Ezeket látta már?

Veszettség

Fertőző betegségek
2010. január 18. 12:28
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Halálos kimenetelű vírusos idegrendszeri fertőzés, amelyet általában veszett állattal történt kontaktus okoz.

A veszettség előfordulása

Világszerte elterjedt vírus, amelynek vírusgazdái a vadon élő állatok (hazánkban főképp a rókák), amelyekről a veszettség általában a háziállatok közbeiktatásával terjed az emberre. A megfertőződött állat a tünetek megjelenése előtt 3-4 nappal már üríti a vírust.

A veszettség okai

Veszettség

Forrás: EgészségKalauz


Kiváltója a Lyssa vírus, amely harapással, esetenként a szem- illetve szájnyálkahártyán keresztül, kivételes esetekben a légutakon át jut be az emberbe. A vírusok a bejutás helyén (elsősorban az izomsejtekben) szaporodnak, majd az érzőidegeken keresztül jutnak el 48-72 óra alatt a hátsó gyöki dúcba, ahonnan az idegrostokon keresztül vándorolnak fel a központi idegrendszerbe. Ezt követően a perifériás idegeken át áramlik ki az idegrendszerből, és jelenik meg nagy mennyiségben az egyes szervekben és a nyálban.

A veszettség tünetei, lefolyása

A fertőzésnek két fő típusa ismert – 80%-ban az úgynevezett dühöngő veszettség alakul ki, míg 20%-ban a bénulásos veszettség jelenik meg. Előbbire jellemző a nyugtalan, szorongó beteg, akinél a levertség váltakozik a képzelgéssel, félrebeszéléssel (delírium) és simaizom-görcsökkel. Jellegzetes tünet a víziszony: szájzár, valamint garat- és gégegörcs jelentkezik már a víz megpillantásakor is, a beteg még a saját nyálát sem képes lenyelni.

Az utóbbi (bénulásos) formában felszálló jellegű, petyhüdt izombénulás a jellemző tünet, amely mellé az elmeállapot fokozatos romlása társul, majd a beteg kómába esik, végül pedig meghal. Legkésőbb 10 héttel a fertőzés megjelenését követően mindkét formánál beáll a halál.

A veszettség diagnózisa

A szokatlanul gyorsan kifejlődő pszichiátriai tünetek alapján felmerül a betegség gyanúja, pontos diagnózis bőr-, és nyálkahártyaminta antigénspecifikus immunofluoreszcens vizsgálatával nyerhető.

A veszettség terápiája

A már kialakult betegség gyógyíthatatlan, kimenetele 100%-ban halálos.

A veszettség megelőzése

A vadon élő, valamint a háziállatok állatok oltása, illetve a fertőzésnek kitett személy kezelése veszettség elleni immunglobulinnal (RIG), valamint aktív immunizálás betegségspecifikus oltóanyaggal. Amennyiben a beteg korábban már kapott oltást, akkor csak aktív emlékeztető oltás szükséges 1-4 alkalommal (az oltás óta eltelt idő függvényében).

Forrás:

Szalka András, Timár László, Ludwig Endre, Mészner Zsófia: Infektológia

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# veszettség

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés