Ezeket látta már?

November 17. -A koraszülöttek világnapja

Koraszülés ellen: ezért fontos tényező az édesapa is

koraszülöttek, világnapja

Még most is túl sok baba születik túl korán!

Egy gyermek születésére várni izgalmas és csodálatos időszak, de ezt pillanatok alatt képes szétzúzni az, ha a pöttömnyi kis élet hamarabb érkezik a világba, mint kellene. A koraszülöttek aránya Európában sem alacsony sajnos, de hazánkban 9% körül mozog, ami túlságosan is nagy szám!

A témában dr. Angyal Géza szülész-nőgyógyász főorvos van a ratkotunde.hu segítségére.

Mi számít koraszülöttnek

A kifejezés nem teljesen egyértelmű, hiszen, ha egy kicsit utána olvasunk, akkor láthatjuk, hogy még a statisztikában is elkülönítik az alacsony súllyal érkező babákat és azokat, akik túlságosan korán, vagyis a 37. gesztációs hét előtt jönnek a világra. A WHO iránymutatása alapján azonban akkor tekintünk egy babát koraszülöttnek, ha a 37. hét előtt érkezik és súlya 2500 g alatt marad.

A koraszülött babák esetében sajnos a nem megfelelő fejlettség okán a születés után fellépő problémák köre is sokkal szélesebb, ráadásul ellátásuk speciális feltételeke igényel. Mindemellett, bár a számok évről évre csökkennek, a koraszülöttek csecsemőhalálozási arányai is magasabbak.

Mi a koraszülés oka?

Évtizedek óta kutatja a tudomány, pontosan mi is vezethet koraszüléshez. Azonban egyelőre nincs pontos receptünk arra vonatkozóan, miket is kell elkerülni, vagy miket kell megtenni ahhoz, hogy a koraszülés elkerülhető legyen. Több betegség, az anya, illetve a baba szervezetének állapota is komoly tényező a koraszülések kialakulásában, de sajnos a környezeti károkat sem lehet kihagyni a képletből.

A környezeti tényezők sora pedig évről - évre bővül, hiszen a szmog vagy a munkahelyi stressz mellé már a hőhullámokat és a szélsőséges időjárási tényezőket is fel lehet venni, melyek mostanra akár erős hatást is gyakorolhatnak a szervezetre, és sajnos kikerülhetetlenek. Mindemellett a környezeti hatások nem csak ránk, hanem a körülöttünk lévő világra is rombolóan hatnak, ez a tétel pedig élelmiszereink esetében is igaz – többek közt ez az oka annak, hogy az utóbbi 50 évben a tápanyagok közel fele eltűnt az élelmiszerekből.

Tény, hogy a tápanyaghiányos állapotok nagyban hozzájárulhatnak a vetélések és koraszülések kialakulásához, már a fogantatáskor is, nem csak a terhesség alatt. Ne feledkezzünk meg arról, hogy az édesapa is komoly tényezője az esetleges vetélések és koraszülések kialakulásának, hiszen a spermiumok minősége, illetve annak romlása sokszor előre kódolja a fenti problémák kialakulási esélyeinek jelentős növekedését - mondja dr. Angyal Géza a ratkotunde.hu-nak.

Felügyelet és egészség

A koraszülések elkerülése érdekében mindenképpen érdemes a rendszeres konzultáció a szülészorvossal. Emellett a kismama is tehet - ráadásul igen sokat – a saját és a babája egészségéért, ezzel csökkentve az esetleges problémák kialakulásának esélyét. Ehhez nem kell mást tennie, mint az unásig ismételt egészséges életmódot követni, azaz figyelni a változatos, egészséges ételek fogyasztására és a rendszeres mozgásra (igen, a terhesség alatt is!).

A környezeti tényezők élelmiszerekre, illetve azok beltartalmára gyakorolt hatásai miatt azonban a tápanyagpótlás messze nem olyan egyszerű. Nem véletlen, hogy napjainkra a WHO (Egészségügyi Világszervezet) a mikrotápanyagok pótlását javasolja, külön kiemelve a kismamák helyzetét is. A pótlás jó eszköze lehet egy megfelelő várandósvitamin szedése a terhesség tervezésétől a 3 trimeszteren keresztül egészen a szoptatás végéig - ezt ma már a szakemberek zöme is javasolja!

A boltok polcai roskadoznak a vitaminkészítményektől, vagyis a választás messze nem olyan könnyű. Amit érdemes szem előtt tartani:

  1. A kiválasztott készítmény mindenképpen legyen komplex, mivel az egyes anyagok segítik mások hasznosulását (pl.: cink-réz; D-vitamin-kalcium; C-vitamin-vas; …)
  2.    A lehető legtöbb anyag szerves kötési formában legyen a készítményben. A praktikusan -citrát és -glükonát kötési formák (pl.: cink-citrát, réz-glükonát) ugyanis akár 80%-kal is jobban hasznosulnak a szervezetben!     
  3. A várandósvitaminnak megfelelő tagoltságúnak kell lennie, mivel a három eltérő trimeszter tápanyagigénye nem azonos! A tervezési időszak és az első trimeszter tápanyagigénye azonos, de eltér a második trimeszterétől és mindezek eltérnek a harmadik trimeszter és a szoptatás egységétől, mely két időszak tápanyagigénye szintén azonos.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Erős hasi és deréktáji fájdalmaim vannak, mi okozhatja? Az orvos válaszol

Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

terhesség

Forrás: ratkotunde.hu
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához