Ezeket látta már?

Vérzékenység kezelése: egy parfüm összetevője lehet a megoldás?

parfüm, vérzékenység, vérzés, seb

A dimetil-malonát nevű szintetikus vegyület, amelyet gyakran használnak a parfümgyártásban, képes csökkenteni a vérzékenységet súlyos vérzés során.

Dobson Szabolcs, gyógyszerengedélyeztetési szakértő írt egy új kutatásról, ami a parfümösszetevőként használt dimetil-malonát a sérülések okozta vérzékenység (traumás koagulopátia) kezelését vizsgálta:

"A Tulane Egyetem (USA) kutatói feltárták a vérzékenység (koagulopátia) okát olyan sérülésekkel kapcsolatban, ahol az áldozatok vérátömlesztést kaptak. Patkánykísérletben azt is megállapították, hogy a dimetil-malonát nevű szintetikus vegyület, amelyet gyakran használnak a parfümgyártásban, képes csökkenteni a vérzékenységet súlyos vérzés során. A tanulmány a Science Advances-ben jelent meg.

A traumák kapcsán bekövetkező vérzékenység nagymértékben hozzájárul a halálozáshoz, de eddig egyetlen kezelés sem bizonyult teljesen hatékonynak. A dimetil-malonát-kezeléssel patkányoknál nulla százalékos halálozást értek el, és a vérzékenység teljesen elmúlt.

A legújabb vizsgálatok kimutatták, hogy a vérzékenységet nagy valószínűséggel a glikokalix, a sejteket körülvevő szénhidrátréteg leválása okozza. Az erekben a glikokalix béleli az érfalakat, és gátolja a vér alvadását.

A tanulmány megállapította, hogy a vérveszteség során a sejtekből hiányzik az oxigén a szukcinát nevű anyagcseretermék átalakításához, amely a sejt energiatermelő ciklusának kulcsfontosságú része. Ennek következtében a szukcinát felhalmozódik. Ha nagy mennyiségű vért ömlesztenek egy trauma áldozatába, a szukcinát túl gyorsan kezd átalakulni (metabolizálódni), ami a plazmamembrán lipidek szerkezetének megváltozásához vezet. Ez hozzáférhetővé teszi a glikokalixot, lehetővé téve, hogy az enzimek lebontsák, és a darabjai a véráramba kerüljenek, ahol akadályozzák az alvadást.

Állatmodellekben a dimetil-malonát hatékonyan gátolta a túlzott sejtanyagcserét, ami megakadályozta, hogy a glikokalix leváljon, és vérzékenységet okozzon.

Az eredményeket emberen is igazolni kell."

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Véralvadásgátló: ezért jelenhetnek meg kék-zöld foltok

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

#vérzékenység

Forrás: Egészségügyi szakirodalmi tallózó
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához