Ezeket látta már?

Delirium tremens

Mentális betegségek, viselkedészavarok
2010. február 01. 11:53
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Hosszú ideje súlyosan alkoholfüggő személynél az alkohol megvonására jelentkező alkoholmegvonásos szindróma legsúlyosabb, életveszélyes állapota, mely sürgősségi pszichiátriai beavatkozást, nem egyszer intenzív ellátást tesz szükségessé.

A delirium tremens előfordulása

Delirium tremens

Forrás: EgészségKalauz


Az alkoholbetegek 15%-ában alakul ki.

A delirium tremens tünetei

Az alkohol megvonására jelentkező tünetek, az ivás abbahagyását követően 7-10 óra múlva jelentkeznek: a beteg egyre feszültebb, nyugtalan, izzad, hányingere van, egész testében reszket. A delíriumra jellemző tünetcsoport később, az alkoholfogyasztás abbahagyása után 5-8 nappal alakul ki. Szorongással, végtagremegéssel kezdődik, mely kiterjedhet a fejre, extrém esetben epilepszia-szerű görcsrohammá fokozódhat. Megfigyelhetőek a vegetatív idegrendszer izgalmi tünetei: izzadás, szapora szívverés, emelkedett testhőmérséklet. A folyamat előrehaladtával a beteg gondolkodása zavarodottá válik, érzékcsalódások lépnek fel. Ezek a hallucinációk általában kellemetlen jellegűek, tipikus esetben a beteg bogarakat, patkányokat "lát" az ágyán, a testén, a falon, ezeket szedegeti, söprögeti magáról.

A delirium tremens okai

Kialakulásának háttere nem teljesen tisztázott. Delirium tremens állapotában több központi idegrendszeri biokémiai folyamatot figyeltek meg, melyek összefüggésbe hozhatóak, de a szervezet elektrolit- és folyadék-háztartásának felborulásának is részese lehet a folyamatnak.

A delirium tremens lefolyása

Kezelés nélkül 15-20%-ban halálhoz vezet a keringés összeomlása, vagy egyéb fellépő betegség következtében. Napjainkban – a korai diagnózis és megfelelő kezelés mellett - ez már csak néhány százalék. A delírium lezajlását követően az esetek egy részében átmeneti szellemi hanyatlás vagy Korsakoff-szindróma alakulhat ki. Ezen kívül hónapokig alvászavar, szorongás, depresszió, ingerlékenység, érzelmi labilitás jelentkezhet.

A delirium tremens diagnózisa

A kórelőzmény, a tipikus tünetek és laborvizsgálatok ismeretében a diagnózis felállítható. A laboratóriumi leletek a folyadék- és ion-háztartás egyensúlyának eltolódásait, a máj-, hasnyálmirigy működési zavarát, és egyéb anyagcserezavarokat is mutathatnak.

A delirium tremens terápiája

A delirium tremens kórházi ellátást igénylő életveszélyes állapot. Legfontosabb a vitális tünetek (keringés, légzés) monitorozása, szükséges esetén támogatása, a folyadék- és elektrolit-háztartás helyreállítása megfelelő folyadék, ionok visszapótlásával (infúzió). A központi idegrendszer fokozott ingerlékenységének csökkentésére nyugtatók, az érzékcsalódások, nagyfokú nyugtalanság kezelésére antipszichotikumok adandóak. Epilepsziás rosszullétekben antiepileptikumokat használnak.

Forrás

Tringer László: A pszichiátria tankönyve 1999. Semmelweis Kiadó

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# alkoholizmus

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés