Ezeket látta már?

Paget-kór

Mozgásszervi betegségek
2010. december 03. 15:59
Módosítva: 2017. február 09. 19:06

A Paget-kórt a daganatszerű csontelváltozásokhoz sorolják. Habár inkább csontanyagcsere betegségének tartják, sokan a csontdaganatok közt is megemlítik, mert egyrészt megjelenése alapján nehéz elkülöníteni a valódi csontdaganatoktól, másrészt az esetek egy részében rosszindulatú csontdaganatok alakulhatnak ki belőle. Férfiakban gyakoribb, általában 30-40 éves korban jelentkezik.

A Paget-kór okai

paget-kor-csontok-d00000E649a0fe461ee89

Forrás: EgészségKalauz


Oka nem teljesen tisztázott. Egészséges embereknél azok a sejtek, melyek a régi csontot lebontják (oszteoklasztok), és azok, melyek az új csontállományt termelik (oszteoblasztok), egymással egyensúlyban működnek, így fennmarad a csont szerkezete és egysége. Paget-kórban mind az oszteoklasztok, mind az oszteoblasztok fokozottan aktívak a csont bizonyos területén, és itt erőteljesen megnő a termelődés és lebontás sebessége. Az ilyen területek megnagyobbodnak, de szerkezetük sérült, ezért gyengébbek, mint az ép részek. Egy vagy több csontot is érinthet.

A Paget-kór tünetei

Az esetek 90 százalékában a betegség tünetmentes. Paget-kór leggyakrabban a medence, a comb, a koponya csontjaiban, a sípcsontban, a gerincben (csigolyák), a kulcscsontban és a felkarcsontban fordul elő. combcsont és a sípcsont érintettsége esetén jellemző a nyugalomban vagy terhelésre jelentkező végtagfájdalom. A panaszok lassan alakulnak ki. Koponyacsont is érintheti, ilyenkor a koponya például megnagyobbodhat, és jobban kidudorodik a szemöldök vagy a homlok. A megnagyobbodott koponyacsontok halláscsökkenést és szédülést okozhatnak a belső fül károsodása vagy az agyvelőt a füllel összekötő ideg nyomása miatt. Fejfájás is jelentkezhet az idegszálak nyomása következtében. A csigolyák megnőnek, meggyengülnek, elgörbülnek, és ez által csökken a testmagasság.

A Paget-kór diagnózisa

A tünetek és a fizikai vizsgálat alapján sejteni lehet a diagnózist. A diagnózis megerősítése egyrészt röntgenfelvételekkel történik, melyeken jól láthatók a betegségre jellemző kóros csontelváltozások, másrészt laborvizsgálattal, mely a csontsejtek képződésében szerepet játszó enzim, az alkalikus foszfatáz vérszintjét mérik.

A Paget-kór kezelése

A Paget-kórban szenvedő beteget csak akkor kell kezelni, ha a tünetek kellemetlenséget okoznak, vagy ha nagy a szövődmények veszélye. A csontfájdalmak aszpirinnel, más nem-szteroid gyulladáscsökkentő gyógyszerekkel és a szokásos fájdalomcsillapítókkal, például paracetamollal mérsékelhetők. A betegség előrehaladásának lassítására biszfoszfonátot használnak.

A Paget-kór kimenetele

A Paget-kórban szenvedők kórjóslata a legtöbbször igen jó. Az a néhány beteg azonban, akiknél csontrák (oszteoszarkóma, fibroszarkóma vagy kondroszarkóma) alakul ki, rossz prognózisúak.

forrás: Vízkelety Tibor: Az ortopédia tankönyve; Mark H. Beers, MD: MSD Orvosi kézikönyv a családban

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# diagnózis # Paget-kór # terápia

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés