Vérnyomásmérés közben ne így tartsa a karját, mert magasabb eredményt fog kapni!
Téves diagnózishoz is vezethet, ha nem tartja megfelelően a karját mérés közben.
A vérnyomásmérések során gyakran használt, nem szabványos kartartás miatt lényegesen túlbecsülik a vérnyomást. Ez is rávilágít arra, hogy a kar megfelelő tartása mennyire fontos.
Egy 2022-es randomizált klinikai vizsgálatban 18 és 80 év közötti felnőtteket figyeltek meg vérnyomásmérés közben. A résztvevőknél háromszor mérték meg a vérnyomást, és véletlenszerűen kérték őket arra, hogy a karjukat miként helyezzék el. Háromféleképpen kellett elhelyezni a kart: az asztalon támasztva, ölben és oldalt. A vizsgálatban azt figyelték, hogy milyen hatással vannak az általánosan használt karhelyzetek a vérnyomásra a standard, ajánlott testhelyzethez képest.
A 133 felnőtt bevonásával végzett vizsgálat kimutatta, hogy a kar ölben tartása 3,9 Hgmm-rel emelte a szisztolés vérnyomást és 4,0 Hgmm-rel a diasztolés vérnyomást. Az oldalsó támaszték nélküli kar 6,5 Hgmm-rel emelte a szisztolés vérnyomást, 4,4 Hgmm-rel pedig a diasztolés vérnyomást. Tehát az ölben és oldalt elhelyezett karpozíciók statisztikailag szignifikánsan magasabb vérnyomásértékeket eredményeztek, mint az asztali karpozíciók. A kísérlet során bebizonyosodott, hogy a gyakran tévesen használt karhelyzetek (ölben vagy oldalt) a vérnyomás jelentős túlbecslését eredményezik, és téves diagnózishoz, a magas vérnyomás túlbecsléséhez vezethetnek.
A vérnyomás mérésére vonatkozó irányelvek szerint a kart az asztalon kell elhelyezni úgy, hogy a középső mandzsetta a szív magasságában legyen.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!
Milyen értéktől számít magasnak a vérnyomás? Az orvos elmondja