Ezeket látta már?

Hirdetés

A partnerváltás miatt tényleg fel lehet fázni? Mutatjuk, mi az igazság (x)

Extra ajánló
2025. január 01. 08:00
Fotó: Shutterstock

Egy új szerelem izgalmas, új élményeket hozhat az életünkbe, ám jó, ha tisztában vagyunk vele: nemcsak az érzelmeinket kavarhatja fel, hanem az egészségünkre is hatással lehet. A partnerváltás ugyanis megnöveli a felfázás esélyét. Lássuk, milyen okok állnak a háttérben!

A hólyaghurut kiváltója baktériumfertőzés, amelyben az esetek 70-90 százalékában az E. coli a „főszereplő”. Az E. coli a bélrendszer hasznos „tartozéka”, ám ha a húgycsőbe, majd onnan a húgyhólyagba jut, ott gyulladást okoz. Ez a szexuális együttlétek idején a nőknél gyakran előfordul, hiszen a hüvely, a végbél és a húgycső nyílása igen közel van egymáshoz, így a nemi aktus során a kórokozók könnyen besodródhatnak a húgycsőbe.

Tíz évig semmi, de aztán jött a nagy Ő

„Nemrég ért véget egy tízéves kapcsolatom, a barátommal rendszeresen szeretkeztünk, és sosem volt gondom a felfázással. Most viszont, hogy rátaláltam életem szerelmére, már az első néhány együtt töltött éjszaka után jelentkeztek a tünetek: állandóan vécére szaladgáltam, a pisi csípett, megváltozott a színe, a hasam is fájt. Nem hiszem el, hogy a hólyaghurut miatt szakítanom kell a pasimmal!” – panaszolja a 32 éves Bori.

„Összecsap” a lúgos és a savas pH

Egy hosszabb kapcsolatban a szervezetünk „megszokja” a társ baktériumflóráját, egy új partner esetében azonban idegennek érzékeli azt, és akár heves reakcióval, húgyúti fertőzéssel is válaszolhat. Az intenzívebb vagy gyakoribb együttlétek hozzájárulhatnak a húgycső irritációjához, ami megkönnyíti a baktériumok behatolását. Ok lehet a fertőzés kialakulására az új partner nemi váladékának pH-értéke is: az ejakulátum ugyanis lúgos kémhatású, ami a hüvelyflórának nem kedvez.

Ha borul az egyensúly, szabad az út a kórokozók előtt

Az egészséges hüvelyflóra enyhén savas pH-értékű (3,8-4,2 közötti), amely gátolja, hogy a betegségeket okozó mikroorganizmusok szabadon „garázdálkodjanak”. Amíg a savasság fenntartásáért felelős Lactobacillusok kellő számban vannak jelen a hüvelyflórában, addig a védekezés hatékony, ám ha a pH-érték lúgos irányba tolódik, megnyílik az út a kórokozók előtt: szaporodni kezdenek, a húgycsőből a húgyhólyagba jutva gyulladást okoznak. A fertőzés megelőzését segíti, ha a partnerek az aktus előtt és után sem felejtik el a tisztálkodást, a nők pedig ne szégyelljenek pisilni menni, ezzel ugyanis kiürülhetnek a húgycsőbe bejutott kórokozók.

Húszpercenként duplázódik a számuk

Az első tünetek sokszor már az együttlét után néhány órával jelentkezhetnek, mert a fertőzést okozó baktériumok száma húszpercenként megduplázódik. Ha felismerjük a tüneteket és időben lépünk, az egyszerű hólyaghurut otthon is kezelhető, így elkerülhetjük az antibiotikumhasználatot. Bár ezek a gyógyszerek gyorsan véget vethetnek a fertőzésnek, mellékhatásuk is lehet. Mivel nemcsak a fertőzést okozó, de a hüvelyben élő hasznos baktériumokat is elpusztíthatják, ezért felboríthatják a hüvelyflóra egyensúlyát. Hasi fájdalmat, akár hasmenést is okozhatnak. Ezen kívül a túlzott antibiotikumhasználat hozzájárulhat a rezisztens baktériumok megjelenéséhez is.

A fitoterápia természetes alternatíva a gyógyszerek helyett

Szerencsére nem kell azonnal az antibiotikumokhoz nyúlnunk. Az első jeleknél már sokat tehetünk, hogy megelőzzük a komolyabb problémát. A bőséges folyadékfogyasztással (2-3 liter) „átmossuk” a húgyutakat, segítve a baktériumok kiürülését. Igyunk vizet vagy gyógyteákat (csalán, mezei zsurló, aranyvessző stb.), amelyek vizelethajtó hatásukkal hozzájárulnak a húgyhólyag átöblítéséhez. A medveszőlőlevél évszázadok óta ismert antibakteriális hatásáról, a belőle készült tea enyhíti a kínzó panaszokat.

Urzinol, a medveszőlő erejével

A tudománynak köszönhetően ma már tabletta formájában is használhatjuk a medveszőlő erejét. Az Urzinol tabletta a medveszőlő levelének koncentrált kivonatát tartalmazza, amely csökkenti a gyakori vizelési ingert és enyhíti az égő érzést vizeléskor.

A medveszőlőlevél hatóanyaga kifejezetten a húgyhólyagban fejti ki antibakteriális hatását, miközben – az antibiotikumoktól eltérően – vele szemben nem alakul ki rezisztencia. Ha a panaszok megjelenését követő 48 órában elkezdjük a szedését, a patikában recept nélkül kapható Urzinol tabletta biztonságos és hatásos alternatíva lehet az antibiotikumok helyett. Az Urzinol hagyományos növényi gyógyszer, amely szigorú hatósági előírásoknak megfelelően készül.

HAGYOMÁNYOS NÖVÉNYI GYÓGYSZER. A JAVALLATOKRA VALÓ ALKALMAZÁSA A RÉGÓTA FENNÁLLÓ HASZNÁLATON ALAPUL. A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Phytotec Hungária Bt.
# Húgyúti egészség # Urzinol - hólyaghurut # hólyaghurut # Fitoterápia

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés