Ezeket látta már?

Virtuális kolonoszkópia

Betegségek
2010. április 07. 12:36
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

A minimálisan invazív, CT felhasználásával készülő felvételeket gyakran nevezik virtuális kolonoszkópiának. Az eljárás segítségével több nem gyanús daganatot lehet felderíteni, mint a hagyományos vastagbéltükrözéssel, továbbá olyan esetekben is segít, amikor a tumor tulajdonképpen a vastagbélen kívül esik.

"Az új módszer egy összehasonlító szűrővizsgálat, amely nemcsak a vastagbélre korlátozódik, de képes megtalálni fontos és nem gyanított daganatokat a vastagbélen kívül is, mégpedig korábban és nagyobb valószínűséggel gyógyítható stádiumban" – mondta el Dr. Perry J. Pickhardt, a Wisconsini Egyetem Orvosi Karának radiológus professzora. "Összességében ez az új módszer jelentős előnyökkel jár a hagyományos vastagbéltükrözéshez képest, mivel biztonságosabb, olcsóbb és kényelmesebb is."

A hagyományos vastagbéltükrözés során a végbélbe egy hosszú csövet vezetnek, és mivel a betegek számára ez igen kellemetlen lehet, a tudósok már régóta kutatnak alternatívák után. Egy ilyen alternatíva lehet a CT-kolonográfia, amely során röntgensugarak segítségével jeleníthető meg a vastagbél részletes képe egy számítógép képernyőjén. Bár itt is szükség van a bél előkészítésére, ez a módszer sokkal kevésbé invazív, mint a vastagbéltükrözés, amely során általában nyugtató adására is szükség van. Egy másik tanulmány azonban kevésbé megbízhatónak találta a módszert azokban az esetekben, amikor a székletben vért mutattak ki előzőleg. A pozitív széklet-vérteszt valószínűsíti a daganatot.

Jelen vizsgálatban összesen 10 286 férfi és nő vett részt, az átlagéletkor 60 év volt. 58 esetben találtak tünetmentes daganatot, vastagbélrák mellett tüdő- és veserákot, továbbá non-Hodgkin limfómát is. A tumorok több, mint fele még korai stádiumban volt. "A virtuális kolonoszkópia előnye, hogy nem kell hozzá infúziót bekötni, nincs szükség gyógyszerre és nyugtatóra" – magyarázta Pickhardt. "Ezen kívül a vastagbélen kívül eső szövetekről is képet kaphatunk, akár a hasi aorta aneurizmái is kiszűrhetők."

A módszernek azonban hátrányai is vannak. Sok esetben kapnak fals pozitív eredményt, továbbá a CT miatt sugárterheléssel is számolni kell. Emellett amennyiben a virtuális kolonoszkópia során elváltozást találnak, szükség van a hagyományos eljárásra is, mivel előbbivel nem lehet szövettani mintát venni.

A tanulmányról a Radiology folyóirat áprilisi száma számol be.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Medipress
# bélbetegség # Daganatos betegségek # diagnózis

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés