer ember egészségét követték nyomon mintegy tíz éven át - úgy találták, hogy minden 10 decibel többletzaj 12 százalékkal emeli a szívroham kockázatát.

Városi zaj és gyakoribb szívroham?

"Azt gondoljuk, hogy az éjszakai közlekedési zaj különösen veszélyes, mert megzavarja az alvást" - emelte ki Mette Sorenson kutatásvezető, a Dán Ráktársaság munkatársa.

Mindazonáltal a nap bármely szakára érvényes, hogy a nagyobb zaj megemeli a stresszhormonok koncentrációját a testben, ami megmagyarázhatja a szívroham kockázatának emelkedését - idézte a HealthDay című ismeretterjesztő portál (www.healthday.com).

Sorenson csoportja az eredmények értékelésénél figyelembe vette a levegő szennyezettségét is, amely szintén hozzájárul a szívrohamok kockázatának növekedéséhez.

A kutatók szerint az igazi gond az, hogy a zajszennyezés sok esetben még az érintettekben sem tudatosul. Felkelhet valaki úgy az éjszakai alvás után, hogy azt hiszi, jól aludt, de amikor a laboratóriumban nyomon követik az illető alvását, kiderül, hogy alvásszakaszai összezavarodtak.

A teljes tanulmányt a PLoS ONE című tudományos folyóiratban tették közzé.

Forrás: MTI
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához