Ezeket látta már?

Robogjunk a beteghez! (Új mentőrobogók a fővárosban)

Életmódorvoslás
2010. június 03. 10:14
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Három új mentőrobogó kezd szolgálatot a budapesti Római-parton. Három darab, a legkorszerűbb életmentő eszközökkel felszerelt mentőrobogót adott át a Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító Zrt. (MAVIR) az Országos Mentőszolgálatnak (OMSZ), ezáltal a Római-parti mentőszolgálat hivatalosan is megkezdte működését kedden.

Varsányi Zoltán, az OMSZ mentőrobogó-szolgálat vezetője a felszereléssel együtt összesen hatmillió forintot érő robogók ünnepélyes átadásakor tartott sajtótájékoztatón elmondta, az új járművek segítségével ezen a nyáron a Budai Várban és a Római-parton is megkezdődhet a mentőrobogó-szolgáltatás.

Magyarországon 2005 óta működik mentőmotoros szolgáltatás a Balaton déli partján, az M0-ás és az M3-as vonalán, 2008 tavaszától pedig megkezdték a robogók beépítését a motoros koncepcióba. A kétkerekűek ugyanis sokkal hatékonyabban működnek a forgalmas, zsúfolt fővárosi utcákon. Eddig összesen négy mentőrobogó szolgált a fővárosban.

Varsányi kiemelte: a 2009-es nyári szezonban a motorosok és robogósok által kezelt esetek száma meghaladta az 460-at, ami kiemelkedő teljesítmény.

Gorove László, az OMSZ általános főigazgató-helyettese kiemelte: a legtöbb európai nagyvárosban működik az úgynevezett first respondent szolgáltatás. Ugyanígy végzik munkájukat a motoros és robogós mentők, akik gyorsaságuknak köszönhetően már a legkritikusabb első néhány percben ott lehetnek az ellátásra szorulóknál, így a mentőautó kiérkezéséig megtehetik az életmentő intézkedéseket. Ez különösen fontos például szívroham, fulladásos baleset, vagy esetleg egy darázscsípés okozta allergiás roham esetén. A robogók felszerelésében egyebek mellett gyógyszerek, infúziók, újraélesztő eszközök és defibrillátor is helyet kapnak.

Tari Gábor, a MAVIR vezérigazgatója elmondta, a járművek korábban a zrt. tulajdonában és használatában voltak, majd miután már nem volt rájuk szükségük, az elajándékozásuk mellett döntöttek. Hozzátette, a cég korábban is nyújtott pénzbeli támogatást a mentőszolgálatnak, és a jövőben is szeretnék folytatni az ilyen jellegű együttműködést.

A rendezvényen az OMSZ munkatársai bemutatót tartottak arról, hogyan látja el munkáját a mentőrobogó éles helyzetben. A szimulációs gyakorlatot tolmácsoló Győrfi Pál szóvivő elmondta: a mentőegységek naponta 2500 beteget képesek ellátni országszerte, a mentőautók az esetek 78 százalékában tizenöt percen belül a helyszínre érkeznek. Magyarországon összesen 229 mentőállomáson hétezer mentődolgozó tevékenykedik.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: MTI
# diagnózis # terápia

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés