Ezeket látta már?

Véradás vagy plazmaadás - mi a kettő között a különbség?

véradás, vérplazma, plazma donáció, donor

A plazmaadás és a véradás sok tekintetben különbözik egymástól, de mindkettő létfontosságú a súlyosan beteg vagy sérült emberek kezelésében. Sem a vért, sem a plazmát nem lehet mesterségesen előállítani.

Június 14-én tartjuk a Véradók Világnapját, amelyet az Egészségügyi Világszervezet (WHO) és a Nemzetközi Vöröskereszt kezdeményezése nyomán ünneplünk minden évben. Ezen a napon a vér- és a plazmadonorok állnak a figyelem középpontjában, akik önkéntes donációjukkal visszaadják az életet és a reményt azoknak a betegeknek, akik nem tudnak élni ezek nélkül az értékes adományok nélkül.

Mi a különbség a véradás és a plazmaadás között?

„Az önkéntesektől származó vérre leggyakrabban a kórházakban, műtétek során és nagy vérveszteséggel járó balesetek sérültjeinek ellátásakor van szükség. A vérplazmából létfontosságú és pótolhatatlan gyógyszerek készülnek többek között a hemofíliás betegek, a veleszületett immunrendellenességben szenvedők, a csontvelő- vagy szervátültetésen átesettek, a súlyos égési sérültek, a máj- és vesebetegek, valamint a Hepatitis-B betegek számára. Ezért elengedhetetlen a folyamatos vér- és plazmaellátás" - mondja dr. Nyerges Judit, a Magyarországon 10 modern plazmagyűjtő központot üzemeltető BioLife Plazma Hungary Kft. ügyvezetője.

Mit kell tudnia annak, aki vért vagy plazmát szeretne adni?

Csak egészséges emberek lehetnek vér- és plazmadonorok, és ez az előírás a donorok egészségét éppúgy védi, mint a vér- vagy plazmaalapú terápiában részesülő betegeket. A vért vagy plazmát adó személynek 18 év felettinek és legalább 50 kg súlyúnak kell lennie, de a véradásra és a plazmaadásra specializálódott központok minden érdeklődőt felvilágosítanak a további feltételekről. Mind a vér-, mind a plazmaadáshoz átfogó orvosi vizsgálatra van szükség, és a donáció csak akkor engedélyezett, ha az eredmények megfelelőek. Azok, akik rendszeresen adnak vért vagy plazmát, rendszeres orvosi ellenőrzésben részesülnek.

Vér- és plazmaadásnál is fontos, hogy a donorok megfelelően hidratáltak legyenek a donáció időpontjában, és hogy előtte megfelelően táplálkozzanak, de kerüljék a zsíros ételeket, a dohányzást és az alkoholt. A leadott vért és plazmát nagyon szigorú előírások és eljárások szerint vizsgálják. Ugyanakkor a donorok fehérje- és antitestszintjét folyamatosan ellenőrzik, hogy biztosítsák egészségüket és jóllétüket.

A véradás során 450 ml (+/- 10%) vért vesznek le a donortól, amely minden vérkomponenst tartalmaz. Két véradás között legalább 56 napnak kell eltelnie, mivel ennyi időre van szüksége a szervezetnek a regenerálódáshoz. A nők 365 nap alatt legfeljebb négyszer, a férfiak pedig legfeljebb ötször adhatnak vért.

Plazmaadáskor a donortól levett vért egy évtizedek óta biztonságosan alkalmazott eljárás, a plazmaferezis során plazmára és a vér egyéb alkotóelemeire választják szét. A vérnek a plazmán kívüli alkotórészeit, a vörös- és fehérvérsejteket és a vérlemezkéket ugyanezen folyamat során egy zárt rendszerben visszajuttatják a donor szervezetébe. Minden plazmaadás új, steril, egyszer használatos eszközökkel történik. A donor által egy alkalommal adott plazma mennyisége 760-890 milliliter között mozog, ezt az orvos több paraméter, de elsősorban a testsúly alapján határozza meg. A plazma sárgás színű folyadék, amely 90%-ban vízből, 2%-ban zsírokból és ásványi anyagokból, hormonokból és 8%-ban fehérjékből áll. Mivel az alapvető vérösszetevők visszakerülnek a donorhoz, ezért azokat nem kell a szervezetének újra termelnie, így a plazma évente akár 45 alkalommal is adható.

Egy másik fő különbség a két donáció között az időtartam: a plazmaadás a plazmaferezis miatt hosszabb folyamat. A véradás általában 10-20 percig tart, míg a plazmaadás körülbelül 45 percig - ezalatt a donorok nyugodt és kényelmes környezetben pihenhetnek. A véradásért nem jár anyagi kompenzáció, míg a plazmadonorok a plazmagyűjtő központokban a plazmaadással töltött hosszabb időért térítést kapnak.

A plazmaadással kapcsolatos tudnivalókról a BioLife weboldalán kaphatnak részletes felvilágosítást.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Kinél alakulhatnak ki nagyobb eséllyel vérrögök? Itt a válasz!

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

#hemofília

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához