Ezeket látta már?

Pajzsmirigybetegség és szülési komplikáció

Életmódorvoslás
2010. augusztus 09. 13:54
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

A szülés közben fellépő lepényi rendellenességek háromszor gyakoribbak azokban a terhesekben, akinek vérében bizonyos ellenanyagok vannak. Ezek ugyan korán jelzik a pajzsmirigyműkődés zavarát, mégsem indokolnak terhesség alatti rutinszerű pajzsmirigyszűrést vagy megelőzésként pajzsmirigyhormonok rutinszerű bevitelét, állítják a Texasi Egyetem Southwestern Egészségügyi Központjának kutatói.

A tiroid-peroxidáz (TPO) enzim jódot köt a pajzsmirigyhormonhoz. Néhány autoimmun megbetegedésben a szervezet antitesteket termel a TPO enzim ellen. Ennek következtében csökken a pajzsmirigyhormon szintje, a szervezet anyagcseréje lelassul. Amikor az antitestszintek csökkennek, a pajzsmirigyhormon szintek normalizálódnak, magyarázzák a szerzők az egyetem által megjelentetett közleményben.

orvos-vizsgal-d00000B4E93064c6e32d2

Forrás: Medipress


A kutatók 17 298 terhes nőnél terhességük 20. hete előtt megmérték az antitestek szintjét ( anti-TPO antitestek), majd ezt összehasonlították az édesanyák és újszülöttjeik szülést követő állapotával. A terhesek közel 6 százaléka rendelkezett az ellenanyagokkal. Az arányok az etnikumtól is függtek, 8,4 százalékban fordult elő a fehérbőrű lakosságban, 6,1 százalékban a spanyolajkúak és 2,6 százalékban a afrikai származásúak között.

Az anti-TPO antitestek ellenére a kismamák pajzsmirigyormon szintje normál tartománya esett. A szülés közben fellépő szövődmények között nem volt különbség a két csoportban, csak a lepényleválás volt gyakoribb. Ez ugyan egy ritka, de akár halálos szövődmény is lehet. Ilyenkor a lepény túl korán válik le a méh faláról. A lepényleválás az antitesttel rendelkező terhesek 1 százalékában fordult elő, szemben az antitesttel nem rendelkezők 0,3 százalékával. Az antitestek jelenléte ugyanakkor nem befolyásolta az újszülöttek egészségi állapotát.

"Kutatásainkból kiderült, hogy az anti-TPO antitestek megemelik a lepényleválás gyakoriságát, ám ez nem jelenti azt, hogy a pajzsmirigyhormonok rutinszerű adagolása javítaná akár az édesanyák, akár magzataik egészségi állapotát" - nyilatkozta Dr. Brian Casey, szülész-nőgyógyász professzor, a cikk társszerzője. Az eredmények tudományos összefoglalója az Obstetrics & Gynecology folyóirat augusztusi számában jelenik meg.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Medipress
# diagnózis # pajzsmirigy betegségek # terhesség

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés