Ezeket látta már?

Étrend-kiegészítők: mi az, amit az orvos „titkol”, a hatóság betilt?

gyógyszer, étrend-kiegészítő

Az étrend-kiegészítők piaca világszerte ingoványos talajnak számít.

Leszögezendő, hogy az étrend-kiegészítőket gyártók között számos tisztességes, megbízható, évtizedek óta a piacon lévő, gyógyszer-minőségű terméket kínáló cég van jelen. Sajnálatos, hogy mellettük fel-felbukkannak a szennyezett, nem előírásoknak megfelelően gyártott, az egészséget potenciálisan veszélyeztető terméket kínálók is, sok esetben no-name, elérhetetlen gyártóval vagy disztribútorral, „kamu” internetes adatokkal.

Miért keresik az emberek az étrend-kiegészítőket?

Kinek ne lennének egészségügyi panaszai? Az emberek zöme a gyógyszerszedést megelőzően vagy amellett, esetleg ahelyett étrend-kiegészítő alkalmazása mellett dönt. Jó esetben erről tájékoztatják a kezelőorvost vagy gyógyszerészt, aki segít a megfelelő termék ajánlásában, kiválasztásában, amely akár kedvező hatású is lehet a terápia szempontjából.

A veszélyt az hordozza, amikor a beteg maga dönt, orvos vagy gyógyszerész megkérdezése nélkül, csupán laikusok vagy az internet tanácsaira hivatkozva. Az étrend-kiegészítőknek is lehetnek ugyanis mellékhatásaik, és azok is kölcsönhatásba léphetnek egyéb szedett gyógyszerekkel.

Így eshetett meg az, hogy az ízületi fájdalmakra szedett nagydózisú kurkumás készítmény – egy egyébként vesedializált betegnél – hányáshoz és a májenzim-értékek jelentős emelkedéséhez vezetett, amelynek az orvosok aggódva keresték az okát, a beteg pedig erősen hallgatott az egyéni „akciójáról”.

Gyógyszer vagy étrend-kiegészítő?

A gyógyszerek forgalomba kerülését több éves vagy évtizedes kutató és fejlesztő munka előzi meg, és a klinikai vizsgálatok előre meghatározott fázisain kell keresztülmennie egy terméknek ahhoz, hogy gyógyszer lehessen belőle. A forgalomba kerülést követően is folyamatos a nyomon követés, a gyógyszerek minőségét rendszeresen ellenőrzik, azok esetleges mellékhatásait regisztrálják.

Az étrend-kiegészítőknél „csak” engedélyeztetésről van szó. Emiatt eshet meg az, hogy számos étrend-kiegészítőt utólag vonnak ki a forgalomból, tiltanak be, mert például a szúrópróbaszerű ellenőrzések során kiderül, hogy azok az összetevőket nem az előírt mennyiségben tartalmazzák, hanem annál kisebb vagy nagyobb mennyiségben.

Ezzel függ össze a hazai gyógyszerhatóság (OGYÉI) 2023. márciusi álláspontja is, miszerint a melatonin étrend-kiegészítőként történő forgalmazása nem tekinthető biztonságosnak, az közegészségügyi kockázatot jelenthet.

Mit lehet tenni, ha valaki mégis melatonint szeretne alkalmazni?

A hazai patikákban vény nélkül kapható gyógyszerként megvásárolható a melatonin – megbízható minőségben.

Az étrend-kiegészítők problémája nem hungarikum

Az USA gyógyszerügyi hatósága, az FDA által vezetett mellékhatásjelentő rendszer (FAERS) adatai alapján egyes étrend-kiegészítők szedése számos mellékhatással kapcsolható össze, köztük májkárosodással, a vesefunkció jelentős romlásával vagy veseleállással. A probléma jellemzően nem a vitaminos, nyomelemes termékekkel van.

Az étrend-kiegészítők szedésével járó mellékhatások az esetek döntő részében a fogyasztószerek (25,5 %) és az energiaszintet emelő készítmények (10,0 %) alkalmazására vezethetők vissza. A heves szívdobogás vagy mellkasi fájdalom miatt orvoshoz került betegek 71,8 %-a előzetesen valamilyen fogyasztószert vagy energizáló készítményt alkalmazott.

Gyakoriak a szennyezett potencianövelők is. Egy felmérés szerint az USA-ban és Ázsiában recept nélkül értékesített potencianövelők 81 %-a tartalmaz szildenafilt vagy ahhoz hasonló vegyületet.

Bostoni kutatók nemrégiben megjelent közleménye alapján az étrend-kiegészítők szedésével összefüggésbe hozható mellékhatások a fiatalkorúak körében sem ritkák. 2004 és 2015 között 977 olyan nem kívánatos hatást jelentettek az FDA-nál, amit a 25 évnél fiatalabbak körében tapasztaltak. A jelentett esetek 40 %-a súlyos következményekkel járt, kórházi ellátástól kezdve halálos kimenetelig. A mellékhatásokkal kapcsolatba hozható termékek jelentős hányada az izomépítésre használt, az állóképességet fokozó, illetve a fogyással kecsegtetőm szerek közül került ki.

Extrém példákért nem kell a tengerentúlra menni

Hazánkban is találtak már olyan C-vitaminos étrend-kiegészítőt, amelyben C-vitamin egyáltalán nem volt jelen. Találtak olyan potenciafokozót is, amelyet ugyan természetes összetételűnek hirdettek, de abban jelentős mennyiségű szintetikus hatóanyag is volt. Ezeket a termékeket ki is vonták a forgalomból.

Miért baj ez? Míg az egyes komponensek hiánya csupán a remélt hatás elmarásához vezethet, és ablakon kidobott pénzről van szó, addig a „plusz” összetevők megjelenése komoly egészségi kockázatot hordoz.

A potencianövelő példájánál maradva: a szintetikus potencianövelő (pl. szildenafil) például szívbetegeknél életveszélyes állapotot, halálesetet idézhet elő, vagyis az életét kockáztatja valaki a férfiasság ígéretéért.

Miért nem jó az, amit az orvos ajánl?

Számos esetben az orvosok és gyógyszerészek is ajánlják az étrend-kiegészítők alkalmazását. Hangsúlyozni kell azonban, hogy nem mindegy, hogy hol szerzi be valaki a terméket és ki a gyártó.

A régóta forgalomban lévő, sokak által használt márka és az ismert gyártó egyfajta garanciát jelent. A patikából beszerezett termékekhez képest kockázatot hordoznak a nem ismert gyártójú, esetleg külföldi székhelyűként bejelentett no-name cégektől származó, no-name termékek.

Tanulságos lehet annak a szívbeteg nőnek az esete, akinek a kardiológusa koleszterinszint- csökkentőt rendelt. A beteg kételkedni kezdett. Az orvosi konzultáció után közvetlenül, egy újsághirdetés alapján rendelt magának „értisztítót”, több tízezer forintért. Miért? Úgy érezte, hogy az orvos nem tudja őt meggyógyítani, csak gyógyszerelni. Amikor a rendelt termék megérkezett a postán, a beteg rájött, hogy az másképp néz ki, mint a hirdetésen, ráadásul semmilyen leírás nem volt mellette. Ekkor gyanakodni kezdett. Próbálta felhívni a céget telefonon, de nem sikerült elérnie őket. Azóta csak reméli, hogy visszakapja a pénzt, amit a termékre költött, hiszen azt 2 napon belül vissza is küldte.

Útravaló

Ne higgye azt, hogy az orvosa azért nem ajánl Önnek bármilyen terméket vagy étrend- kiegészítőt, mert „titkol” valamit, esetleg elhallgatja Ön elől a gyógyírt!

Ha kérdései vannak, tegye fel azokat bátran az orvosnak, aki a tudományos eredmények alapján ajánlani fog Önnek étrend-kiegészítőt vagy esetleg lebeszéli Önt annak a használatáról. Ez utóbbin se csodálkozzon! Egy példa könnyen megérthető teszi a lebeszélést is: sok daganatos beteg a kemoterápia alatt szeretne étrend-kiegészítőt alkalmazni, miközben az antioxidáns hatású szerek szedése a kemoterápia alatt nem javasolt (az antioxidánsok ugyanis ronthatják a gyógyszeres kezelés eredményességét).

Bízzon az orvosában és gyógyszerészében! Sokkal inkább bennük, mint az interneten terjedő, csodaszerekről és csodás gyógyulásokról szóló mendemondákban.

Dr. Budai Marianna PhD.

szakgyógyszerész

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

immunerősítés

Forrás: Dr. Budai Marianna PhD. szakgyógyszerész
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához