Ezeket látta már?

Milyen cipőt vegyünk?

2010.11.03. Módosítva: 2017.03.15.

Egészségügyi lépéselőnyök a lábbelit keresőknek... A nap jelentős részét cipőben töltjük, ám nem mindegy, milyenben. Cipővásárlási tudnivalók mindenkinek, aki szeretné megőrizni lába egészségét!

Az ember két lábra állása új feladatot jelentett mozgásszerveinknek, a láb szerkezete ehhez igazodott. Ha lábunk szerkezetében és működésében valamilyen zavar támad, az könnyen gerincfájdalmat okozhat. Ezért nagyon fontos a láb egészségének megőrzése, melyet segít az egészséges lábbeli viselése is. Azokat a cipőket, amelyek a testet kompenzációra késztetik, semmiképpen nem tartjuk megfelelőnek gyakori viseletre, hiszen hatásukra gerincünk, izmaink megfeszülnek, rossz lesz a tartásunk.

Milyen cipőt vegyünk?

Milyen az egészséges cipő? A láb boltozatainak megfelelően a terhelés álláskor a sarokra és a két szélső lábujj tövére esik. A terhelési felszíneken a testsúly megfelelő eloszlása biztosítja a láb hosszú távú egészségét. A megfelelő cipő jól tartja a bokát, sarokmagassága maximum 4 cm. Talpa rugalmas, hajlékony, hogy az izmok dolgozhassanak, és a lábak ne satuban érezzék magukat.

Az ideális sportcipő: mindig az adott sporthoz megfelelő

Tudományos vizsgálatok után fejlesztik ki az egyes sportokhoz leginkább megfelelő cipőtípust. Futáshoz, teniszhez, focihoz vagy az edzőterembe más-más cipő való. A jól felkészült eladó megfelelő tájékoztatást tud adni az érdeklődőnek, hogy melyik cipő illik leginkább a tervezett funkcióhoz. A vezérelv a különféle divatirányzatok során is az legyen, hogy érezze magát jól a lábunk a cipőben, járásunk ruganyos maradjon, és nagyobb terhelés után se fájjanak az ízületeink.

Milyen problémákat okoz a magas sarkú cipő?

Bütyök: a láb harántboltozatára nehezedik testsúlyunk nagy része, ami ezt biztosan nem bírja sokáig, és lesüllyed. A nagylábujj befelé fordul és elhajlik - így alakul ki a bütyök.

Kalapácsujj: a bütyköt a cipő nyomja, begyullad, és igen kellemetlen panaszokat okozhat, emellett gyakran még kalapácsujjak is kialakulnak.

Megváltozott tartás: a medence hátradőlése fokozódik, a deréktáj homorulata is nő, és a hasizmok megnyúlnak -,,kacsatartás'' alakul ki.

Térdízületi problémák: a térd is fokozottan megfeszül, túlterhelődik, és emiatt később térdízületi problémák alakulnak ki.

Hordhatunk magas sarkú cipőt, de ne ez legyen az állandó viselet! Munkahelyen, ha lehetőség van rá, vegyünk fel kényelmes, laposabb sarkú cipőt vagy papucsot! Otthon elgyötört lábainkat frissítsük fel váltott hőmérsékletű lábfürdővel, könnyed masszírozással, tornával, speciális krémekkel.

Mire ügyeljünk cipővásárlás előtt és közben?

Mindig vigyünk harisnyát, zoknit magunkkal.

Érdemes a délutáni órákban cipőt venni, ekkor lábunk kissé "dagadtabb", mint reggel.

A felpróbált cipőben járkáljunk is!

Figyeljük, hogy gördítéskor nem nyomja-e lábujjainkat a cipő eleje, nem tör-e, szorít-e valahol, nem túl merev-e a talpa.

Lehet-e állítani rajta (pl. cipőfűző, csat, tépőzár), nem feszül-e a térdünk, vádlink benne?

Lehetőleg csak természetes anyagú, jól szellőző lábbelit válasszunk.Egészségügyi lépéselőnyök a lábbelit keresőknek A leggyakoribb cipőviselési problémák

Szűk orr: a lábujjak összetorlódnak, emiatt a középső ujj felé tolódik minden ujj. Ez kedvez a bütyök kialakulásának, a láb eldeformálódásának. Később a harántboltozat is lesüllyed.

Kitaposott cipő: egyenlőtlen terhelést ró a láb boltozataira. A cipő deformálódásától függően más és más probléma alakul ki: lúdtalp, bütyök, tyúkszem, bőrkeményedés.

Merev talp: megváltoztatja a lábizmok dinamikáját, ehhez pedig egész testünknek alkalmazkodnia kell. A lábat a rossz cipő viselője kénytelen csapkodni, hogy a gördülés elmaradását pótolja. Ez terheli a végtag egyéb ízületeit és a gerincet is.

Ha baj van: cipőbetét vagy lábtorna

Ha már boltozatkárosodás, ujjdeformitás alakult ki, az egészséges cipő már kevés. A műtét előtt enyhébb vagy középsúlyos esetben sokat segíthet a jó minőségű cipőbetét és a kitartó lábtorna. Ám az ismert márkanév nem garancia a jó minőségre! A valóban segíteni tudó betét rugalmas, nem merev, igazodik az aktuális terheléshez és a láb igénybevételéhez.

Számos speciális cipőbetét létezik, melyek nem kényszerítik passzivitásra a lábizmokat, sőt viselésük közben észrevétlenül folyamatosan megtornáztatják őket. Ennek köszönhetően a boltozatot tartó izmok megerősödnek, javítják a láb statikáját, enyhül a fájdalom és csökken a derékfájás is. Betétet hordani pedig nem kell állandóan - elég, ha csak hosszabb állás és járás előtt tesszük a cipőbe.

Forrás: Napidoktor
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához