Ezeket látta már?

Ami aktuális: fagyási sérülések

Sérülések, mérgezések
2010. március 02. 09:15
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Ha a szervezet, vagy annak egy része az alacsony környezeti hőmérséklet (0°C alatti) hatására lehűl, akkor fagyási sérülés jön létre.

A fagyási sérülések előfordulása Leggyakrabban az ittasan elalvókon, vagy a rossz szociális körülmények között élőknél jelentkezik. Jellemző még azoknál, akiknek rossz a keringésük cukorbetegség, érelmeszesedés vagy érgörcs miatt (amit dohányzás, egyes idegrendszeri betegségek és bizonyos gyógyszerek okozhatnak), illetve akikben a túl szoros kesztyű vagy lábbeli akadályozza a véráramlást. Fagyási sérülés előfordulhat azoknál is, akik hosszabb időt kénytelenek tölteni extrém hideg időjárási viszonyok között (eltévedt hegymászók, síelők, túrázók, katonák, stb.).

Ami aktuális: fagyási sérülések

Forrás: Napidoktor


A fagyási sérülések okai A fagyás a hideg és az erek beszűkülésének együttes hatására jön létre. Mivel a hideg beszűkíti a vérereket, ezért a fagyott terület közelében lévő szövetek a csökkent véráramlás miatt károsodhatnak. Először a keringés végső pontjain: a kéz- és lábujjakon, orron, füleken jelentkezik. Az erekben a hideg hatására a vér meg is alvadhat. A vérrögök csökkentik a véráramlást, ezért az érintett szövetrész elhal. Ha a véráramlás újra megindul, akkor a károsodott szövet számos, gyulladást keltő kémiai anyagot bocsát ki, ez pedig még tovább súlyosbítja a hideg által okozott károsodást.

A fagyási sérülések tünetei, lefolyása A tünetek az érintett terület mélységével és kiterjedésével változnak. Felületes fagyás érzéketlen fehér bőrfelületet eredményez, amely a felmelegedést követően hámlani kezd. Kissé mélyebb fagyás következtében az érintett terület felhólyagosodik és megduzzad. Mély fagyás hatására a végtag érzéketlenné válik, hideg lesz és elnehezül. Gyakran hólyagok keletkeznek: ha a hólyagok víztiszta folyadékkal teltek az enyhébb károsodást jelez, mintha véres bennéket tartalmaznak. Az érintett végtag beszürkülhet és felpuhulhat – ez a nedves gangréna. Ha nedves gangréna alakul ki, akkor gyakran amputálni kell a fagyott testrészt. Az érintett terület befeketedhet és beszáradhat, ez esetben száraz gangréna alakult ki.

A fagyási sérülések diagnózisa A körülmények és a tünetek alapján lehetséges.

A fagyási sérülések terápiája A fagyott területet olyan gyorsan kell meleg vízzel felmelegíteni, amilyen gyorsan csak lehetséges, de a víz ne legyen kézmelegnél forróbb. A terület dörzsölése, különösen hóval, csak további szövetkárosodáshoz vezet, ezért kerülendő. Mivel az érintett terület érzéketlen, ezért a melegítést nem szabad tűzzel, hősugárzóval vagy elektromosan melegíthető takaróval végezni. A fagyott terület a melegítés során rendkívül fájdalmassá válik, emiatt kábító fájdalomcsillapító injekcióra lehet szükség. A keletkezett hólyagokat tilos felnyitni, ha mégis felnyílnának, akkor antibiotikumot tartalmazó krémmel kell fedni őket.

Forrás Dobozy-Farkas-Horváth-Hunyadi-Schneider: Bőrgyógyászat

Mark H. Beers: MSD Orvosi kézikönyv a családban

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# baleset # fagyás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés