Ezeket látta már?

Koronavírus: mikor ér véget a halálos járvány?

Betegségek
2020. január 30. 08:48
koronavírus, járvány, vuhan, fertőzés

Mire kell felkészülnünk, meddig tart még a koronavírus okozta járvány? A szakértői elemzések nem kecsegtetnek túl sok jóval.

2019 decemberében tűnt fel a kínai Vuhanban az az új halálos koronavírus, a 2019-nCoV, mely az elmúlt hetekben egyre több áldozatot követelt, és már nemcsak Ázsiában, de több európai országban is megjelent. Szakértők szerint azonban még jó néhány hónapig tartó küzdelemre kell felkészülni, a legoptimistább számítások szerint legkorábban tavasz végén, nyár elején számíthatunk arra, hogy lecseng a járvány. Ezt kanadai és amerikai kutatócsoportok, David Fisman és Alessandro Vespignani vezetésével, állapították meg a koronavírus eddigi terjedését elemezve.

Természetesen, az epidemiológusoknak, a járványokkal foglalkozó szakembereknek is csak azok az adatok állnak a rendelkezésükre, melyeket eddig gyűjtöttek a koronavírusról. Nagy segítséget jelenthetnek nekik a korábbi, hasonló járványok is.

A korábbi feltételezések alapján sokkal enyhébb járványra számítottak, nemrég kiderült azonban, hogy a vírus a tünetek megjelenése előtt is továbbterjedhet. A koronavírus terjedésének megállítását ez is nehezíti, akárcsak az, hogy sok embernél enyhék a tünetek, azok az jól ismert náthára, influenzára emlékeztetnek, így azokkal nem is fordulnak orvoshoz.

A járványok elemzése, a kórokozók terjedésének felmérése, az előrejelzések elkészítése során több szempontot is figyelembe vesznek. Az egyik ezek közül, hogy egy beteg hány másik embert képes megfertőzni (reprodukciós szám): a koronavírus esetén ez a becslések szerint 2-4 között van, ami közepesnek számít. Összehasonlításként, az évente megjelenő, akár több millió embert is érintő szezonális influenza esetén ez a szám 1-2, míg a rendkívül fertőző kanyarónál 12 is lehet.

Olvasson tovább! A koronavírus tünetei és kezelése

A terjedés gyorsaságának felmérésekor azt is vizsgálják, mikor és hogyan fertőz a vírus. A koronavírus a tünetek megjelenése előtt is fertőzőképes, és a tünetek gyakran enyhék. Ezek a tényezők gyorsítják a vírus terjedését.

A szakemberek szerint mindenképpen lesz hatása a bevezetett intézkedéseknek, azoknak a kezdeményezéseknek, amelyek a koronavírus terjedésének lassítását célozták. Ezek a hatások azonban csak egy-két hét múlva lesznek érzékelhetőek, hiszen most még azokat diagnosztizálják, akiknél letelt a lappangási idő.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# koronavírus # járvány # Vuhan # fertőzés

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés