Ezeket látta már?

Videorendszerrel a stroke leküzdésére!

Betegségek
2010. november 13. 09:10
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Állandó videokapcsolatot épít ki egymás között a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrumának (DEOEC) Neurológiai Klinikája és a Nagyváradi Egyetem Neurológiai Klinikája, ezzel a romániai térségben a stroke-betegek sürgősségi ellátásán javítanának.

Csiba László professzor, a debreceni klinika igazgatója a közös projekt csütörtöki debreceni sajtótájékoztatóján elmondta: a mintegy 50 millió forintos, uniós pályázati pénzből megvalósuló rendszer lényege a DEOEC szakembereinek bevonása a romániai betegek kezelésébe.

deoec-egyetem-d00000E08c131e55b9c04

Forrás: MTI


Az E-Health-nek nevezett, februárra kiépülő rendszerrel átküldött CT-kép és speciális kameraképek segítségével a debreceni neurológusok véleményezhetik és szakmai tanácsaikkal kiegészíthetik a határ túloldalán folyó kezelést.

A professzor felhívta a figyelmet arra, hogy Magyarországon és Romániában is a stroke a harmadik leggyakoribb halálozási ok, hazánkban pedig a bénulásos esetek első számú felelőse. Az ilyen esetekben szükséges vérrögoldó kezelés - a központi idegrendszer speciális tulajdonságai miatt - jelenleg a szélütést követő három órán belül alkalmazható eredményesen - mutatta be, leszögezve, hogy ez gyors és pontos szervezést, magas szintű ellátást és CT-vizsgálatot igényel.

Mint mondta, a bénulás vagy akár a halál megelőzésében kulcsfontosságú a gyorsaság, minden perc számít az agy vérellátásának helyreállításában, így a szakszerű beavatkozás jelentősen javíthatja a stroke-betegek esélyeit.

Csiba László megemlítette, hogy a debreceni vérrögoldó-kezeléses eljárás magas színvonalú, a hazai ellátásoknak az idén mintegy 15 százalékát náluk látják el.

Carmen Pantis és Anamaria Jurcau a román fél képviseletében elmondta, hogy az együttműködéssel mintegy 600 ezer ember ellátása javulhat. A nagyváradi kórházba évente körülbelül 60 ezren kerülnek be stroke-kal, adataik szerint pedig a - Romániában kevéssé megoldott - vérrögoldó kezeléssel naponta legalább egy beteg állapotán lehetne javítani.

A projekt részét képezi az állandó összeköttetésen túl egy közös honlap létrehozása, amelyen a szakmát és a betegeket románul és magyarul naprakész információkkal látják el a megelőzés jegyében, valamint intézmények közötti rendszeres konzultációkat és tapasztalatcserét fognak tartani.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: MTI
# diagnózis # Idegrendszeri betegségek # Stroke # szív- érrendszeri betegségek

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés