Ezeket látta már?

Szűrési kommunikáció: A legközelebb a lakossághoz

A magyar lakosság egészségi állapota nemzetközi összehasonlításban rendkívül kedvezőtlen és jelentősen elmarad attól, amit társadalmi-gazdasági fejlettségünk általános szintje lehetővé tenne. Alacsony az egészségesen és teljesen munkaképesen eltöltött életévek száma. A halálokok szerkezetét tekintve a szív- és érrendszeri betegségek, valamint a daganatos betegségek játszanak vezető szerepet.

A számok magukért beszélnek: a Nemzeti Rákregiszter adatai alapján, 2007-ben Magyarországon 2066 nő halt meg emlőrákban. 424 anyával, nagymamával, lánnyal és asszonnyal lettünk kevesebben, akik méhnyakrákban haltak meg. A szív- és érrendszeri betegségekben 2008. évben összesen 64.745-en haltak meg (29.405 férfi és 35.340 nő). Közülük 65 év alatti volt 7.680 fő férfi és 2.947 fő nő. Fontos hangsúlyozni, hogy mind a rosszindulatú daganatok, mind a szív-és érrendszeri betegségek jelentős része korai felismerés esetén jól, vagy teljes egészében gyógyíthatók. A megelőzéshez szűrésre és egészséges, egészségtudatos életmódra van szükség.

Szűrési kommunikáció: A legközelebb a lakossághoz

Nemzetközi szinten az utóbbi évtizedben a szervezett szűrést folytató országokban az emlő- és a méhnyakrák miatti halálozás jelentősen csökkent. A méhnyakrákot megszüntethető betegségként említik. A szív- és érrendszeri illetve a daganatos megbetegedésekben elhunytak számának csökkentésének lehetősége a saját kezünkben van: ez a szűrővizsgálatok igénybevétele. A 2003. évben elindított Nemzeti Népegészségügyi Program alapvető értékként jelöli meg az egyének, csoportok, intézmények és közösségek részvételét és felelősségét az egészségfejlesztésben, a lakosság egészségre vonatkozó hiteles információk megerősítését. A célok elérésére az Új Magyarország Fejlesztési Terv Társadalmi Megújulás Operatív Program keretében az Országos Tisztifőorvosi Hivatal (OTH) 2009. május 29-én indította el a "Szűrőprogramok Országos Kommunikációja" elnevezésű kiemelt projektet, melyre a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség 865 millió 668 ezer 290 Ft támogatást ítélt meg. A kiemelt projekt 2011. május 29-ig tart.

Az országos kommunikáció fő célja a lakosság egészségi állapotának javulása, az egészségesen és munkaképesen eltöltött életévek számának növekedése, hozzájárulás a munkavállalási korúak munkaerő-piaci aktivitásának növeléséhez és a fenntartható fejlődéshez. További cél, hogy egyre többen menjenek el a szervezett népegészségügyi szűrésekre, valamint egyre egészségtudatosabb magatartást tanúsítson a lakosság. Ehhez elengedhetetlen a szűrések népszerűsítése mellett az egészségügyi dolgozók, valamint a lakossággal szoros kapcsolatban álló területi, helyi szakemberek aktivizálása, kommunikációs készségének fejlesztése, a szolgáltató szakmai csoportok és a véleményformálók informálása, mozgósítása. Ha a lakosság megfelelően tájékozott a szűrővizsgálat elérhetőségéről, módjáról, a vizsgálati eredmények jelentéséről és jelentőségéről, előnyeiről, akkor növekszik a lakossági szűrés társadalmi elfogadottsága.

Az Országos Tisztifőorvosi Hivatal a program keretében az információt és a tudást a lehető legközelebb kívánja vinni a lakossághoz, ezért a program legfontosabb része a helyben, a kistérségben zajló egészségkommunikáció, továbbképzés és interaktív tájékoztató nap. A célok megvalósítását számszerűsíthető eredményeknek kell visszaigazolniuk, így például a háziorvosok által végzett kardiovaszkuláris szűrések számának 10%-os növekedése, a szervezett, népegészségügyi emlőszűrésen megjelenők számának 60%-ra, a méhnyak-szűrésen résztvevők számának 50%-ra történő emelkedése jelezheti az eredményességet.

kiadta: ÁNTSZ Országos Tisztifőorvosi Hivatal

Budapest

Gyáli út 2-6.

Fentős Kornélia

06-30-535 05 05

www.antsz.hu

Forrás: freepress.hu
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához