Ezeket látta már?

Új kezdeményezés: védőoltás a tüdőrák ellen?

Betegségek
2011. szeptember 13. 11:32
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint a daganatos betegségek leggyakoribb és leghalálosabb változatának számító tüdőrák világszerte 1,4 millió ember halálát okozza évente. Bár a jelenlegi kezelések megnövelhetik a túlélési arányt, ha a betegséget korai stádiumában mutatják ki, az előrehaladott tüdőrák túlélési aránya alig 1 százalék. A késői stádiumú tüdőrákban szenvedő betegeknek azonban mostantól újabb eszközük is lehet a betegség elleni harcban. A kubai egészségügyi szervek bejelentették, hogy piacra dobják a világ első tüdőrák elleni terápiás oltóanyagát.

A CimaVax-EGF nevű vakcinát harmadik és negyedik stádiumú tüdőrákban szenvedő betegeknek szánják, akik nem reagálnak a kemoterápiára, a sugárkezelésre és más kezelésekre. Bár az oltóanyag nem gyógyítja meg a betegséget, minimálisra csökkenti a daganat növekedését antitestei révén, melyek megtámadják a szabályozatlan sejtnövekedést lehetővé tévő fehérjéket.

szarkoidozis-tudo-rontgenke-d000008C807189445f195

Forrás: MTI


"A gyógyszer a tüdőrákot kontrollálható krónikus betegséggé változtatja azáltal, hogy antitestek termelését váltja ki azon fehérjék ellen, amelyek a szabályozatlan sejtnövekedést kiváltják" – nyilatkozta Gisela Gonzalez, a havannai Molekuláris Immunológiai Központ munkatársa. "A betegséget nem lehet megelőzni, ez a vakcina azonban jelentős mértékben javítja a súlyos betegek állapotát."

A kutatók több mint ezer tüdőrákos betegen végeztek klinikai kísérleteket Kubában, ahol az oltóanyag jelenleg ingyen hozzáférhető. Mivel Kubában a lakosság jelentős része dohányzik, a tüdőrák számít az első számú haláloknak 15-ből 12 tartományban.

Néhány szó a hatásról

A cikkben említett gyógyszer terápiás rákellenes vakcina. Mit jelent ez közelebbről?

A gyógyszerben lévő hatóanyag az aktív immunterápián alapul, az egyéni immunválaszt befolyásolja, amivel a szervezet antitestjei reagálnak az EGF-re (epidermális növekedési faktor).

A cikkben említett klinikai vizsgálatok lényege: NSCLC-ben, azaz nem kissejtes tüdőrákban vizsgálták, előrehaladott esetekben, tehát nem megelőzés céljára.

Az eredmények szerint a védőoltást kapott betegek a kontroll-csoporthoz képest hosszabb túlélést mutattak.

Nemcsak egyéb daganatos betegségekben kell majd szintén vizsgálatokat végezni, hanem a krónikus (hosszútávú) adás tekintetében megállapítani, mennyire biztonságos a gyógyszer alkalmazása.

forrás: pubmed

A 25 éves kutatás eredményeképpen megszületett tüdőrák elleni vakcina alapelvét a kutatók más rákos daganatok, például a prosztata-, a méh- és az emlőrák kezelésére is szeretnék alkalmazni.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Medipress
# Daganatos betegségek # terápia # tüdőrák # védőoltás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés