Ezeket látta már?

Újabb járvány a láthatáron?! Dél-afrikai halottak a Rift-Valley láztól

Betegségek
2010. május 13. 14:25
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Az Egészségügyi Világszervezet szerdán azt tanácsolta a Dél-Afrikába utazóknak, hogy tegyenek meg minden óvintézkedést a rovarcsípések és a nyers hússal való érintkezés elkerülésére, miután a Rift Valley-láz már 18 ember halálát okozta.

"A WHO szerint nincs szükség a Dél-Afrikába tartó nemzetközi utasforgalom korlátozására" – áll a szervezet honlapján olvasható közleményben. "Azt javasoljuk azonban, hogy a Dél-Afrikába látogatók, különösen azok, akik gazdaságokba és/vagy vadasparkokba készülnek, kerüljék az állati szövetekkel vagy vérrel való érintkezést, ne fogyasszanak pasztörizálatlan, főtlen illetve nyers húst. Az utazóknak minden szükséges óvintézkedést meg kell tenniük a szúnyogcsípések és a más vérszívó rovarok csípése ellen."

A Rift Valley-láz vírusos megbetegedés, amely a szarvasmarhát, a juhot, a tevét és más haszonállatokat támad, de embereket is fertőzhet, ha közvetlen vagy közvetett érintkezésbe kerülnek fertőzött állati vérrel vagy szervekkel. A WHO azt is hozzátette, hogy az emberi fertőzéseket fertőzött szúnyogok csípése is okozza.

A figyelmeztetés éppen akkor látott napvilágot, amikor néhány hét múlva futballszurkolók ezreit várják Dél-Afrikába a világbajnokságra.

A WHO adatlapja szerint a főként Kelet- és Észak-Afrikában honos betegség humán eseteinek többsége enyhe lefolyású, de a súlyosabb, vérzéses formájával fertőzött betegek akár egy százaléka esetében halált okoz. A közlemény szerint a dél-afrikai kormány május 10-ig a vírusos láz 186 esetéről – köztük 18 halálesetről – számolt be öt tartományban: Free State, Eastern, Western és Northern Cape, valamint North West tartományokban. Arról nincsenek pontos adatok, mikor kezdődött a járvány.

A WHO arról is beszámolt, hogy a laborvizsgálatok kizárták a betegség gyanúját egy német turistában, aki egy vadaspark és néhány vidéki terület meglátogatása után április 7-én betegedett meg.

"Az utazási betegségekkel foglalkozó orvosoknak és intézményeknek tisztában kell lenniük a dél-afrikai Rift Valley-láz helyzettel, hogy megfelelő tanáccsal és ellátással szolgálhassanak" – írja az ENSZ egészségügyi hivatala.

(Kommentárunk: a Rift-Valley láz a zoonózisok egyik formája. A zoonózisok az állatokról emberre terjedő fertőző kórképek. Fertőzött moszkitók csípése révén terjed, a kórokozó maga az RVF vírus, azaz a Bunyaviridae víruscsalád Phlebovirus neme. 1915-ben Kenyában írták le az első eseteket. Legutóbb a huszadik század végén, 1998-ban volt egy nagyobb járvány, Kenyában négyszázan haltak meg. Emberben a vírus enyhébbnek tűnő betegséget okoz: láz, fejfájás, izomfájdalom, májpanaszok formájában. Ebből alakulhat ki azután a vérzéses láz, az agyvelő- és agyhártyagyulladás. Kb. 1%-os a halálozás. Terhesek esetén a magzatok elhalnak. A védekezés módja: elölt vakcinával történő védőoltás formájában. A szerk. Dr. Székely G.)

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Medipress
# fertőző betegség # vírusfertőzés

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés