Ezeket látta már?

Égés, forrázás

2009.10.08. Módosítva: 2015.11.04.

A száraz hő okozta bőrsérülést égésnek, a nedves hő által okozottat pedig forrázásnak hívják. A fájdalom mértéke nem feltétlenül arányos a sérülés súlyosságával. A felszíni bőrsérülések lehetnek rendkívül fájdalmasak, míg a mélyebb égéseknél nem biztos, hogy jelentkezik fájdalom, ugyanis az idegvégződések károsodást szenvedhetnek. Azt, hogy az égés vagy forrázás orvosi ellátást igényel-e vagy sem, két tényező dönti el: az egyik az, hogy melyik testrészt érte az égés, illetve a forrázás, a másik a sérülés nagysága, kiterjedése.

A(z) égés, forrázás tünetei

A tünet az égés súlyosságának függvénye. Felszíni sérüléskor:Pirosság.Erős fájdalom.Közepes mértékű sérüléskor:Hólyagok, hámló bőr.Az érintett testrész feldagadása.Nagyfokú fájdalom.Súlyos, nagyfokú sérüléskor:A bőr fehér és viasz színű, vagy fekete és elszenesedett.Nincs fájdalomérzet.

A(z) égés, forrázás esetleges komplikációi

Sokk (a keringési rendszer leáll).Bakteriális fertőzés.

A(z) égés, forrázás kiváltó okai

Az égést okozhatja tűz, forró gáz (pl. füst belélegzése, amely során a tüdő vagy a torok megéghet), forró tárgyak, súrlódás, vegyi anyagok, elektromosság (beleértve a villámlást is), illetve sugárzás.A forrázást forró folyadék vagy gőz okozza.

Mit tehet Ön égés, forrázás esetén

Szüntessük meg a forrázás vagy égés forrását!Vegyük le a ruhát (hacsak nem ragadt bele az égésbe) és a szoros tárgyakat, pl. gyűrűt, órát, övet! Mártsuk hideg vízbe a testrészt vagy tartsuk hideg folyóvíz alá azonnal, kb. 15 percig vagy annyi ideig, hogy a fájdalom csökkenjen! Ezt ismételjük olyan gyakran, amilyen gyakran csak szükség van rá!Ne tegyünk a sebre semmiféle krémet, kenőcsöt, és ne próbálkozzunk egyetlen házi gyógymóddal sem! Fedőkötés sem szükséges. A hólyagot ne szúrjuk ki! Ha magától kifakad, a szakadozott bőrt ne szedjük le róla, nehogy elfertőződjön! Ilyenkor tehetünk rá laza fedőkötést.Forduljon orvoshoz, ha baktérium okozta fertőzés állna fenn (láz, gyulladás, gennyesedés)!Azonnal menjünk el a legközelebbi orvosi ügyeletre, ha a következők közül bármelyik eset áll fenn:Arc, ujjak, izületek vagy nemi szervek égése vagy forrázása!Ha a sérülés középes fokú és a beteg tenyérméreténél nagyobb kiterjedésű.Nagyfokú sérüléskor minden esetben.Ha sokk állna be a betegnél (sápadtság, hideg verejtékezés, nyirkos bőr, gyors légzés, gyors pulzus, szédülés, eszméletvesztés).Füst belélegzése.Vegyi anyagok, elektromos áram vagy sugárzás okozta égések.

Mit tehet az orvos égés, forrázás esetén

Antibiotikumot ír fel baktérium okozta fertőzés ellen.Ha speciális kezelés szükséges, kórházba utal.

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához