Ezeket látta már?

Meglepő felfedezés: így kezelte egy orángután gyógynövénnyel a saját sebét

Életmódorvoslás
2024. május 06. 23:04
orángután sebgyógyulás gyógynövény tanulmány

Első alkalommal fedezték fel, hogy egy szumátrai orángután gyógynövénnyel kezelte az arcán lévő sebet.

A Fibraurea tinctoria nevű lián furanoditerpenoidokat és protoberberin alkaloidokat tartalmaz, ezen kívül gyulladáscsökkentő, antibakteriális és gombaellenes hatása is lehet. Az orángután három nappal a sebesülése után letépkedte a növény leveleit, megrágta azokat, majd a keletkező nyálas levet több alkalommal a sebére kente. Végül a sebet befedte a lián megrágott leveleivel. Ez arra utal, hogy az emberi öngyógyítás gyökerei sok millió évnyi evolúcióra tekintenek vissza. Az orángutánokkal kb. 12 millió éve volt közös ősünk – írja az Egészségügyi szakirodalmi tallózó oldal.

A tanulmány

A Nature tudományos folyóiratban adtak hírt az eset megfigyeléséről. A kutatás az indonéziai Dél-Acehben található Gunung Leuser Nemzeti Park részén zajlott. Ez a terület körülbelül 350 ha, és főként tőzegláp erdőből áll. A vadon élő szumátrai orangutánok (Pongo abelii) itt szinte kizárólag megfigyeléses kutatások alanyai.

A sebgyógyulás folyamata

A helyi kutatócsoport vette észre először, hogy Rakusnak, az orángutánnak friss seb keletkezett az arca jobb oldalán és a száján. A sebeket vélhetően más hímekkel folytatott harc során szerezte. Megfigyelték, hogy Rakus, a Fibraurea tinctoria cserje leveleit rágta anélkül, hogy lenyelte volna őket, és ujjaival a szájából közvetlenül az arcsebére kente a növénylevet. Ez a viselkedés többször megismétlődött, néhány hét múlva a seb már alig látszott.

Rakus a Fibraurea tinctoria leveleit rágcsálta, majd az arcsebére kente.

Az orángután a Fibraurea tinctoria leveleit rágcsálta, majd az arcsebére kente. A seb néhány hét alatt begyógyult.

Forrás: Nature


Összességében a Fibraurea tinctoria növény tulajdonságai és az orángutánok viselkedése arra utal, hogy a gyógynövényes kenőcsök használata segíthet az öngyógyításban, például fájdalomcsillapításban, gyulladáscsökkentésben és a sebgyógyulás felgyorsításában. Ez a tanulmány betekintést enged abba, hogy legközelebbi rokonaink hogyan gyógyítják magukat, valamint tágabb értelemben a sebgyógyítás evolúciós eredetébe.

A gyógynövényről

A Fibraurea tinctoria növény lelőhelye: Dél-Kína, Északkelet-India, Mianmar, Thaiföld, Kambodzsa, Laosz, Vietnam, Malajzia, Indonézia, Fülöp-szigetek. Fás szárú, futó cserje, melynek akár 40 méter hosszú és 5 cm átmérőjű szára lehet. A növényt napjainkban a vadonból gyűjtik helyi gyógyszerforrásként.

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Mi jó herpesz ellen? Ezeket a gyógynövényekkel hívhatja segítségül



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Nature
# Kutatás # sebgyogyulas # érdekesség # Gyógynövények # tanulmány

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés