Ezeket látta már?

Várj, még erre az üzire gyorsan válaszolok - így rombolják okoseszközeink a társas kapcsolatainkat

Életmódorvoslás
2024. augusztus 30. 13:34
okoseszköz társas kapcsolat család

Okoseszközeink negatív hatással lehetnek társas kapcsolatainkra.

Már telefonunk puszta jelenléte is képes gátolni a közelség és a bizalom érzésének kialakulását. Az ELTE PPK kutatói új tanulmányukban a technoferencia jelenségét és következményeit járták körül.

Az okoseszközök a mindennapjaink szerves részévé váltak

Az utóbbi két évtizedben folyamatosan nőtt az internethasználók aránya: hazánkban 2005 és 2022 között 52%-os növekedés történt. Az online térben való jelenlét sokak szerint kibővítette az emberi lét terét, a közösségi médián kreált felhasználói profilok egyfajta énkiterjesztésként is értelmezhetők. Ma már mindennapos, hogy okoseszközeinket társas interakcióink, beszélgetéseink közben is használjuk, gyakran megzavarva azok folytonosságát – ezt a jelenséget nevezzük technoferenciának.

Az ELTE Alkalmazott Pszichológia Kutatócsoport tagjai – P. Remete Eszter, Pachner Orsolya Csilla, Schrőter Petra, Simon Adél Csenge, Hartmann Vivien, Tafferner István és Aranyi Gábor – a Magyar Pszichológia Szemlében publikálták tanulmányukat, amelyben a technoferencia szakirodalmát foglalják össze. A szerzők kutatómunkájuk során olyan szakcikkeket tekintettek át, melyeket 2016 – a technoferencia fogalmának megjelenése – és 2023 között publikáltak.

Mi az a technoferencia?

Technoferenciának minősül például, ha telefonunkat monitorozva figyelmen kívül hagyjuk beszélgetőpartnerünket; ha egy személyes interakció közben a beérkező értesítésekre koncentrálunk vagy ha váltogatunk a jelenléti és az online kommunikáció között. Az okostelefon-használat mértéke azonban csak közepesen erős összefüggést mutat a technoferenciával; a probléma tehát nem az eszközhasználat mennyiségében, hanem a minőségében van – emelik ki a szerzők.

Az okoseszközök több szempontból hatással vannak a pszichés folyamatainkra. Kutatások kimutatták, hogy már a mobilunk puszta jelenléte is hátrányosan befolyásolja kognitív kapacitásunkat: a figyelmi rendszer csökkent működése a teljesítmény romlásához vezet. A kognitív funkciók csökkenése pedig feltételezhetően visszahat társas interakcióink minőségére is. A kognitív funkciók mellett az okoseszközök a kapcsolódási igényünkre is hatással lehetnek: a személyes találkozásokat pótolhatja az online kapcsolati rendszerben való aktivitás, ezzel az emberek lemondhatnak a szemtől szembeni, mélyebb beszélgetésekről.

Családi, párkapcsolati nehézségek

A technoferencia különösen sok nehézséget okozhat a párkapcsolatokban. Kutatások szerint a magasabb észlelt technoferencia több konfliktussal jár együtt, és ezen keresztül csökkenti a kapcsolati elégedettséget és az egyéni jóllétet. Ha valaki hosszabban megszakít egy beszélgetést egy beérkezett üzenetre vagy levélre hivatkozva, az azt az érzést kelti a másikban, hogy ő nem elég érdekes beszélgetőpartner. Az osztatlan figyelem hiánya csökkenti az intimitás megélését is. Ráadásul az okostelefonunkat használni sem kell feltétlenül ahhoz, hogy kár keletkezzen közeli kapcsolatainkban: már az eszköz puszta jelenléte is gátolhatja az interperszonális közelség és a bizalom kialakulását – mutatnak rá a kutatók.

Egyre gyakrabban felmerülő kérdés, hogy a technológiahasználat milyen hatással van a gyerekkori fejlődésre. A tanulmányban idézett kutatások egyöntetűen kimutatták, hogy a telefon vagy tablet nyomkodása csökkenti az anyai válaszkészséget és a gyermek igényeire való érzékenységet.

Mivel a gyerekek a szülők monitorozásán és a pontos válaszreakciók értelmezésén keresztül sajátítják el érzelmeik optimális kifejezését és szabályozását, nehézséget okoz, ha a digitális eszközök megzavarják az anya-gyerek interakciók dinamikáját. Amikor a szülő a kijelzőt bámulja, gyermeke nem tud pontosan következtetni érzelmi állapotára és arckifejezései okára, úgynevezett szemlélő-tudatlanságot él át.

A technoferencia nemcsak magánéletünkben, hanem munkánkban is jelen lehet. A távolléti munka elterjedésével elvárássá vált az állandó elérhetőség, elhalványultak a munkavégzés időbeli és téri keretei. Könnyen megeshet, hogy a hívások, e-mailek szabadidős tevékenységeket vagy családi interakciókat zavarnak meg. A technoferencia egy másik negatív következménye, hogy ezek a megszakítások a dolgozók kognitív túlterheltségéhez és teljesítményük romlásához vezethetnek.

A technoferencia vizsgálata viszonylag friss kutatási irány a pszichológiában, így ahhoz, hogy pontosabban megismerjük hatását a társas kapcsolatokra, további kutatások szükségesek. Addig is érdemes lehet megfigyelnünk, interakcióink során hol vagyunk jobban jelen: az élő vagy a digitális világban.

Összegezve

  • Az okos eszközök használata negatívan befolyásolhatja a társas kapcsolatokat.
  • Technoferencia: okostelefonok használata közben is, ami zavarhatja a kommunikációt.
  • Az okoseszközök jelenléte már önmagában csökkentheti a figyelmet és kognitív képességeket.
  • A technoferencia nehézségeket okozhat a párkapcsolatokban.
  • A gyermek és szülő közötti digitális eszközök által okozott zavarás kérdését is boncolgatják.

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Ezért ne nyomjunk kütyüt a hisztis gyerek kezébe!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: ELTE
# okoseszközök # okoskütyü # digitális eszközök # pszichológia # Kutatás # tanulmány # kommunikáció

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés