Ezeket látta már?

Újabb eredmények a stroke megelőzésében

Betegségek
2010. július 19. 15:18
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

A pitvarfibrilláló betegek stroke rizikójától függetlenül megelőzhető a stroke - a RE-LY vizsgálat új alcsoport-elemzésének eredményei szerint. Az Amerikai Kardiológiai Kollégium 59. éves tudományos ülésén bemutatott adatok szerint, pitvarfibrilláló betegek esetében egy új véralvadásgátló gyógyszer a korábban alkalmazott készítményeknél nagyobb mértékben és a betegek stroke-rizikóprofiljától függetlenül csökkenti a stroke kockázatát.

Az eredmények az eddig lefolytatott legnagyobb szabású pitvarfibrillációs vizsgálat, a RE-LY tanulmány új alcsoportelemzésén alapulnak, amely a stroke és a szisztémás embolizáció gyakoriságát értékelte ezen szövődmények kialakulásának kockázata tükrében.

Napjainkban az emberek kb. 1 százaléka, 80 év felett pedig 10 százaléka szenved pitvarfibrillációban. A betegség következtében kialakuló fokozott vérrögképződési kockázat akár hétszeresére növelheti a stroke veszélyét, ezért ezeket a betegeket folyamatosan véralvadásgátlókkal kell kezelni.

Kommentár: dabigatran

A dabigatran a hírben említett "oralis" tehát szájon keresztül alkalmazható újabb keletű véralvádásgátló hatóanyag.

A tudományos elemzésen túl egy gyakorlatias észrevétel: minden szájon át, tehát tablettában, kapszulában stb. adható véralvadásgátló azért előnyösebb, mert beadása egyszerűbb, nem kell a betegnek állandóan "szúrnia" önmagát, és ezekkel a szerekkel is - megfelelő orvosi beállítást követően - jól egyensúlyban tartható a véralvadás, a rendszeres INR-érték és protrombin idő kontroll mellett.

A stroke-kockázat csökkentése pedig természetesen egy további előny lehet ez esetben is, és bármely más szív-érrendszerre ható gyógyszernél, ahol a kontrollált klinikai vizsgálatok alapján mindez igazolható.

(Dr. Székely G.)

A RE-LY tanulmány most nyilvánosságra hozott alcsoport-elemzése igazolta, hogy a vizsgált új orális véralvadásgátló szer - a betegek stroke-rizikójától függetlenül – csökkentette a stroke, a szisztémás embolizáció valamint a koponyaűri vérzések kialakulását. Mi több alacsony stroke-kockázatú betegek esetében az új terápia alkalmazásakor alacsonyabb volt a jelentős vérzéses szövődmények száma, mint a korábbi készítmények esetében.

A vizsgálat során alkalmazott CHADS2 pontszám a stroke rizikó megítélésére kifejlesztett validált eszköz, amelyet a szakszerű véralvadásgátló kezelés megválasztása érdekében fejlesztettek ki. A kockázat nagyságát elsősorban a szívelégtelenség (C), a magas vérnyomás (H), a kor (A) a diabétesz (D) és a korábban elszenvedett stroke-ok (S) száma határozza meg. A vizsgált véralvadásgátló gyógyszer a betegek stroke-kockázati profiljától függetlenül előnyösebbnek bizonyult más terápiánál a pitvarfibrillációhoz társuló stroke megelőzésében.

Az egészségügyi szakemberek és a betegek már régóta várnak egy olyan gyógyszerre, amivel a beteg stroke kockázatának mértékétől függetlenül megelőzhető a stroke. A RE-LY vizsgálat bebizonyította, hogy az új gyógyszer az alacsony-, a közepes- és a magas stroke kockázatú betegek esetében is eredményesebb más terápiához képest, sőt alacsony kockázatú betegeknél ritkábban okoz vérzést.

A pitvarfibrilláció következtében évente mintegy 3 millió ember szenved el stroke-ot szerte a világon, amely általában igen súlyos és rokkantsághoz vezet, a betegek fele pedig egy éven belül meg is hal.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Well PR ügynökség
# gyógyszer # idegrendszeri betegség # Stroke # szív- érrendszeri betegségek # terápia

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés